Ocieplenie mojego starego drewnianego domu nareszcie się zakończyło. Nie tylko samo ocieplenie, ale i położenie deski elewacyjnej. Mam więc dla Was cały opis tego przedsięwzięcia, koszty oraz sposób wykonania. Czym ocieplałam? Ile wydałam?
do ocieplenia mojego domu użyłam wełny Techonicol
Ocieplanie drewnianego domu
Może na wstępie przybliżę trochę historię mojego domu oraz remontu. W marcu 2020 roku rozpoczęłam remont drewnianego domu na wsi, z 1946 roku (wszystkie materiały znajdziecie na moim blogu wnętrzarskim). Teoretycznie można było go zburzyć i postawić nowy na jego miejsce, ale postanowiłam podjąć się dużego remontu tego starego domu. Dom z przed 70 lat okazał się bardzo stabilną i zdrową konstrukcją. Zakładając na Facebooku grupę odnośnie remontu tego domu, nie spodziewałam się, że teraz będzie miała ona już ponad 40 tysięcy członków. Wiele osób interesuje temat jak ocieplić drewniany dom oraz to, ile kosztuje całe przedsięwzięcie. Opowiem więc Wam jak wyglądało w moim przypadku ocieplanie drewnianego domu.
Ocieplając drewno lepiej nie iść w typowo sztuczne materiały typu styropian. Mój wybór pad na wełnę mineralną marki TECHNONICOL (polecam mój artykuł czym najlepiej ocieplać dom). Wełna mineralna najlepiej sprawdzi się do ocieplenia drewnianego domu. Produkt ten charakteryzuje się wysoką wyjątkowymi parametrami izolacyjnymi – zarówno zabezpiecza dom przed mrozem w okresie zimowym jak również chroni przed wysokimi temperaturami latem. Świetnie też wycisza. Idealny do ocieplania drewnianego domu. Dzięki parametrom przeciwpożarowym daje poczucie bezpieczeństwa w razie pożaru. Dodatkowo producent daje długą gwarancję co niewątpliwie pozwoli mi spokojnie funkcjonować w starym – nowym domu przez wiele lat.
Wysokiej jakości wełna mineralna – sprawdź na TECHNONICOL
Czym tak naprawdę jest wełna mineralna? Ten popularny materiał izolacyjny produkuje się z surowców naturalnych. Dlatego też zalecany jest on do stosowania na konstrukcje drewniane. Wełnę mineralną dzieli się na skalną oraz szklaną, a powstają one (jak sama nazwa wskazuje) z surowców mineralnych, w następujący sposób. Skalna produkowana jest z bazaltu, przez wytapianie w temperaturze ponad 1 400°C. Szklana zaś produkowana jest z piasku kwarcowego oraz stłuczki szklanej, przez wytapiane w temperaturze około 1 000°C. Wełnę można stosować m.in. do termoizolacji konstrukcji dachowych, ścian działowych, podłóg na stropie drewnianym, jak również wewnętrznej izolacji ścian konstrukcyjnych. Ten materiał jest przeznaczony właśnie do ocieplania drewnianego domu.
do ocieplenia mojego domu użyłam wełny Techonicol
Ile mnie kosztowało ocieplenie drewnianego domu?
Jak ocieplić drewniany dom? W moim domu ocieplony został strop oraz zewnętrzne ściany domu (docelowo będzie jeszcze ocieplony dach, tylko czekam na podjęcie decyzji co dalej robić z dachem). Łączna powierzchnia do ocieplenia to ponad 300 m2. Koszt wełny TECHNONICOL na ocieplenie całego domu to około 8.000 zł. Czy to dużo czy mało? Biorąc pod uwagę wysoką jakość, zdecydowanie warto zainwestować. Za robociznę czyli ocieplenie domu + położenie deski elewacyjnej + jej pomalowanie zapłaciłam 15.000 zł. Nie wiem, jaki byłby koszt samego ocieplenia. Ocieplenie zostało wykonane o grubości 20 cm, system ocieplania widoczny jest na zdjęciach. Na to poszła membrana i deska elewacyjna z deski sosnowej. Elewacja została pomalowana błękitną farbą, która eksponuje fakturę drewna (nie jest to krycie na 100%).
Rozpoczął się już sezon grzewczy. W domu zainstalowane jest ogrzewanie elektryczne podłogowe. Wystarczy włączyć ja na godzinę czy dwie, a dom rewelacyjnie trzyma ciepło na bardzo długo. Kiedy dom nie jest ogrzewany również bardzo dobrze trzyma ciepło, w tak dobrze ocieplonym domu jest trochę jak w takiej puszce. Jak się nagrzeje od słońca to w ogóle nie ma potrzeby włączania ogrzewania, bo ciepło bardzo długo utrzymuje się w pomieszczeniach. Ocieplanie drewnianego domu wełną to była bardzo dobra decyzja. Jestem naprawdę zadowolona z ocieplenia wełną Technonicol i bardzo ją polecam.
do ocieplenia mojego domu użyłam wełny Techonicol
Wysokiej jakości wełna mineralna – sprawdź na TECHNONICOL
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Moja ciążą nie była planowana, ale skoro się pojawiła, stara...
W plebiscycie Mistrzowie Urody zdobyłam II miejsce w kategor...
Rowery miejskie, tak zwane "holenderki" zawładnęły ulicami m...
anka says
Bardzo ciekawy wpis
Victoria says
Sami w naszym domu skorzystaliśmy z wełny mineralnej i naprawdę się cieszę z tego wyboru. Po czasie ten wybór okazał się trafny.
Ciekawy says
Czy izolacja nie powinna chronić przed nagrzewaniem domu od słońca? , Jeśli “nagrzał się od słońca i nie trzeba było włączać ogrzewania ” zakładam że to w chłodne dni , to co będzie w lecie jak się nagrzeje… Będzie trzeba włączać klimatyzację żeby przetrwać…