Zakup telewizora – jak rozszyfrować skróty HD, 4K, Smart TV?

Zakup telewizora powinien być przemyślany, ponieważ to sprzęt, który kupujemy na lata. Technologia w ówczesnych czasach bardzo szybko się zmienia, dlatego też warto za nią podążać ze swoimi wyborami. Muszę przyznać, że te wszystkie oznaczenia przy sprzętach elektronicznych wydają się często tajemnicze.

na co zwrocic uwage przy zakupie telewziora

Co oznaczają skróty przy nazwie telewizora?

W obecnych czasach telewizor nie służy nam już tylko do oglądania programów telewizyjnych, ale bardzo często używamy go do korzystania z takich aplikacji jak Netflix czy YouTube. Dzięki temu mamy o wiele szerszy dostęp do treści, zyskujemy również większą niezależność, gdyż korzystając z tego typu aplikacji to my decydujemy o tym, co oglądamy. W erze popularności pracy zdalnej telewizor coraz częściej wykorzystywany jest również do połączeń video czy telekonferencji. Dlatego też, mając na uwadze tak wiele zastosowań i możliwości telewizora, warto dobrze zastanowić się nad jego wyborem. 

Z racji tej, że nasz telewizor miałby spełniać wiele funkcji, wybór powinien być świadomy i przemyślany, a nie dokonamy tego bez znajomości wszystkich oznaczeń przy nazwie oraz w opisie danego modelu telewizora. Jeżeli nie interesujemy się elektroniką, na co dzień nie mamy do czynienia z nowinkami ze świata tech, to opisy telewizorów mogą okazać się dla nas niezrozumiałe. Warto więc poznać szerzej różnego rodzaju znaczenie nazewnictwa, jakie znajdziemy w nazwie oraz opisach sprzętu typu właśnie telewizor 4K, technika OLED czy Smart TV.

jaki wybrac tv

Smart TV, OLED i inne skróty… co oznaczają?

Smart TV to inaczej możliwość korzystania przez telewizor z wielu różnych platform, na przykład Netlfix czy YouTube. Możemy również dzięki tej funkcji słuchać muzyki i surfować po Internecie. Smart TV nazwa określająca inteligentne telewizory, których funkcjonalność wykracza poza odtwarzanie dźwięku i obrazu z telewizji analogowej. Kupując telewizor powinniśmy zdecydowanie wybrać ten, który funkcję Smart TV posiada. Wybranie modelu bez tej opcji sprowadzi korzystanie z telewizora głównie do obierania programów telewizyjnych, a przecież technologia jest już o wiele bardziej do przodu w świecie odbiorników TV. Do korzystania ze Smart TV niezbędne będzie połączenie z Internetem przez WiFi. Możemy takie połączenie udostępnić zarówno przez router, jaki z telefonu.

OLED z kolei to inaczej nazwa matrycy wykorzystywanej do produkcji telewizorów. Telewizory OLED gwarantują obraz rewelacyjnej jakości, który pełny jest żywych kolorów i głębokich kontrastów. Filmy wyświetlane na matrycach OLED są o wiele bardziej realistyczne, obraz jest “jak żywy”. Organic Light Emitting Diode to pełna nazwa tego skrótu. Ta technologia oznacza diody świecące światłem organicznym. W przypadku telewizorów 4K oznacza to aż 8 milionów samodzielnie świecących punktów. W najnowszych modelach 8K liczba ta rośnie ponad czterokrotnie. 

QLED to również nazwa matrycy, a literka „Q” w nazwie pochodzi od technologii Quantum Dot, czyli tzw. kropek kwantowych – nanokryształów instalowanych między podświetleniem a filtrami kolorów, które pozwalają osiągać lepsze kolory na ekranie telewizora. Jednak jakość takiego obrazu porównuje się nadal bardziej do telewizora LCD, choć telewizory QLED różnią się jednak od OLED tym, że technologia ta zapewnia też szerszy wybór przekątnych i dłuższą żywotność oraz lepszy, większy poziom jasności obrazu.

HDR Format to funkcja, która dostarczy szybko poruszające się gry sportowe i filmy akcji bez migotania i zacinania.

Dolby Atmos to technologia dźwięku, która pozwala poczuć się w domu tak, jakbyśmy byli w kinie. To inaczej technologia dźwięku przestrzennego. Dzięki telewizorom wyposażonym w technologię Dolby Atmos dźwięk możemy odbierać tak, jakbyśmy dosłownie byli wewnątrz akcji. Jeżeli zależy nam na jak najlepszych efektach dźwiękowych, to warto wyposażyć się  również w dodatkowy sprzęt taki jak power audio czy soundbar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge