Blizna po CC – jak sprawić, by była niewidoczna? [PORADNIK]

Cesarskie cięcie jest stosunkowo często wykonywanym zabiegiem przy komplikacjach okołoporodowych. Czasem wykonuje się je na życzenie pacjentki. Przy gamie zalet nie można zapomnieć o wadzie – nieestetycznej bliźnie po CC. Czasem jest prawie niewidoczna, ale bywa tak wyraźna, że jej obecność powoduje dyskomfort. Jak zamaskować bliznę po CC?

plaster na blizny po cc

Kosmetyki na blizny

Krem, maść lub żel na blizny można zazwyczaj kupić w aptece bez recepty. Kosmetyki te są stosunkowo niedrogie i mają na celu rozjaśnienie blizny po CC, która w początkowym okresie jest czerwona, szeroka i dość wyraźna.

Warto pamiętać, że stosowanie kosmetyków nie sprawi, że blizna zniknie i stanie się całkowicie niewidoczna, jednak przy regularnym stosowaniu jej kolor zrówna się z kolorem skóry i blizna przestanie rzucać się w oczy.

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne nie tylko ładnie pachną, ale mają też szereg innych zalet. Wcieranie ich (w formie rozcieńczonej) w bliznę znacznie ją rozjaśni i uelastyczni. Dobrze sprawdzają się olejki z lawendy lub rozmarynu, które przy okazji ładnie pachną, więc zabieg można potraktować jako relaksujący, co młodym mamom na pewno się przyda.

Krem z filtrem UV

Co prawda nie zlikwiduje blizny, ale sprawi, że nie stanie się wyraźniejsza. Niestety słońce ma niemiły zwyczaj podkreślać obecność blizn na skórze. Jeśli ze względów medycznych (lub niefrasobliwości lekarza) blizna znajduje się dość wysoko, wcale nie oznacza to konieczności rezygnowania z bikini. 

Plastry silikonowe

Plastry silikonowe należy stosować jak najszybciej, najlepiej, gdy tylko skóra się wygoi. Nie można stosować plastrów, jeśli blizna nie jest całkowicie wykształcona. Szwy i strupy są przeciwwskazaniem do ich naklejania.

Zadaniem plastrów jest przyspieszenie gojenia i niedopuszczenie do powstania tzw. blizn przerostowych, czyli brzydkich, twardych zgrubień.

Makijaż medyczny

Makijaż medyczny jest jednym ze skuteczniejszych sposobów maskowania blizn, nie tylko po cesarskim cięciu. Jeśli blizna jest szeroka, a jej kolor znacznie różni się od barwy skóry, można sięgnąć właśnie po to rozwiązanie. Co prawda nie zmieni on struktury blizny, ale wyrównanie kolorytu sprawi, że przestanie ona rzucać się w oczy, zwłaszcza gdy jest umiejscowiona wyżej, niż na linii bikini, co ciągle jeszcze się zdarza. Wadą makijażu medycznego niewątpliwie jest wysoka cena oraz stosunkowo krótka trwałość. Taki makijaż zanika samoistnie po upływie kilku lat.

Tatuaż

Propozycja dla odważnych kobiet, które chcą zamaskować bliznę po cesarskim cięciu, a przy okazji mają pomysł na upiększenie swojego ciała. Zdolny tatuażysta jest w stanie dokonać prawdziwego cudu, ale za ten cud trzeba będzie zapłacić kilkukrotnie więcej, niż za makijaż medyczny. Przykrycie blizny po CC tatuażem ma sens, jeśli istnieje pewność (a przynajmniej silne przypuszczenie), że to ostatni taki zabieg.

Laseroterapia

Laserowe usuwanie blizn to także jeden z lepszych sposobów na ich zlikwidowanie i kolejny, na który trzeba przygotować większą gotówkę. Za wadę można uznać konieczność wykonania serii zabiegów, co wymaga nieco czasu i cierpliwości. Niewątpliwie jednak jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się blizny po cesarskim cięciu.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia co prawda nie jest stuprocentowo skutecznym sposobem na pozbycie się blizny, ale na pewno pozwala sprawić, by była mniej widoczna. Zabieg ten pobudza mikrokrążenie i stymuluje procesy regeneracyjne. Można go stosować także w przypadku cellulitu i rozstępów.

jak usunąć blizne po cc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge