Jak urządzić teren przed domem – nowoczesne aranżacje!

Urządzanie terenu przed domem jest nie mniej ważne, jak urządzanie pomieszczeń wewnątrz domu. Przyjrzałam się bliżej trendom, jakie obecnie panują w świecie aranżacji związanych z terenem przed domem. Jakie obecnie stosuje się rośliny i dekoracje?

jak urządzić teren przed domem

Jak urządzić teren przed domem

Warto wiedzieć, że teren przed domem może dzielić się na dwie strefy. Można to podzielić na ogród lub podejście, podjazd oraz sam przedogródek. Przedogródkiem nazywamy fragment działki położony od frontu, a także ten przed ogrodzeniem. Jest on nazywany wizytówką posesji, dlatego warto przyłożyć się do jego efektowanego zagospodarowania. Z reguł jest to dużo mniejsza przestrzeń, aniżeli ta przed domem, jednak pełni bardzo ważną funkcję.

Jak urządzić przedogródek? Na pewno warto postawić na piękny, zadbany trawnik. W tym celu można pokusić się o trawę w rolkach i zastosowanie odpowiedniego nawodnienia. Przyda się nam również kratka trawnikowa, która służy m.in do stabilizacji pochyłego terenu albo jako utwardzenie chodnika, trawnika. Taka kratka posiada naprawdę wiele zastosowań i jest niezwykle przydatna przy aranżacji terenu wokół domu. Istnieje wiele odmian takiej kratki, warto więc w razie potrzeby zgłębić ten temat dla własnych potrzeb.

Osoby lubiące bardziej wykwintne i wymyślne aranżacje stawiają przed domem np. rzeźby, posągi. Tworzą klimat takiego widowiskowego wejścia do domu, często wykorzystują do tego ciekawe formy oświetlenia. Z pewnością jest to dobry pomysł na oryginalną aranżację terenu przed domem. Wiele rodzajów oświetlenia na teren przed domem działa na lampy solarne, także nie musimy myśleć o podłączaniu prądu. 

jak urządzić przedogródek

źrodło zdjęcia: decoria.pl

Jak modnie urządzić ogród oraz taras?

Dwie najbardziej istotne części znajdujące się przed domem to ogród oraz taras. W kwestii ogrodu – jakie są obecnie trendy w temacie ich urządzania? Sprawdziłam trendy ogrodowe na rok 2022. Co ciekawe, na ich kreowanie miała wpływ… pandemia! Dlaczego? Ponieważ ludzie zaczęli spędzać o wiele więcej czasu w swoich domach, a tym samym w ogrodach i na tarasach. Dlatego też aktualnie najmodniejsze trendy w urządzaniu ogrodów skupiają się nie tylko na sadzeniu tam pięknej roślinności, ale na tworzeniu przestrzeni do pracy, codziennego funkcjonowania. Dlatego też warto skupiać się nie tylko na roślinności, ale również na meblach ogrodowych, na stawianiu takich elementów jak np. pergole tarasowe

W kwestii roślin – obecnie najmodniejsze są… rośliny egzotyczne! To prawdziwa nowinka ogrodnicza na rok 2022. Odpowiedni dobór roślin egzotycznych i właściwa ich pielęgnacja pozwolą im bez problemu wytrzymać w polskim klimacie. Oczywiście jest dużo więcej “zabawy” z nimi, ale ich wygląd rekompensuje większy wysiłek w kwestii utrzymania roślin egzotycznych. Z reguły są one również droższe od typowych, dobrze znanych nam roślin. Jednak tylko dzięki egzotycznej roślinności możemy uzyskać tak modny w tym sezonie klimat “urban jungle”. Styl ten modny jest nie tylko w ogrodach, ale również i na… balkonach. W dużych miastach coraz częściej spotyka się niewielkie balkony całe zastawione dużymi, egzotycznymi roślinami. 

Do urządzania tarasów stosuje się zarówno meble z technorattanu, jaki metalowe meble ogrodowe. Te pierwsze wpasowują się w tak modny styl boho, a te drugie w styl bardziej industrialny. Wszystko zależy od nas, jaki klimat naszego tarasu najbardziej nam odpowiada. Zarówno styl boho, jak i bardziej surowy styl są cały czas na topie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge