Wybieram ekspres do kawy – co wybrałam i jak nie kupić “bubla”?

W domu warto mieć porządny ekspres do kawy nawet wtedy, gdy kawy jej nie pijemy. Miło jest poczęstować gości pyszną kawą z profesjonalnego ekspresu. Urządzeń do wyboru jest wiele, czym się więc sugerować przy ich zakupie? Jakie cechy powinien mieć taki sprzęt, aby robił pyszną kawę i był wygodny w użytkowaniu?

Który ekspres robi najlepszą kawę?

Teoretycznie każdy ekspres do kawy powinien być dobry, wszak chodzi tylko o zrobienie kawy. Tylko lub “aż”. Okazuje się bowiem, że ekspres ekspresowi nierówny. Przeglądając dostępne funkcje i możliwości różnych urządzeń okazuje się, że mają one naprawdę wiele możliwości. Zarówno pod kątem samego przygotowania kawy, jak i opcji związanych z obsługą oraz czyszczeniem. Prawdziwi kawosze doskonale wiedzą, że dobra kawa to efekt wielu różnych współczynników. Wiele zależy od samych ziaren, ale istotny jest również proces mielenia, intensywność czy prędkość. Zanim kawa trafi do filiżanki, musi przejść proces, który w każdym ekspresie może być nieco inny. Co za tym idzie, smak kawy z różnych urządzeń może być różny.

Ogromny wybór ekspresów do kawy – Luke.pl

Kupując ekspres do kawy z pewnością należy sprawdzić, czy mamy możliwość regulowania mocy napoju. Jest to bardzo istotne, ponieważ w różnych sytuacjach czy porach dnia możemy mieć ochotę (lub ktoś z naszych gości) na mniej lub bardziej intensywną kawę. Ciekawą funkcją jest także możliwość zapisania w pamięci urządzenia ustawień swojej ulubionej kawy. Zapisując pod nazwą swój ulubiony napój wybieramy już tylko jeden przycisk. W tym miejscu warto pamiętać, że jeśli jednak zdecydujemy się na ekspres kapsułkowy, nie będziemy mieli możliwości decydowania o smaku kawy. 

Bardzo przydatną funkcją w ekspresach jest również możliwość przygotowywania innych napojów takich jak herbata czy gorąca czekolada. W ekspresach automatycznych umożliwia to funkcja podgrzewania wody, która za pomocą specjalnej dyszy zaparzy naszą herbatę bądź podgrzeje mleko na kakao. Ta funkcja przydaje się w domach, gdzie są dzieci, albo często wpadają do nas goście. Taki multifunkcyjny ekspres sprawdza się na wiele różnych sposobów i może być przydatny dla całej rodziny, włącznie z dziećmi.

Szczególnie dla kobiet istotna jest funkcja automatycznego spieniania mleka. Dzięki temu można zrobić wyjątkowo pyszne latte z pianką, nie musimy ręcznie spieniać mleka (co dla wielu osób jest problematyczne). Dla niektórych dzieci frajdą jest takie “piankowe mleko” lub kakao, tym samym można zachęcić najmłodszych do picia zdrowych napojów mlecznych. Pamiętajmy jeszcze o tym, że aby zrobić efektownie wyglądającą kawę np. caffe latte z widocznymi warstwami, ekspres musi posiadać opcję regulowanej wylewki. Dzięki tej prostej funkcji będziemy mogli przygotować napój wprost do wysokiej szklanki.

Utrzymanie w czystości ekspresu do kawy

Kupując ekspres warto sprawdzić, jak będzie wyglądało utrzymanie w nim czystości. Przykładowo wybrany przeze mnie model (zobacz model i cenę ekspresu, który wybrałam do swojego domu) posiada programy pielęgnacyjne do czyszczenia, usuwania kamienia i płukania uruchamiane za dotknięciem jednego przycisku. Do tego jeszcze system automatycznego płukania spieniacza do mleka. Takie funkcje to ogromna pomoc w dbaniu o czystość ekspresu do kawy. Zwróćmy też uwagę na sposób filtrowania, wymiany filtrów i odkamieniania. 

Czasem warto kupić nieco droższy ekspres, który będzie posiadał wszystkie te wymienione funkcje. Taki sprzęt kupuje się na lata, a szkoda byłoby później żałować, iż wybrany sprzęt nie do końca spełnia nasze wymagania. Dlatego też przed zakupem warto zapoznać się z możliwymi dostępnymi funkcjonalnościami ekspresów do kawy.

Ogromny wybór ekspresów do kawy – Luke.pl

Comments

  1. avatar says

    Świetny wpis! Jestem właśnie na etapie poszukiwania ekspresu do mieszkania, więc na pewno ułatwi mi to zadanie. Wszyscy moi znajomi polecają model automatyczny ciśnieniowy, bo jest podobno bardzo łatwy w obsłudze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge