Zbuduj mały przydomowy warsztat – w co go wyposażyć?

Posiadacze domów bardzo często decydują się na stworzenie swojego małego warsztatu. Szczególnie mężczyźni lubią majsterkować, jednak coraz więcej kobiet bierze do rąk wkrętarki, szlifierki czy frezarki i przy ich pomocy wykonuje wiele prac. Jak zbudować przydomowy warsztat?

przydomowy warsztat majsterkowicza

Jak zbudować przydomowy warsztat?

Dla wielu mężczyzn posiadanie takiego prywatnego warsztatu to punkt honoru. Po prostu muszą oni mieć takie swoje miejsce, gdzie będą majsterkować, gdzie będą mogli zamknąć się w swoim męskim świecie. Gdzie będzie można wykonać wiele prac związanych z naprawą czegoś albo zbudowaniem np. donicy na kwiaty albo huśtawki dla dziecka. Zakres zależy od możliwości oraz chęci danej osoby. Wielu mężczyzn, bez względu na zdolności, po prostu uwielbia majsterkować. Dlatego też warto wiedzieć w jakie narzędzia wyposażyć taki przydomowy warsztat oraz jakie ciekawe elementy mogłyby się w nim znajdować. Warto podejrzeć jak robią to inni.

Oczywiście na początku najważniejsze będzie wybranie miejsca na taki warsztat. Tutaj mamy spektrum możliwości, od wykorzystania tego co mamy po budowę nowego pomieszczenia albo zakup gotowego domku narzędziowego albo namiotu warsztatowego. Na pewno musimy wziąć pod uwagę hałas wydawany z różnych urządzeń oraz bezpieczeństwo ich użytkowania w danym miejscu. Każdy więc tworzy taki przydomowy warsztat na miarę swoich możliwości, zarówno pod kątem miejsca, jak i finansowych. Niezależnie od tego, czy jest to duży warsztat, czy niewielki kącik majsterkowicza, musi być wyposażony w dobre oświetlenie, w sprawną wentylację oraz dostęp do energii elektrycznej. Jak zbudować przydomowy warsztat?

przydomowy warsztat

W co wyposażyć przydomowy warsztat?

Solidny i wytrzymały stół, na którym odbywają się wszystkie prace to serce każdego przydomowego warsztatu. W sklepach można kupić specjalnie do tego przystosowane składane stoły warsztatowe albo stoły warsztatowe z szufladami bądź nadstawkami. Generalnie rozróżnia się stoły warsztatowe z narzędziami oraz wielkie stoły robocze. Należy pamiętać, że do dłużej trwających prac, które mogą obciążać kręgosłup, potrzebne jest krzesło do warsztatu. Posiadacze warsztatów najczęściej wybierają modele bez oparcia i podłokietników, ponieważ pozwalają one na swobodne przemieszczanie się i nieograniczoną pracę rąk.

Kolejny bardzo ważny element każdego przydomowego warsztatu to tablica z narzędziami. Możemy ją kupić albo… zrobić samodzielnie! Oczywiście to wersja dla tych z większą ilością czasu, jednak tak naprawdę budowa takiej tablicy nie jest skomplikowana. Niemniej jednak w sklepach można kupić naprawdę świetne, porządne i już wyposażone tablice narzędziowe. Szczerze mówiąc korzystanie z takich gotowych rozwiązań jest dużą oszczędnością czasu. Same ścianki albo tablice narzędziowe bez wyposażenia można kupić już w cenach 150 – 200 zł, po czym dowolnie ją wyposażyć.

Kolejny niezwykle ważny element odnośnie tego jak zbudować przydomowy warsztat to elektronarzędzia. Do wyboru mamy ogromną ilość sprzętu różnych marek (na przykład w Polsce jedną z popularnych marek jest Hikoki, która od prawie 100 lat przemyca do świata elektronarzędzi najlepsze japońskie technologie). W kwestii wyboru elektronarzędzi na pewno musimy dokonywać kluczowego wyboru, czy stawiamy na sprzęt podłączany do prądu czy wolimy narzędzia na akumulatory. Wadą tych pierwszych jest ograniczenie kablem, wadą drugich fakt, że nie zawsze uzyskamy od nich tak dużą moc, jak mogą uzyskać elektronarzędzia na prąd. 

narzędzia hikoki

Na koniec jeszcze bardzo ważny element każdego warsztatu przydomowego czyli wytrzymałe regały. Jedna półka powinna mieć udźwig przynajmniej 100 kg. Generalnie poleca się kupowanie specjalnie przystosowanych regałów do celów warsztatowych. Wiele osób wykorzystuje na przykład domowe meble, ale nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż ich mała wytrzymałość może powodować zagrożenie w warsztacie. Najlepsze są metalowe regały o odpowiednim udźwigu. Czasem nawet możemy nie zdawać sobie sprawy z wagi pewnych narzędzi czy urządzeń, dlatego też lepiej nie ryzykować używając meble nie przystosowane do środowiska warsztatowego. Jak widać, budowa przydomowego warsztatu nie jest specjalnie skomplikowana. Warto mieć takie miejsca w swoim domu, a nawet i mieszkaniu (tak, niektórzy posiadają takie centrum majsterkowania w mieszkaniach w blokach, wszystko jest możliwe).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge