10 cech jakie powinna mieć porządna odzież do biegania [PORADNIK]

Sezon na bieganie w pełni, dlatego warto mieć w swojej szafie sprawdzony zestaw do biegania. Okazuje się, że taka odzież może mieć wiele różnych cech, właściwości, funkcji, a to wszystko może wpłynąć na komfort i jakość biegania. Na co więc zwracać uwagę podczas kupowania ubrań i gadżetów do biegania?

źródło zdjęcia: runsociety.com

Jakie cechy powinna mieć odzież do biegania?

Uprawianie sportu to oprócz tego, iż jest to przyjemne zajęcie, to przy tym odpowiedzialne. Biegając podejmujemy duży wysiłek dla naszego organizmu, jest to również spore wyzwanie szczególnie dla naszych stawów. Dobrze znam ten temat, ponieważ zanim urodziłam dziecko to biegałam dużo i często na różnych powierzchniach. Testowałam również różne buty do biegania oraz odzież do biegania. I okazało się, że buty butom nierówne to raz, a odpowiednie ubrania do biegania czynią ten sport przyjemniejszym oraz bardziej efektywnym. Dlatego przed zakupem tego typu rzeczy dobrze jest zrobić pewnego rodzaju selekcję.

Zacznijmy od materiałów. Nadal w wielu sklepach można kupić odzież do biegania ze sztucznego poliestru. To w pełni sztuczna, wręcz plastikowa tkanina, która choć bardzo popularna, to może nam słabo służyć. Swoimi właściwościami termoregulacyjnymi przypominały bardziej ceratę, niż dobrze oddychający materiał. I co ciekawe, do dziś ludzie kupują takie ubrania. Warto jednak wiedzieć, że powstały już o wiele lepsze alternatywy. Obecnie w sprzedaży są dostępne sztuki odzieży z materiałów bardziej przypominających dzianinowe, bardziej przyjazne dla naszej skóry, o wiele milsze w dotyku. Co więcej, często dla wygody użytkownika są one bezszwowe. Mam tutaj na myśli taką podstawową odzież do biegania. Zestawy do biegania np. w górach posiadają jeszcze wiele innych funkcjonalności.

jaka odzież do biegania

Kiedy interesuje nas bieganie w nieco bardziej ekstremalnych warunkach niż standardowe, wtedy warto zwrócić uwagę na odzież do biegania ze specjalnych tkanin jak Gore-Tex lub podobnych membran. Najwięksi producenci stworzyli własne, hydrofobowe i wiatrochronne technologie, jak np. Shield firmy Nike, czy też Windstopper stosowany u Adidasa i Salomona. Aktualnie większość dostępnej w sklepach odzieży do biegana ze średniej półki cenowej stosowana jest technologia DWR (oraz jej podobne). To hydrofobowa, chemiczna powłoka zapewniająca częściową wodoodporność, a przy tym naprawdę dobrze oddychająca. Powłoka DWR jest zdecydowanie tańsza od tych całkowicie odpornych na warunki atmosferyczne, to odzież sportowo-biegowa w których ją zastosowano dostępna jest w przyjaznych cenach. Ceny tych najbardziej profesjonalnych modeli odzieży do biegania przekraczają 1000 zł za sztukę, więc skompletowanie takiego zestawu dla wielu jest poza ich zasięgiem.

profesjonalna odzież do biegania

źródło zdjęcia: thesun.ie

Ciekawostką może być fakt, że coraz częściej w stroju biegowym możemy się spotkać z użyciem wełny z merynosów. Ta naturalna tkanina ma doskonałe właściwości grzewcze, przy jednoczesnym zachowaniu właściwości filtracji wilgoci, co sprawia że doskonale sprawdza się np. w bieliźnie termicznej. W środowisku biegaczy jest wielu fanów biegania w klasycznych spodniach dresowych, ale to nie jest najlepsze rozwiązanie. Biegaczom zaleca się termiczne getry, które odprowadzają wilgoć, w przeciwieństwie do klasycznych dresów, które pocą się razem z ich właścicielem.

A co z wyborem odpowiednich butów do biegania? Wszystko zależy od tego po jakim podłożu będziemy uprawiać ten sport. Sporo osób, szczególnie w miastach biega po nawierzchniach twardych, chodnik, asfalt. Takie powierzchnie wymagają elastycznego, lekkiego obuwia, które będzie amortyzować wstrząsy. Natomiast jeśli zamierzasz forsować leśne ścieżki lub delikatne górskie szlaki, postaw na na buty z mocnym bieżnikiem oraz wzmocnionymi palcami, a także piętami. 

buty do biegania

źródło zdjęcia: runnersworld.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge