Co to jest baby shower? Jak zorganizować takie przyjęcie?

Baby shower to przyjęcie dla przyszłej mamy organizowane przez najbliższych, zwykle na kilka tygodni przed porodem. W Polsce coraz częściej można spotkać się z nazwą bociankowe. Organizatorzy miewają przeróżne pomysły na baby shower, dzięki czemu każda taka impreza ma indywidualny charakter.

co to jest baby shower

Co to jest baby shower?

Niektóre organizowane są dla obojga rodziców albo łączone z tzw. gender reveal party, czyli spotkaniem, na którym wszyscy dowiadują się, jakiej płci będzie dziecko. Czego nie może zabraknąć w tym czasie celebracji zbliżającego się rodzicielstwa?

Ozdoby na baby shower

W całej imprezie ważną rolę odgrywają drobiazgi związane z tematem przyjęcia. Jakie dekoracje na baby shower wybrać? Na pewno warto skupić się na guście i potrzebach przyszłej mamy. Tego typu imprezę najlepiej zorganizować w warunkach domowych, by zachować rodzinną atmosferę bliskości. Ciąża często wiąże się ze zdrowotnymi niedogodnościami, tym bardziej warto zadbać o komfortowe warunki dla solenizantki.

Na pierwszych miejscach wśród ozdób plasuje się girlanda z napisem „baby shower” oraz balony – zwykle z liter składających się na imię wyczekiwanego bobasa (o ile jest już znane). Na rynku dostępne są też balony tworzące napisy „boy” i „girl” oraz przezroczyste z kolorowym konfetti w środku. Wszystko razem potrafi stworzyć wyjątkowy klimat idealny do radosnego świętowania.

Prezent na baby shower

Goście zaproszeni na takie przyjęcie często zadają sobie pytanie: co kupić na baby shower? Dylemat mają szczególnie ci, którzy sami nie mają dzieci w swoim bliskim otoczeniu. W końcu wszystkim zależy na tym, żeby sprawić radość przyszłym rodzicom, a przynajmniej podarować coś faktycznie przydatnego. Dobrym pomysłem na prezent na pewno będzie kartka dla przyszłej mamy – może z podpisami wszystkich uczestników imprezy?

Baby shower to także świetna okazja do podarowania wyjątkowej pamiątki. Opcji mamy wiele – ramka z gipsem do odbicia konturu rączki i stópki niemowlęcia, łańcuszek do smoczka z imieniem dziecka, album na zdjęcia połączony z pamiętnikiem z pierwszego roku życia… Takie rzeczy po latach pozwolą przypomnieć wyjątkowe wspomnienia.

W kwestii prezentów można również mieć nieco bardziej pragmatyczne podejście i postawić na jednorazowe pieluszki i chusteczki nawilżane. Jeśli chcemy skupić się bardziej na rodzicach niż na dziecku, z pomocą przychodzą np. vouchery na diety pudełkowe – opieka nad noworodkiem po wyjściu ze szpitala potrafi pochłonąć dużo czasu i wtedy gotowanie i jedzenie schodzi na drugi plan. Posiłki w pudełkach przywiezione pod same drzwi będą w takiej sytuacji dużą pomocą dla świeżo upieczonych mamy i taty.

ozdoby na baby shower

Tort na baby shower

Przyjęcie na baby shower nie może obyć się bez pięknego tortu, na którego szczycie umieszczamy topper z napisem „baby shower” czy też „baby boy” lub „baby girl”, jeśli znamy płeć dziecka. Ciekawym rozwiązaniem są też toppery w kształcie dziecięcego wózka. Wśród słodkości królują też babeczki, które zdobione są przez pikery na baby shower – miniozdoby na wykałaczkach, najczęściej w różnych kształtach związanych z niemowlęcym gadżetami.

Przygotowując przekąski na baby shower, nie możemy zapominać o najważniejszej osobie w tym dniu – przyszłej mamie. Dlatego warto zwrócić uwagę, by tort nie był nasączony alkoholem, a jedzenie było lekkostrawne. Dobrym pomysłem jest podpytanie przyszłych rodziców, jak wyobrażają sobie taką imprezę – np. czy przyjęcie ma być w całości bezalkoholowe. To ważne, by wszyscy czuli się komfortowo.

Zabawa na baby shower

Ciekawym urozmaiceniem imprezy bociankowej mogą być tematyczne gry. Dla przyszłej mamy można przygotować quiz z pytaniami dotyczącymi pielęgnacji maluszka, a na koniec wręczyć jej personalizowany certyfikat. Dużo śmiechu przynosi także zabawa w zgadywanie kształtów przedmiotów z zasłoniętymi oczami szczególnie kiedy zgadującym będzie przyszły tata. Rozpoznanie po dotyku pieluszki, smoczka czy butelki do karmienia nie powinno stanowić problemu, ale rozróżnienie dziecięcych części garderoby może być nie lada wyzwaniem.

baby shower jak zorganizować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge