Kolory w sypialni – jak wpływają na wartościowy sen? [PORADNIK]

Od dobrego snu zależy nasze samopoczucie przez cały dzień. Mówi się, że porządny sen ważniejszy jest od większości różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co więc zrobić, aby codziennie budzić się wyspanym? Jakie czynniki mają wpływ na wartościowy sen?

kolory w sypialni

źródło zdjęcia: thespruce.com

Kolory w sypialni

Aranżując swój dom lub mieszkanie nie wolno lekceważyć znaczenia kolorów oraz ich wpływu na nasze samopoczucie. Okazuje się bowiem, że wybór kolorów na przykład ścian będzie miał wpływa na to jak się czujemy. Jedne kolory mogą wpływać na nas pozytywnie, dostarczać endorfin, inne zaś mogą przygnębiać, powodować gorszy nastrój, myśli pesymistyczne. Jeszcze inne mają działanie, które wspierać może naszą kreatywność, albo są też takie, które oddziałują na nas wyjątkowo relaksująco. Warto więc docenić wpływ kolorów na nasze życie i zastosować taką kolorystykę w naszej sypialni, aby osiągnąć zamierzony efekt. Bardzo wartościowy poradnik odnośnie kolorów w sypialnie znajdziecie również tutaj https://sleepinghouse.pl/artykul/kolor-w-sypialni-wplyw-na-sen.

Przemalowanie ścian w sypialni to tak naprawdę prosty i stosunkowo niedrogi sposób na metamorfozę pomieszczenia. Tym bardziej, że malowanie ścian można wykonać samodzielnie. Kolorystykę dla danego miejsca możemy również podkreślić za pomocą dodatków i dekoracji. Najłatwiej jest to zrobić w sypialni za pomocą pościeli, narzuty, poduszek (wiele dodatków znajdziemy w polecanych sklepach np. materac w Zabrzu). Wprowadzając odpowiednią kolorystykę, zgodną z naszymi upodobaniami zmieni się nasze nastawienie do codzienności, poprawi się nasze samopoczucie. Jak to się mówi “będzie nam się chciało bardziej żyć”.

sypialnia pastelowa

źródło zdjęcia: benjaminmoore.com

Kolory w sypialni – jakie mają znaczenie?

Niebieski jest jednym z częściej używanych kolorów w sypialni. Dlaczego? Ponieważ kojarzy się wakacjami, z niebem, morzem, a także otwartością, spokojem. Znakomicie wycisza i relaksuje, ale jednocześnie wskazuje na ważne cechy osobowości, takie jak otwartość, chęć poznawania świata, ekspansywność w różnych dziedzinach życia. Podobnie jak kolor granatowy, jednak ten mocny odcień niebieskiego bardzo często stosowany jest np. na jednej ze ścian w sypialni. Wprowadza on nieco mroczniejszy nastrój, ale właśnie taki wiele osób lubi w sypialni i jest to alternatywa dla radosnych, jasnych odcieni niebieskiego.

Żółty w sypialni będzie idealny dla osób, które potrzebują energii oraz pobudzenia od samego rana. Kolor ten kojarzony jest również ze słońcem, a co za tym idzie, z pozytywnym myśleniem. Sami widzimy po sobie jak zmienia się nasze samopoczucie, gdy na dworze jest dużo słońca. Alternatywę tego uczucia możemy wprowadzić do sypialni właśnie za pomocą wprowadzenia do niej żółtego koloru. Podobnie jest z kolorem pomarańczowym w sypialni, aczkolwiek ten kolor nie jest zbyt często wykorzystywany do urządzania sypialni. Wiele ciekawych porad odnośnie urządzania sypialni znajdziemy na przykład tutaj https://sleepinghouse.pl/artykul/modna-sypialnia-najciekawsze-inspiracje-oraz-trendy-w-aranzacji-sypialni.

Zielony w sypialni będzie idealny dla osób, które potrzebują ukojenia. Kojarzy się z naturą, z oazą spokoju. Zieleni jest bardzo wiele odcieni, ale każdy z nich wprowadzi do sypialni równowagę i harmonię. W połączeniu z naturalnym drewnem wprowadza do pomieszczenia klimat lasu, przyrody, życia w zgodzie z naturą. 

Szary w sypialni to właściwie wybór osób praktycznych. Nie patrzą takie osoby na kolor jako coś co wpływa na nastrój, ale jest wygodne w aranżowaniu, bo pasuje do wszystkiego. Szara sypialnia może być ciekawa, ale gdy będzie udekorowana w odpowiedni sposób. Kolor szary sam w sobie nie jest zbyt pozytywnym i przyjemnym kolorem, raczej smutnym, a dla niektórych wręcz depresyjnym.

Beżowy w sypialni to wybór osób, które w sypialni potrzebują po prostu spokoju i ciszy. W polskich domach do pewnego czasu był on najczęściej stosowany. To taki bezpieczny, miły, ciepły i przyjemny kolor, który wprowadza do pomieszczenia przytulny klimat, również po części kojarzony z naturą. Choć dla wielu osób beżowa sypialnia może wydawać się smutna, także sami musimy ocenić czy dobrze czujemy się w określonej kolorystyce i w razie gorszego samopoczucia – koniecznie ją zmienić do czasu, aż poczujemy że “to jest to”.

sypialnia granatowe ściany

źródło zdjęcia: diypaintingtips.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge