Jak wybrać najlepszy wózek dla dzieci? [PORADNIK MAMY]

Wybór wózka dla dziecka nie jest prosty dla dużej grupy rodziców. Na rynku dostępne są różne odmiany wózków o różnym wyglądzie i funkcjonalności. Jak wybrać pojazd najlepszy dla naszego malucha? Trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

wózek kinderkraft

Różne odmiany wózków spacerowych

W pierwszym okresie życia dziecka zazwyczaj używane są wózki z gondolą. Po upływie pół roku większość rodziców decyduje się na skorzystanie z wersji spacerowej, która powinna służyć dziecku przez cały okres korzystania z wózka. 

Na polskim rynku dostępne są różnego typu wózki spacerowe. Mogą być używane nawet do trzeciego roku życia malucha. Powinny zapewniać komfortową i zdrową pozycję podczas spacerów. Oparcie powinno być wykonane z miękkiego, ale jednocześnie sztywnego materiału, a także mieć możliwość swobodnej regulacji.

wózek beżowy

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy

Dziecko powinno być zawsze zabezpieczone przy pomocy specjalnych szelek. Dzięki temu rodzice nie będą musieli obawiać się o wypadnięcie malucha w trakcie jazdy, a nasze dziecko będzie mogło bezpiecznie zająć się poznawaniem otaczającego je świata.

Wiele modeli jest wyposażonych w dodatkowe udogodnienia, jak na przykład mocowanie do nadgarstka. Pozwoli to na przytrzymanie wózka bez potrzeby używania dużej siły. W ten sposób dziecko może czuć się pewnie w podróży, a rodzice nie będą zmęczeni nawet po długim spacerze. Przy wyborze wózka warto sugerować się popularnymi markami, tak aby producent wózków dla dzieci specjalizował się tylko w ich produkcji.

 wózek spacerówka na miasto

Rodzaj kół i amortyzacja wózka

Jednym z najważniejszych elementów każdego wózka spacerowego są koła. Powinny mieć rozmiar dostosowany do pojazdu, dzięki czemu wózkiem będzie można swobodnie operować na nierównościach chodnika i krawężnikach. 

Wózki zazwyczaj wyposażone są w koła pompowane, co pozwala redukować wstrząsy podczas jazdy. Wózek może mieć także koła piankowe, które charakteryzują się niską wagą. Nie mają one jednak tak dobrych właściwości antywstrząsowych, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas wózek ma zamontowane dodatkowe amortyzatory.

Koła pojedyncze lub podwójne

Koła mogą być montowane na jednej osi pojedynczo lub podwójnie. Ma to wpływ nie tylko na estetykę wózka, ale przede wszystkim na jego funkcjonalność. 

Od rodzaju i ilości kół zależą płynne ruchy podczas jazdy oraz zakres skrętu wózka. W sklepach można znaleźć modele pozwalające na operowanie wózkiem w miejscach o małej przestrzeni lub tam, gdzie znajdują się duże grupy ludzi.

Skuteczny hamulec bezpieczeństwa

Bardzo istotnym elementem każdego wózka spacerowego jest także hamulec bezpieczeństwa. Pojazd powinien pozwalać na blokadę kół znajdujących się w jednej osi, co przełoży się na zachowanie bezpieczeństwa w każdej sytuacji. Niektóre modele posiadają hamulec ręczny, choć jest to rozwiązanie stosowane najczęściej w wózkach przeznaczonych do biegania.

Łatwy transport i przechowywanie

Jeśli rodzice często podróżują samochodem lub komunikacją miejską, konstrukcja wózka powinna być również lekka i łatwa do złożenia. 

W każdym przypadku należy zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie, które może umożliwiać transport nie tylko dziecka, ale także dodatkowego bagażu, w tym codziennych zakupów. Taki wózek będzie mógł być używany częściej przez rodziców i odciąży ich od dźwigania ciężkich toreb z często używanymi przedmiotami.

Optymalny rozmiar siedziska

Przy wyborze wózka spacerowego należy zwrócić uwagę na wymiary siedziska. Optymalna głębokość powinna wynosić około 25 cm, a szerokość około 30 cm. Oparcie musi być na tyle wysokie, aby podpierało kręgosłup, a więc musi być wyższe niż dziecko w pozycji siedzącej. Z tego względu zalecana wysokość oparcia to zazwyczaj około 50 cm.

Wymiary mają także wpływ na przechowywanie wózka po złożeniu. Odpowiednio małe wymiary powodują, że wózek można bardzo łatwo schować w mieszkaniu w zwykłej szafie. Można go też umieścić w luku bagażowym w samolocie, co jest wygodne dla osób często zmieniających miejsce zamieszkania.

Każdy rodzic zwraca uwagę na to aby wybrany wózek spacerowy był estetyczny i prezentował się elegancko zarówno na ulicy, jak i w zamkniętej przestrzeni. Priorytetem powinna być jednak zawsze wygoda dziecka i możliwość zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Aby zabezpieczyć malucha przed deszczem lub innymi warunkami zewnętrznymi, można zamontować folię przeciwdeszczową, moskitierę lub specjalny klips na parasolkę. Tak przygotowany wózek będzie służył bezawaryjnie przez wiele lat, a spacer z dzieckiem będzie zawsze przyjemnym czasem spędzonym w towarzystwie najbliższych.

abc design wózek

Więcej znajdziesz tutaj: https://www.marko-baby.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge