Alternatywy choinki w małym mieszkaniu – ciekawe pomysły

Od wielu już lat klasyczna forma Świąt Bożego Narodzenia jest modyfikowana na wiele różnych sposobów. Pojawiają się nowe wersje potraw świątecznych, nowe sposoby dekoracji stołu oraz… nowe propozycje na pojawienie się choinki. Jakie są obecnie te najbardziej popularne alternatywy dla choinki?

Alternatywna choinka

Dlaczego ludzie szukają alternatywy dla typowego drzewka choinkowego? W większości przypadków jest to ograniczona ilość miejsca w mieszkaniu. W przypadku, gdy jeszcze w grę wchodzą małe dzieci albo szalony kot, postawienie klasycznej, dużej choinki obwieszonej bombkami z reguły kończy się jej… zniszczeniem. Ewentualnym ciągłym jej pilnowaniem przed uszkodzeniem ze strony małych dzieci albo zwierząt. Nie dziwne więc, że ludzi zaczęli szukać pomysłów na inną formę pojawienia się choinki. I z roku na rok takie alternatywne choinki stają się coraz bardziej popularne. I to nie tylko wśród posiadaczy małych mieszkań, małych dzieci czy zwierząt, ale również i osób ceniących sobie oryginalny wystrój pomieszczenia.

Oryginalne drzewka choinkowe możemy albo kupić, albo postarać się zrobić samodzielnie. W sieci jest bardzo wiele pomysłów na to, jak wykonać choinkę DYI (“do it yourself”). Część z nich przedstawimy w tym artykule, aby stać się dla Was inspiracją. Do stworzenia takiego drzewka bardzo często wykorzystuje się to, co mamy pod ręką. Liczy się pomysł, kreatywność, a nawet i dla wielu osób możliwość recyklingu. W tym wszystkim warto pamiętać, że choinka jest symbolem Świąt Bożego Narodzenia, a nie zwykłą, wnętrzarską dekoracją. 

 

Rodzaje alternatywnych choinek

Bardzo popularnym sposobem na samodzielne wykonanie takiej choinki jest wykorzystanie desek bądź kijków oraz sznurków. Sznurek wykorzystuje się do połączenia ze sobą drewnianych elementów w ten sposób, aby powstał kształt choinki. Taką choinkę można w szybki sposób ozdobić łańcuchami z cotton ballsów. Dzięki temu spełnią one role zarówno bombek, jak i światełek. Inne pomysły to wykorzystanie klasycznych bombek lub zawieszek i rozświetlenie ich cienkim łańcuchem świetlnym. Takie delikatne światełka na druciku możemy również wykorzystać do podkreślenia nim kształtu choinki. Skąd wziąć deski do wykonania takiej choinki? W każdym sklepie budowlanym możemy kupić tak zwane ćwierćwałki albo maskownice. To są różne formy listewek, cienkie, grubsze. Kosztują za sztukę nawet kilka złotych, także koszt niewielki.

Innym sposobem na wykonanie alternatywnej choinki to wykorzystanie…. drabiny, ewentualnie samych światełek choinkowych. Drewniana drabina to narzędzie, które albo posiadamy, albo nawet jeśli zakupimy specjalnie pod choinkę, to nie będzie to zakup jednorazowy. Drabina zawsze się przyda, czy w domu, czy w mieszkaniu. Schodki drabiny idealnie nadają się do postawienia na nich świątecznych dekoracji. Drabina jest również bardzo “wdzięczna” w kwestii dekorowania jej świetlnymi łańcuchami. Możemy ją oświetlić na wiele różnych sposobów. Pod taką choinka łatwo jest również umieścić świąteczne prezenty, to jej kolejna zaleta. Jeżeli nawet nie mamy drabiny w ładnym kolorze, zawsze możemy ją przemalować na biało lub brązowo, aby miała ładny odcień drewna. To wszystko wymaga głównie naszej inwencji twórczej. Warto dodać, że w sklepach można kupić również tak zwane drabinki dekoracyjne (często sprzedawane jako stojak na ręczniki łazienkowe). Takie pojedyncze drabinki również możemy wykorzystać do stworzenia swojej własnej wersji choinki. Jeżeli nawet taka drabiniasta choinka okazuje się zbyt duża lub problematyczna, zawsze można stworzyć minimalistyczną wersję choinki na ścianie i wykonać ją z samych łańcuchów świetlnych. Jest to bardzo prosty w wykonaniu i elegancki akcent świątecznej choinki, która stworzy świąteczną atmosferę. 

Inny sposób na tradycyjną choinkę to… choinka w wazonie. Owszem, może nie będzie ona taka okazała jak typowe drzewko choinkowe, jednak w tym przypadku możemy użyć żywych gałązek sosnowych czy świerkowych, które są jednak świątecznym symbolem. Tak naprawdę choinka w wazonie to porostu miniaturka tradycyjnego drzewka choinkowego. Możemy wystroić ją bombkami, łańcuchami i światełkami, na czubek założyć gwiazdę. I tym samym osiągnąć ten sam efekt, jaki daje typowe drzewko choinkowe. Wazon łatwo ustawić w miejscu niedostępnym dla małych dzieci czy zwierząt, poza tym unikamy codziennego sprzątania setek opadających igieł z żywego drzewka. Dużo argumentów przemawia za wybraniem właśnie takiej alternatywnej wersji choinki. 

Ewentualną alternatywą dla akcentu świątecznej choinki może być również… wieniec świerkowy czy sosnowy. Tego typu wieniec można kupić gotowy albo z powodzeniem wykonać samodzielnie. Metalowe koła pod wieniec można kupić w sklepach za około 20 – 30 zł. Szczególnie efektownie wygląda taki wieniec nad portalem kominkowym, prawdziwym lub jego atrapą (szalenie modną aktualnie we wnętrzach). W tym przypadku również mamy akcent w postaci żywych gałązek z drzewa, który swobodnie można zdobić jak typową choinkę. Ciekawostką jest fakt, że taką atrapę portalu kominkowego można kupić już od około 200 zł, a jest to naprawdę świetny sposób na zrobienie klimatycznego zakątka świątecznego i zrobienie tym samym miejsca pod świąteczny wieniec jako alternatywę choinki. Miejsce w portalu kominkowym można wtedy wykorzystać jako miejsca do ustawiania prezentów. 

Podsumowując, możliwości zrobienia alternatywnej choinki jest naprawdę wiele. Niektóre są wręcz bezkosztowe, jeżeli posiadamy w domu odpowiednie elementy. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, kierując się swoimi kryteriami dla szukania alternatywy (małe mieszkanie, małe dzieci, zwierzęta, chęć oryginalnego wystrojenia domu czy mieszkania na Święta). Decydując się na alternatywną choinkę wcale nie musimy rezygnować z zapachu świerkowych gałązek, ponieważ część z pomysłów wykorzystuje żywe gałązki do stworzenia oryginalnego drzewka choinkowego. 

Comments

  1. avatar says

    Niebywałe, że wcześniej tutaj nie wylądowałem… Tak wiele ciekawych, merytorycznych artykułów, które wszystkim polecam z całego serca! Świetnie sprawdza się do porannej kawki… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge