Kupując stary, drewniany dom na wsi wiedziałam od początku, że chcę zamienić małe okienka na wielkie, okazałe okna ze szprosami. Mówili “taki mały domek, a takie wielkie okna, to niemożliwe!”, mówili “ten domek stracił klimat i swój urok małej chatki”. Mówili. Robię ten remont po swojemu i zgodnie ze swoimi marzeniami.
Remont starego domu wewnątrz
Od marca tego roku podjęłam się dosyć odważnego przedsięwzięcia diametralnego przerobienia starej, drewnianej chatki. Takiej, co na pierwszy rzut oka wygląda na ruinę, staroć do wyburzenia. Takiej, co zapewne nikt nie chciałby już w niej zamieszkać. Takiej, co nikt by się za nią dwa razy nie obejrzał. Ja zobaczyłam w niej moje miejsce na ziemi. Moją oazę. MÓJ DOM. Oczywiście trzeba było sporej dawki wyobraźni, aby podjąć taką decyzję o spektakularnym remoncie. Udało się. Obecnie jest już bliżej jak dalej i jest szansa, że na początku października będę już tam mieszkać.
Ogromnym krokiem było wstawienie dużych okien. Czekałam na nie około miesiąca. Dzięki nim dom stał się w końcu… domem. Nareszcie jest to zamknięta przestrzeń, w której można poczuć się przytulnie i bezpiecznie. Wiem, że ciężko jest Wam sobie to wyobrazić patrząc na surowy stan pomieszczeń. Jednak dla mnie pojawienie się tych okien to wielkie wydarzenie i wielka zmiana. Krok milowy całego tego przedsięwzięcia. Na zdjęciach, które zobaczycie poniżej nie ma jeszcze wstawionych okien w szczytach, czyli na poddaszu oraz w ganku. Ich wstawianie odbędzie się w nieco późniejszym terminie ze względów technicznych. Wszystkie okna do całego domu wraz z montażem kosztowały mnie 12.000 zł.
Obserwuj cały remont na moim Instagramie
Dołącz do mojej grupy na Facebooku “Remont starej drewnianej chaty – koszty, porady, inspiracje, zdjęcia”
Od wielu, wielu lat marzyłam o kilku rzeczach. Marzyłam o własnym domu z wielkimi oknami ze szprosami. Marzyłam o wielkim oknie z siedziskiem do czytania książek oraz o przytulnej łazience z wolnostojącą wanną i wielkim oknem od sufitu do samej ziemi z widokiem na przyrodę. Właśnie te marzenia nareszcie spełniłam. I to w starym, 70-letnim, wiejskim domu. Da się! Naprawdę da się. Drewniane stare domy mają ogromny potencjał, tylko trzeba go zauważyć, a potem wykorzystać, dać tym budynkom nowe, drugie życie.
Poznaj autorkę projektu wnętrz!
Ten dom nie byłby taki wspaniały, gdyby nie wspaniały projekt mojej projektantki Pani Agaty Rembiś z goldenroom.pl (zobaczcie na jej stronie jakie piękne wnętrza projektuje!). To dzięki niej niewielka wydawałoby się przestrzeń domu stała się super funkcjonalna, a wnętrza przepięknie zaaranżowane. Nigdy sama nie byłabym w stanie przemyśleć tego w tak mądry i ciekawy sposób. Nigdy “nie żałujcie pieniędzy” na usługi projektantów wnętrz, ponieważ potrafią oni wyczarować cuda, nawet w maleńkich mieszkaniach czy domach.
Wiele osób, widząc projekt domu dziwi się, że z tak małego domku można było tyle “wyciągnąć” przestrzeni. I co ważne, ani kosztem jakiejś mikro łazienki czy zmniejszania innych pomieszczeń. Samodzielnie nigdy bym tego tak mądrze nie rozplanowała. Nauczyłam się w życiu, że nie można zabierać się za rzeczy, na których się nie znamy. Skorzystanie z usługi projektanta wnętrz to inwestycja na lata. Lepiej raz zbudować, a porządnie, aniżeli później zmieniać, remontować i wybijać ściany.
autorka mojego projektu wnętrz, Agata Rembiś z goldenroom.pl
Jakie okna wybrałam do mojego drewnianego domu?
Każde okno projektowane było pod wymiar oczywiście. Postawiłam na okna 3-szybowe, z tak zwanym ciepłym montażem, ale taśmą uszczelniającą (nie w elewacji). Już kilka osób zadało mi pytanie jak ja będę myła takie okna. Normalnie! Szprosy są wewnątrz okien, więc powierzchnia okien jest gładka. Mycie takich okien to będzie czysta przyjemność! Okazuje się, że dodanie szprosów do okien wcale nie podniosło jakoś mocno ich ceny. Za wszystkie okna do całego domu, włącznie z gankiem i poddaszem zapłaciłam 12.000 zł.
Zobacz mój remont wiejskiego domu – stan po 4 m-cach remontu
Wszystkich okien jest łącznie 8 sztuk. W salonie największe okno to witryna, czyli okno bez możliwości otwierania. Kolejne to drzwi wyjściowe na taras i kolejne to okno rozwierno-uchylne. Następnie przechodzimy do łazienki. Tam jest jedno okno, które posiada na dole część stałą, i otwiera się dopiero na wysokości około 60 cm od podłogi, ponieważ w rogu będzie stała wanna. Jak widać na wszystko są patenty. Następnie w sypialni jest wielkie poziome okno, które będzie oknem z siedziskiem. Kolejne okno to okno w ganku, które również będzie miało siedzisko i 2 ostatnie to okna na poddaszu, w szczytach (jeszcze nie zamontowane).
Zobacz: Wizualizacja efekt końcowy remontu starego domu drewnianego
Obserwuj cały remont na moim Instagramie
Dołącz do mojej grupy na Facebooku “Remont starej drewnianej chaty – koszty, porady, inspiracje, zdjęcia”
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Piękny uśmiech oczaruje każdego mężczyznę, bez dwóch zdań! U...
Pragniesz na szybko zmienić swój wygląd? Szykujesz się na wa...
Jednym z najciekawszych sposób na ozdobienie wnętrza jest st...
Dodaj komentarz