Słownik modowej blogerki

Postanowiłam zrobić słownik modowych blogerek. Zebrałam około 40 wyrażeń, jakie często występują na blogach modowych, które to są skrótami albo zapożyczeniami z innych języków.

Na blogach modowych używa się coraz więcej słów, które charkterystyczne są dla środowiska blogerek i blogerów. Bardzo często używa się zapożyczeń z języka angielskiego. Moim zdaniem niektóre wyrażenia faktycznie lepiej brzmią właśnie w tym języku. Wiele osób jest przeciwna używaniu takich "egzotycznych" zwrotów, skrótów, albo zapożyczeń z języka angielskiego. Zwolennicy takich wyrażeń tłumaczą korzystanie z nich tym, że po prostu lepiej brzmią i lepiej oddają znaczenie danego wyrażenia. Co myślicie na ten temat? Czy warto korzystać z takich zapożyczeń, czy też jest to śmieszne i powiewa tanią egzotyką? Jakie jeszcze wyrażenia dodacie do tej listy?


OUTFIT, SET – zestaw ubrań, całość stylizacji PRINT – nadruk BIŻU – biżuteria SZAFIARKA – osoba prowadząca blog o modzie MUST HAVE – inaczej „musisz to mieć” DIY – skrót od „do it yourself” czyli „zrób to sam” LITY – specyficzne, sznurowane botki marki Jeffrey Campbell, kopie tego fasonu występują w asortymencie wielu innych marek RI – skrót od sklepu River Island SH – second-hand, lumpeks GIVEAWAY – rozdanie, konkurs NUDE – kolor cielisty, jasny beż CAMEL – kolor wielbłądzi SNEAK PEEK – zapowiedź posta na blogu FOLLOWERS – obserwator bloga WEDGESY – buty na koturnie JUMPSUIT – kombinezon STYLÓWKA – wygląd, stylizacja OVERSIZE – ubrania stylizowane na zbyt duże CREEPERSY - buty z podwyższoną podeszwą LOAFERSY - mokasyny, buty na płaskiej podeszwie CHINOSY - spodnie na co dzień, o klasycznym fasonie, z lekko zwężanymi nogawkami SHOPPING - wypad na zakupy TROUSERS - spodnie FASHION VICTIM – ofiara mody HAIR CUFF – gumka do włosów SNEAKERSY – lekkie obuwie sportowe BIKER BOOTS - masywne buty z wysoką cholewką MELISSKI – gumowe, plastikowe buty PEEP-TOE – buty z odkrytymi palcami HIGH HEELS - szpilki SKIRT - spódnica VINTAGE BLAZER – oldschoolowy sweter BEANIE – czapka, często opadająca z tyłu SHOPPER BAG – torba na zakupy CHARMSY – zawieszki do bransoletek SPIKED – naćwiekowane CATWALK – wybieg, zdjęcia z wybiegu, relacja z pokazu mody CASUALOWE - codzienne TOTAL LOOK – cała stylizacja w podobnym stylu, np. kwiatowa

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Comments

 1. avatar says

  Jeśli już wyjasniasz nowomowę, to może nie za pomocą … właśnie tych makaronizmów: „CHINOSY – spodnie casualowe” – faktycznie, wiele rozjaśniło laikom blogowym ;).

 2. avatar says

  Uważam, że 80 procent tych słów jest kompletnie niepotrzebna, nie rozumiem dlaczego niektórzy piszą trousers zamiast spodnie, czy high heels zamiast szpilki- mieszkamy w Polsce, więc wyrażajmy się po polsku 🙂 Fakt, że są słowa typu lity czy creepersy, które określają konkretną rzecz są taką jakby nazwą własną tych butów… ale co za dużo to niezdrowo :))

 3. avatar says

  Staram się nie używać tych zapożyczeń.

  Najgorsze są według mnie „must have”, „giveaway”, nie lubię nadużywania „outfitów” i „looków”

  Nie rozumiem używania high heels i shopping, bo to są proste i znane powszechnie wyrazy (nie ma problemów z tłumaczeniem, jak np. chinosy, gdzie tłumaczenie byłoby opisowe: „spodnie na co dzień, o klasycznym fasonie, z lekko zwężanymi nogawkami”.

  Przyznaję się do używania zwrotu „oversize”, bo polskiego zamiennika po prostu nie widzę (np. kupiłam sobie za dużą bluzkę to może mieć nawet inne znaczenie). Czasem sh ale postaram się tego nie robić 🙂

  Zresztą najbardziej razi sam fakt, że stosowanie przez niektóre blogerki angielskich odpowiedników części garderoby czy nawet czynności (shopping jest lepszy niż zwykłe robienie zakupów?!) wydaje się być dla nich oznaką czegoś fajnego. Są cool, bo być zwyczajnie fajnym to obciach.

 4. avatar says

  Przyłączam się do opinii poprzedniczek, że za dużo tu słów angielskich, np. słowo „nadruk” jest znane od dawna, od dawna też działają firmy wykonujące nadruki na koszulkach, więc nie wiem po co ten „print”. Może zamiast „drukarka” zaczniemy mówić „printer”?
  Domenik ostatnio opublikował..Modna domena modowaMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge