Dlaczego warto zrobić sobie przerwę od Facebooka i Instagrama?

Media społecznościowe zdominowały Internet i codzienność wielu osób. Serwisy takie jak Facebook, Twitter czy Instagram odgrywają kluczową rolę w naszym życiu. Służą nie tylko do kontaktu ze znajomymi, ale także do pozostawania na bieżąco z tym, co dzieje się lokalnie i na świecie.

źródło zdjęcia: tide.co

Detoks od mediów społecznościowych

W dzisiejszym świecie media społecznościowe mają kluczowe znaczenie dla naszego życia. Pomagają nam pozostać w kontakcie z naszymi przyjaciółmi, promować naszą pracę i śledzić najnowsze wiadomości. Jak te sieci społecznościowe wpływają na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne? Czy nadszedł czas, aby zrobić sobie przerwę od bycia na stałe online?

Media społecznościowe mają niekwestionowany wpływ na zdrowie psychiczne swoich użytkowników. Ten aspekt może być często niedostrzegalny, a nawet ignorowany. W pewnym momencie przyjdzie jednak czas na to, aby zrobić sobie przerwę od mediów społecznościowych.

W trosce o zdrowie psychiczne

Nie jest niespodzianką, że nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może negatywnie wpływać na samopoczucie użytkowników, zwiększać poziom ich depresji oraz zmniejszać poczucie własnej wartości.

Głównym powodem, dla którego zarówno młodsi, jak i starsi użytkownicy mediów społecznościowych czują niepokój i presję, są wręcz nieosiągalne standardy idealnego życia i piękna oraz sukcesów w życiu zawodowym i rodzinnym. Ta sfera jest intensywnie obserwowana i analizowana przez badaczy, którzy wskazują, że dzieci narażone na zbyt duży kontakt z mediami społecznościowymi, mogą borykać się z niską samooceną i złym samopoczuciem w dorosłym życiu

Użytkownicy mediów społecznościowych są wręcz zachęcani do częstego (i nierzadko bezmyślnego) odwiedzania serwisów i aplikacji, a w nagrodę otrzymują powiadomienie o nowych polubieniach, komentarzach czy postach od obserwowanych osób. Brak nowych postów czy wiadomości może skutkować gorszym samopoczuciem.

Głównym celem platform społecznościowych było łączenie osób na całym świecie. Obecnie obserwujemy sytuację wręcz odwrotną — osoby regularnie korzystające z mediów społecznościowych są bardziej samotne i odizolowane od innych.

źródło zdjęcia: zwierciadlo.pl

Na polepszenie samopoczucia i relacji

Osoby regularnie udzielające się w mediach społecznościowych, publikujące posty, zdjęcia i komentarze, wchodzą w interakcje z innymi użytkownikami. Z pozoru niewinny komentarz może wywołać poruszenie i stworzyć podziały między osobami zaangażowanymi w dyskusję. Młodsi użytkownicy mediów społecznościowych są narażeni na niewybredne żarty rówieśników oraz udostępnianie przez nich zdjęć lub komentarzy, które naruszają ich prywatność. Wszystko to wpływa na relację w świecie wirtualnym i tym na żywo, a szkody poczynione przez z pozoru niewinny komentarz lub otagowane zdjęcie, mogą być niewspółmiernie duże.

Dla zwiększenia produktywności

Zbytnie częste korzystanie z mediów społecznościowych może negatywnie wpływać na produktywność. Problemy z koncentracją wywołane chęcią sprawdzenia “co nowego” dzieje się u znajomych lub przychodzące powiadomienia z aplikacji potrafią wytrącić z rytmu pracy.

Korzystanie z mediów społecznościowych może zniekształcać postrzeganie czasu, a sami użytkownicy mogą czuć się zbyt pobudzeni ciągłą chęcią sprawdzania komentarzy, lajków i nowych postów. Nie jest tajemnicą, że niektórzy pracodawcy blokują możliwość wchodzenia na strony mediów społecznościowych z komputerów pracowniczych, jednak czy jest to dobre rozwiązanie problemu w momencie, gdy każdy z nas ma dostęp do prywatnego smartfona z dostępem do Internetu?

Wchodząc na stronę popularnych mediów społecznościowych, użytkownik jest bombardowany reklamami, filmami wideo, zdjęciami, wiadomościami od znajomych i powiadomieniami. Taka sytuacja zachęca do wprowadzania wielozadaniowości — oglądania filmu wideo podczas rozmowy z przyjacielem i komentowania ostatnio dodanego postu przez innego użytkownika. 

W efekcie potęgowane jest zjawisko wielozadaniowości i zmniejsza się umiejętność skupiania się na jednej czynności. Użytkownicy social mediów przyzwyczajają się do kilkusekundowych filmów wideo, krótkich artykułów i dosadnych przekazów. Czytanie dłuższych lub skupianie się na większych zadaniach może stać się problematyczne i czasochłonne.

Poprawiając zdrowie fizyczne

Korzystanie z mediów społecznościowych w późnych godzinach nocnych może negatywnie wpłynąć na sen, doprowadzić do problemów z zasypianiem, a nawet do bezsenności. Prawidłowa higiena snu wymaga unikania niebieskiego światła emitowanego przez smartfony i komputery, na co najmniej jedną godzinę przed snem. Podobnie z przeglądaniem newsów czy graniem w gry w Wulkan kasyno online — we wszystkich przypadkach warto zakończyć aktywności przed ekranem jeszcze przed położeniem się spać.

Problemy ze snem znacząco wpływają na wszystkie wyżej wymienione aspekty naszej codzienności. Konsekwencje niedoboru snu mogą mieć fatalne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Plan naprawczy

Detoks od mediów społecznościowych warto przeprowadzać regularnie. Na początku może być to trudne, a automatyczna chęć sięgnięcia po smartfon i przejrzenia strony mediów społecznościowych zbyt silna do powstrzymania. Wszystko jednak jest kwestią dobrych nawyków i silnej woli. Aby ułatwić sobie detoks od social mediów, warto rozpocząć od odinstalowania wszystkich aplikacji mediów społecznościowych. W kolejnym kroku warto rozważyć aktywowanie rozszerzenia przeglądarki, które zablokują adresy wybranych social mediów.

Niekorzystanie z mediów społecznościowych przez kilka dni z pewnością nie wpłynie negatywnie na kontakt z przyjaciółmi i rodziną (zawsze pozostaje możliwość wysłania SMS-a lub zadzwonienia i porozmawiania na żywo). Odcięcie się od negatywnych bodźców będzie mieć wyłącznie pozytywne konsekwencjeW efekcie, po powrocie do mediów społecznościowych po kilku dniach detoksu, łatwiej będzie spojrzeć na niektóre kwestie z dystansu i wybierać wyłącznie te aktywności, które są naprawdę niezbędne.

Comments

  1. avatar says

    Uff. przerwa od mediów społecznosciowych to świetny pomysł. Sam sobie taką zafundowałem praktycznie przez całe ostatnie lato. Odpocząłem, a przy okazji miałem więcej czasu dla siebie i na czytanie książek. Polecam każdemu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge