Kuchnia na wymiar – jak wygląda jej zamawianie od A do Z ?

Kuchnia szyta na miarę, która kobieta o niej nie marzy? Podczas remontu mojego domu musiałam zmierzyć się z tematem zamawiania kuchni. Prześwietliłam temat, porównałam koszty, wiem już, jakie są wady oraz zalety zamawiania kuchni na wymiar. Jak wygląda proces zamawiania takiej kuchni?

projekt kuchni skandynawskiej

przykładowa ekspozycja w studiu LUKE luke.pl

Jakie są etapy zamawiania kuchni na wymiar?

1) dokładny pomiar pomieszczenia przez projektanta,
2) wybór wykończeń, kolorystyki, rodzaj blatu, akcesoria w szafkach, oświetlenie podszafkowe
3) przygotowanie projektu tak, aby kuchnia była funkcjonalna i spełniała wymagania estetyczne, projektowanie kuchni przed zakończeniem prac instalacyjnych (lub kiedy istnieje możliwość zmian instalacji) pozwala na więcej swobody i na pewno wpływa na funkcjonalność kuchni
4) przy zamówieniu kuchni w studiu kuchennym projektant przez cały czas czuwa nad projektem, od momentu jego przygotowywania przez czas realizacji aż do montażu, na którym jest obecny aby zadbać o każdy szczegół.
 

Dokładny pomiar pomieszczenia

Od pomiarów zależy…. wszystko! Dlatego dobrze oddać to zadanie w ręce specjalistów i zamówić kuchnię na wymiar. Projektant przyjeżdża do nas i z pomocą odpowiedniego sprzętu wykonuje dokładny pomiar. Wtedy nie musimy się martwić czy poradzimy sobie z tym samodzielnie, bo fachowcy zrobią to za nas. Warto zdawać sobie sprawę, że dokładny pomiar pozwala nam na etapie projektowym zaplanować funkcjonalne rozmieszczenie szafek oraz potrzebnych instalacji.
 

Wybór wykończeń

Najprzyjemniejszy punkt całości czyli wybór różnego rodzaju wykończeń, blatu, frontów, uchwytów, cokołów czy listew dekoracyjnych. Ten etap planowania powinien dotyczyć stylu jakim będziemy się kierować urządzając kuchnie marzeń. Musimy się określić, czy bliżej nam do stylu retro, a może jednak dobrze nam znany styl skandynawski, czy jednak chcemy postawić na kuchnię nowoczesną. Musimy wybrać kolor frontów, oraz to, czy będą matowe czy w połysku. Podjąć decyzję o tym, czy chcemy mieć przeszklenia w szafkach. Wybór oświetlenia podszafkowego. I niezwykle istotny wybór blatu. Nie tylko jego koloru, ale również materiału, z jakiego zostanie wykonany.
 
Na wygląd kuchni wpływają także rozmieszczone przyłącza takie jak:

 • przyłącze wodne (zlew, zmywarka)
 • przyłącze kanalizacyjne (zlew, zmywarka)
 • gniazda elektryczne (wszelkie AGD)
 • instalacja gazowa (płyta grzewcza)
 • wentylacja i jej rozmieszczenie

Przygotowanie projektu

To proces, w którym wspólnie z projektantem pracujemy nad wyglądem i funkcjonalnością naszej wymarzonej kuchni. Dzięki przygotowanym przez projektanta wizualizacjom możemy zobaczyć jak finalnie będzie wyglądać nasza kuchnia oraz możemy zdecydować czy wybrane wcześniej wykończenia nam odpowiadają. Na tym etapie można wprowadzić jeszcze pewne zmiany dla uzyskania satysfakcjonującego nas efektu końcowego.

Montaż kuchni

Ile trwa montaż kuchni na wymiar? Może to potrwać do kilku dni, wszystko zależy od wielkości i skomplikowania kuchni. Najważniejsze jest to, że np. w luke.pl projektant przybywa na montaż kuchni i wszystkiego pilnuje. To daje nam gwarancję idealnie wykonanego montażu. Po swoich doświadczeniach wierzcie mi, że taki projektant na montażu to skarb.

projekt kuchni na wymiar

przykładowa aranżacja kuchni studioluke.pl

Ile kosztuje kuchnia na wymiar?

Odpowiedź oczywiście nie może być jednoznaczna, ponieważ każdy projekt wyceniany jest indywidualnie. Wszystko zależy od wybranych przez nas wykończeń, jest kilka grup cenowych, które pozwalają na wykonanie kuchni dla klienta zarówno z mniejszym jak i większym budżetem. Wpływ na cenę ma również rodzaj szafek czy będą to szafki z szufladami, klasycznie otwierane czy też szafki typu cargo. Duże znaczenia ma również metraż pomieszczenia oraz to czy kuchnia będzie zabudowana pod sam sufit i czy będzie posiadać wyspę.

kuchnia na wymiar projekt

przykładowa aranżacja kuchni studioluke.pl

Zalety kuchni na wymiar

 • idealne wykorzystanie przestrzeni, co jest szczególnie ważne w małych mieszkaniach w bloku, gdzie każda dodatkowo wygospodarowana szafka jest na wagę złota
 • idealne dopasowanie do indywidualnych upodobań, dobrze zaprojektowana kuchnia na wymiar powinna uwzględniać nie tylko potencjał lub ograniczenia przestrzeni, ale też nasze cechy indywidualne takie jak wzrost, prawo/leworęczność, oraz pewne upodobania, jak na przykład… oraz pewne upodobania, jak na przykład strefa śniadaniowa, fronty z uchwytami klasycznymi czy raczej minimalistyczne, bezuchwytowe.
 • możliwość zabudowania różnych urządzeń AGD, ponieważ meble na wymiar pozwalają ukryć wiele sprzętów za frontami szafek i całych szaf
 • możliwość zrobienia zabudowy pod sam sufit
 • projekt indywidualny i w 100% dopasowany do naszych potrzeb i stylu życia
 • meble marki Verle Kuchen oferowane przez studio mebli LUKE w Bielsku-Białej posiadają 5 – letnią gwarancję, wybierając te meble mamy pewność co do ich jakości oraz estetyki ich wykończeń

Wady kuchni na wymiar

 • cena kuchni na wymiar jest wyższa niż gotowe meble ale dzięki temu finalnie kuchnia będzie idealnie dopasowana do wymiarów wnętrza oraz będzie funkcjonalna i estetyczna wyższa cena niż kuchni gotowych
 • dłuższy czas oczekiwania na kuchnię, niż w przypadku wyboru gotowego rozwiązania – w porównaniu do firm konkurencyjnych marka Verle wyróżnia się szybkimi terminami realizacji – jest to zaletą, nie wadą 🙂

jak zaprojektować kuchnię na wymiar

przykładowa aranżacja kuchni studioluke.pl

Czy warto zamawiać kuchnię na wymiar?

Takie rozwiązanie posiada praktycznie same zalety. Kuchnia różni się od innych pomieszczeń tym, że jest stała. Nie możemy żonglować meblami jak np. w przypadku salonu, gdzie w jednym miesiącu kanapa może stać na środku pokoju, a w następnym w jego rogu. Mebli kuchennych nie przestawiamy, dlatego warto, aby były one perfekcyjnie dopasowane do miejsca, w którym będą stały. Poza tym każda przestrzeń przeznaczona na kuchnię różni się u siebie w każdym lokum, więc korzystając z gotowych rozwiązań nie da się wykorzystać przestrzeni co do centymetra. Należy również pamiętać, że każda kuchnia jest inna jeśli chodzi o metraż, układ oraz rozmieszczenie instalacji dlatego korzystając z gotowych rozwiązań nie da się w pełni wykorzystać potencjału pomieszczenia.

Studio Mebli LUKE – studioluke.pl

Tak z doświadczenia powiem Wam, że projekty z tego studia meblowego są absolutnie ponadczasowe. Widziałam całe mnóstwo realizacji firm mebli na wymiar, i widzę, że większość robi je na zasadzie “copy paste”, nie patrząc na nowości w świecie wnętrz. Projektanci z luke.pl tworzą absolutnie przepiękne kuchnie, nowoczesne, eleganckie i perfekcyjnie dopasowane. Te kuchnie mają klimat, mają urok, są tak przemyślanie, że chciałoby się mieć każdą z nich. Wszystkie realizacje możecie obejrzeć np. na Facebooku tego studia meblowego. Polecam również obejrzenie realizacji na Instagramie Verle Kuchen Bielsko-Biała.

kuchnia na wymiar skandynawska

studioluke.pl

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge