Oszustwo na OLX – przeczytaj jak mnie chcieli okraść i ostrzeż innych

Ten artykuł mam nadzieję będzie dla Was ostrzeżeniem o tym jak teraz oszukują przez OLX. Złodzieje tak się rozpanoszyli, że korzystają z naprawdę wyglądających na wiarygodne sposobów. Tym czasem w kilka chwil można stracić pieniądze, wystarczy tylko jedno kliknięcie w fałszywy link.

oszustwo na olx

Oszustwa przez OLX

W przeciągu jednego miesiąca miałam już dwie próby oszustwa przez OLX. Skala oszustw jest większa niż kiedykolwiek indziej. Nie wiem jak to w ogóle jest prawnie możliwe, że oszuści tak łatwo mogą wykraść z czyjegoś konta pieniądze. Naprawdę jest to banalnie proste, a oszuści są chyba z tego co wiem, bezkarni. Widocznie prawo ich nie dosięga, skoro oszukali oni już tysiące osób i cały czas tworzą nowe modele wyłudzania pieniędzy. Polecam również przeczytać na bieżąco aktualizowany wpis na blogu OLX o aktualnych sposobach oszukiwania za pomocą platformy OLX.

Wiadomość przez WhatsApp

Od pewnego czasu oszuści w celu wyłudzenia danych z naszej karty posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp. Napisali do mnie na WhatsApp czy dana rzecz z OLX jest aktualna, po czym dalej poszła korespondencja odnośnie tego, że niby kupujący zapłacił za przedmiot z przesyłką OLX. Pytał się, czy dostałam potwierdzenie płatności. Ja pisałam, że nie mam żadnego mejla. Po czym dostaję SMS od nadawcy MinExpress z linkiem, żebym odebrała płatność. Od razu zapaliła mi się czerwona lampka. Wpisałam w Google frazę “MinEpress” i dowiedziałam się, że to oszustwo przez OLX.

W skrócie na czym polega system działania oszustów?

  • Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez WhatsApp
  • Sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX pozwalającą na finalizację transakcji.
  • Cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

oszustwo na olx

Fałszywy dowód wysyłki za pobraniem

Osoba, która chciała ode mnie kupić rzecz na OLX zadzwoniła do mnie na telefon. “Życzliwy” Pan napisał, że sam zamówi kuriera InPost, zapłaci za niego i wyśle mi dowód nadania do naklejenia na paczkę. W sumie się ucieszyłam, bo zrobił za mnie papierkową robotę. Na dowodzie wpłaty była informacja, że paczka jest za pobraniem i była kwota pobrania. Kiedy jednak zadzwoniłam do InPost sprawdzić paczkę i to nadanie okazało się, że paczka wcale nie była za pobraniem, a oszust samodzielnie wpisał sobie na dokumencie informacje z kwotą pobrania i numerem konta do przelewu. Takich mamy teraz kreatywnych oszustów. W głowie mi się nie mieści, że człowiek człowiekowi może robić takie świństwa, okradać drugą osobą czasem nawet z ostatnich pieniędzy na życie. Uważajcie na oszustów i oszustwa przez OLX, naprawdę łatwo się naciąć, nawet młodym, sprytnym “technicznie” osobom buszującym po Internecie.

ozustwo olx dowod nadania za pobraniem

podobny dokument dostałam od oszusta z OLX, z moimi danymi, danymi paczki oraz ręcznie wpisanymi danymi z kwotą pobrania i moim numerem konta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge