Ile kosztuje gotowy projekt nowego domu? [CENNIK + PORADY]

W tym roku ludzie wyjątkowo licznie zabrali się za budowy oraz remonty. Wiele osób podczas przymusu pozostania w domu rozpoczęło realizację marzeń o własnym domu. Serwisy o tematyce budowlanej przeżywają teraz swoje złote czasy, tak samo jak i firmy sprzedające gotowe projekty domów. Ile kosztuje gotowy projekt domu?

ile kosztuja gotowe projekty domow

źródło zdjęcia: jkandsons.com

Ile kosztuje gotowy projekt domu?

Zanim podjęłam decyzję o moim remoncie starego, drewnianego domu, miałam wcześniej w planach budowę nowego od zera. W związku z tym spędziłam sporo czasu na stronach, gdzie można kupić gotowe projekty domów. Jest to o wiele bardziej ekonomiczne rozwiązanie, aniżeli zamawiania takiego projektu indywidualnie u architekta. Cena takiej usługi może nie jedną osobę “zwalić z nóg”. Z kolei każdy gotowy projekt można dopasować do swoich potrzeb, nanieść poprawki, coś zmodyfikować. To o wiele tańsze rozwiązanie oraz mniej kosztowne czasowo.

Gotowe projekty domów warto kupować tylko i wyłącznie na sprawdzonych stronach, u sprawdzonych sprzedawców. Mnie przekonuje to, że np. sprzedawca posiada największą w Polsce bazę projektów, albo w Internecie można znaleźć dużo osób, które wybudowały dom właśnie opierając się na projektach danej firmy. Rozglądałam się za domem parterowym do 100 m2, energooszczędnym. Dzięki temu poznałam również koszty zakupu takiego projektu. Z jakim wydatkami trzeba się liczyć?

Ile kosztuje gotowy projekt domu? Przykładowo za projektu domu o metrażu około 100 m2, parterowego trzeba zapłacić między 2.000 a 3.500 zł. Co ciekawe, za tego typu projekt wykonany na zamówienie można zapłacić nawet i… 10 razy więcej! Dużo bardziej opłaca się więc ewentualni zapłacić architektowi za delikatne przeróbki, aniżeli za cały projekt tworzony od podstaw. Takie rozwiązanie poleca się osobom, które mają jakieś nietypowe działki pod zabudowę, albo ich działki mają specjalne wymagania wobec budowy domu.

projekt domu jaka cena

projekt domu Olga-2 kosztuje 3.400 zł, znaleziony na stronie dom.pl

Co znajduje się w cenie gotowego projektu domu?

Oczywiście każdy sklep z projektami posiada swoje zasady i pakiety mogą się od siebie różnić w różnych miejscach. Niemniej jednak zapoznając się z tego typu usługami i przeglądając pakiety, możemy liczyć na projekt architektoniczny, projekt konstrukcyjny, projekt wewnętrznej instalacji sanitarnej (instalacja wodno-kanalizacyjna, C.O lub gazowa) oraz projekt wewnętrznej instalacji elektrycznej.

Co zawiera projekt architektoniczny? Znajdziemy tam rzut parteru, poddasza, więźby dachu, zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej oraz zestawienie drewna na więźbę dachową. Z kolei projekt konstrukcji składa się z rzutów fundamentów i stropu, obliczenia statyczne, opis projektu konstrukcyjnego. Jak można się domyślić, projekt wewnętrznej instalacji sanitarnej będzie zawierać schemat instalacji obejmujący instalację wodno-kanalizacyjne, C.O, gazową. W tej dokumentacji znajdziemy rzuty kondygnacji z poszczególnymi instalacjami oraz ich rozwinięcia. Projekt wewnętrznej instalacji elektrycznej to plan instalacji elektrycznej w skład, którego wchodzą rysunki techniczne oraz część opisowa.

W pakiecie otrzymamy również dokumenty potwierdzające kompetencje architekta oraz w większości przypadków zgodę autora na dokonywanie zmian w projekcie. Ważnym dokumentem jest również charakterystyka energetyczna domu czyli średnie zapotrzebowanie na energię, potrzebną np. do ogrzania go, podgrzewania domu czy zapewnienia wentylacji. Czasem do projektu dodawane są różne gratisy np. projekt wiaty garażowej,  schemat oczyszczalni ścieków, schemat szamba czy projekt altany.

ile kosztuje wycena remontu

rzuty funkcjonalne mojego domu 

Gotowy projekt domu czy indywidualny?

Z pewnością gotowe projekty domów mają o wiele więcej zalet, aniżeli projekty indywidualne. Większość osób posiada standardowe działki budowlane, dlatego raczej nie ma sensu wydawać tak duże pieniądze na projekt indywidualny. Z góry najlepiej założyć, że zdecydujemy się na projekt gotowy. Indywidualiści, którzy nie lubią masowych rozwiązań również powinni być zadowoleni, albowiem praktycznie każdy gotowy projekt można przerobić.

Mnie osobiście przerażałby długi czas tworzenia takiego projektu indywidualnie przez architekta. Pilnowanie wszystkiego, konsultacje, to może okazać się bardzo męczące dla osoby, która nie zna się na architekturze. Zdecydowanie wolałabym skorzystać z gotowego rozwiązania, tym bardziej, że biorąc pod uwagę to ile kosztuje gotowy projekt domu – to się po prostu opłaca. Moim zdaniem koszt gotowych projektów domów jest bardzo atrakcyjny. 

Zalety gotowych projektów domów:

  • ogromny wybór gotowych projektów
  • krótki czas oczekiwania na projekt
  • łatwe i precyzyjne wyszukiwanie projektów na podstawie różnorodnych kryteriów
  • bardzo atrakcyjne ceny gotowych projektów (koszt gotowego projektu domu wynosi średnio między 2.000 zł a 4.000 zł)
  • możliwość porównywania różnych projektów, przeglądania ich na jednej stronie, porównywania
  • możliwość dokonywania zmian w projekcie
  • możliwość obejrzenia domów już wybudowanych na podstawie danego projektu, czasem istnieje nawet możliwość obejrzenia takiego domu pokazowego, można również na własną rękę znaleźć osoby, które wybudowały dom na podstawie danego projektu
  • dużo łatwiejsze znalezienie wykonawców, skoro mamy już w rękach gotową i przejrzystą dokumentację

Materiał powstał przy udziale 

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge