5 pytań, które warto zadać fotografowi przed sesją dziecięcą

Oprócz ustalenia kwestii formalnych jak czas oczekiwania na zdjęcia, zgoda na ich publikację czy zawartość kupowanego przez nas pakietu, przed sesją warto zadać fotografowi kilka bardziej nieoczywistych pytań, które nam pomogą się do niej odpowiednio przygotować. Zanim pójdziesz na sesję – sprawdź, czy to wiesz!

noworodkowa sesja mojego synka, autorka zdjęć: agnieszkaolszanska.pl

Mówi się, że “dzieci szybko rosną” – z tym stwierdzeniem zgodzi się chyba każdy rodzic. Mimo, że każdy postęp w rozwoju naszych pociech napawa nas radością i dumą, czasem chcielibyśmy zatrzymać czas i jak najdłużej cieszyć się tymi chwilami, gdy są maleńkie i urocze. To dlatego coraz więcej osób decyduje się w tej kwestii na pomoc fotografa. Fotografa, który za pomocą aparatu może dla nas uwiecznić te cudowne momenty pierwszych dni, miesięcy lub lat z naszym dzieckiem.

1. W jakich zdjęciach specjalizuje się nasz fotograf?

Fotografia to bardzo rozległa dziedzina artystyczna, dlatego każdy dobry fotograf stara się wyspecjalizować w konkretnym typie zdjęć. Ponadto sesje dziecięce to przypadek szczególny. Maluchy bywają bardzo trudnymi modelami – ciężko im usiedzieć w jednym miejscu, zrobić konkretną pozę czy minę. W tym przypadku niezwykle ważny jest wybór osoby, która nie tylko pięknie potrafi odzwierciedlić na zdjęciach emocje, ale również ma tak zwane “podejście” oraz odpowiednią wiedzę, co jest szczególnie istotne w przypadku sesji z udziałem najmniejszych dzieci. Prawdziwy profesjonalista w tej dziedzinie potrafi w razie potrzeby rozśmieszyć małego modela, ośmielić go lub w przypadku niemowlęcia, pomóc w jego uśpieniu. Dodatkowo osoby mające duże doświadczenie w pracy z dziećmi potrafią działać szybko, i uchwycić najpiękniejsze momenty sesji, nawet jeśli nam wydaje się ona kompletnym chaosem. To właśnie tak powstają najlepsze zdjęcia – oddające prawdziwe uczucia i wyglądające najbardziej naturalnie. 

2. Gdzie odbędzie się sesja?

Kolejnym bardzo istotnym aspektem jest miejsce planowanej sesji. O ile w przypadku starszych pociech możemy w tej kwestii zaszaleć, decydując się na jakiś wyjątkowo ciekawy plener, o tyle w przypadku noworodka, chcielibyśmy zazwyczaj, aby sesja odbyła się w zaciszy domowym bez konieczności narażania kilkudniowego maleństwa na jakiekolwiek szkodliwe czynniki zewnętrzne. Niestety nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji  dobrze jest upewnić się, że wybrane przez nas studio zapewnia odpowiednie warunki dla niemowlęcia. Temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna być wysoka, aby dziecko czuło się komfortowo, nawet będąc zupełnie rozebrane. Niektóre salony zapewniają również przewijak, miejsce gdzie można komfortowo nakarmić malucha, oraz podgrzewacz do butelek. 

3. Jakie fotograf ma propozycje na zdjęcia?

W Internecie znaleźć można wiele uroczych propozycji na ciekawe zdjęcia dzieci. W momencie rezerwacji sesji warto porozmawiać o tym, jakie pomysły ma nasz fotograf. Przedstawi nam on swoje portfolio, z którego będziemy mogli wybrać konkretne kompozycje oraz znaleźć nowe inspiracje. Często możliwe jest także przedstawienie własnych pomysłów i o ile okażą się wykonalne, fotografowie zazwyczaj godzą się na wprowadzenie ich do sesji.  

noworodkowa sesja mojego synka, autorka zdjęć: agnieszkaolszanska.pl

4. Czy studio udostępnia ubranka i akcesoria dla dzieci?

Wiele ciekawych pomysłów na zdjęcia opiera się o specjalne akcesoria, jak kostiumy zwierzątek, szydełkowe ubranka, mebelki, zabawki jak samoloty, koniki na biegunach czy auta. Przed sesją dobrze jest dowiedzieć się, co konkretnie jest nam w stanie zapewnić nasz fotograf oraz w przypadku sesji domowej, czy istnieje możliwość ich dowozu do klienta. Niektóre studia udostępniają akcesoria tylko w przypadku zgody na publikację zdjęć, lub nie robią tego wcale. W tej sytuacji dobrze wiedzieć o tym z wyprzedzeniem i na własną rękę skompletować ubranka i dodatki, które chcielibyśmy wykorzystać w sesji. 

 5. Jak powinni ubrać się rodzice i starsze rodzeństwo?

Rzadko zdarza się, by studia udostępniały kostiumy dla starszych dzieci, lub tym bardziej dla ich rodziców, dlatego należy o tej kwestii porozmawiać wcześniej z fotografem, który pomoże dobrać strój i makijaż do wybranego miejsca sesji, tła oraz charakteru planowanych zdjęć. Najczęściej doradza się stroje w jasnych barwach, które nie odwracają uwagi od twarzy modeli i pięknie komponują się z różnego rodzaju tłem. W niektórych jednak  przypadkach, gdy fotograf chce skupić się na oddaniu emocji i detali, prosi o ubrania w kolorze czarnym. To co podkreśla się niemal zawsze to wygoda wybieranego stroju oraz brak krzykliwych wzorów czy napisów. 

Zapraszam również do zapoznania się z artykułem, w którym podpowiem, jakie pytania warto zadać, gdy interesuje nas sesja narzeczeńska.

sesja na roczek w plenerze

plenerowa sesja na roczek mojego synka, autorka zdjęć: agnieszkaolszanska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge