5 trików dla robienia idealnych zdjęć portretowych [PORADNIK]

Instagram przeżywa teraz swoje złote czasy, dlatego też postanowiłam sprawdzić, jakie są zasady robienia pięknych zdjęć portretowych. Tego typu fotografie są bardzo popularne w social mediach, ale nie wszędzie wyglądają jednakowo dobrze. “Jak oni to robią?”, jeśli kiedykolwiek zadawałaś/eś sobie to pytanie – zapraszam do artykułu!

jak zrobić zdjęcia portretowe

Jak zrobić zdjęcia portretowe?

Przeglądanie Instagrama może naprawdę wciągnąć na wiele kwadransów. Bardzo często zastanawia mnie to, jakie techniki zostały wykorzystane podczas robienia danego zdjęcia. Przeszukałam trochę różnego rodzaju stron internetowych w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jak zrobić zdjęcie portretowe? Jakimi prawami rządzi się fotografia portretowa? Zebrałam kilka tych najciekawszych sposobów na zrobienie pięknej fotografii portretowej. Jak zrobić zdjęcia portretowe, aby zachwycały?

Focus na Focus

Posiadanie tej funkcji to wielka zaleta telefonów komórkowych. Focus to inaczej Wyostrzenie czyli próba programowego wygenerowania rozmycia tła za głównym fotografowanym obiektem. W tym przypadku wyostrzona będzie oczywiście twarz na selfie, a to co poza nią zostanie delikatnie rozmyte. Moim zdaniem to daje świetne efekty na zdjęciach. Jeżeli nie mamy takiego trybu w telefonie, zawsze możemy “poratować się” jakąś aplikacją.

zdjęcie portretowe jak je zrobić

Gładkie tło

W wielu poradnikach wspomina się o tym, aby tło do portretu było raczej jednolite, niezmącone. To pozwoli podwójnie mocno wysunąć portret na pierwszy plan i wyostrzyć detale. Jako tło nie musi służyć typowa ściana. Zawsze możemy do tego wykorzystać np. jednokolorową sofę i siąść na podłodze do zdjęcia. Postarajmy się wychodzić poza schematy, ale sugerując się tymi wskazówkami.

zdjęcia portretowe jak je robić

Uśmiech sytuacyjny

Jednym z problemów zdjęć portretowych jest stworzenie idealnych warunków do…. ciekawej miny na takim portrecie. Dlatego też warto wykorzystać jakiś element zaskoczenia, np. wpadającego nagle psa, beztroska rozmowa przez telefon, czy rozmowa z fotografem i opowiadanie sobie kawałów. Wtedy jesteśmy w stanie wykrzesać z siebie te najbardziej naturalne miny.

uśmiech na portrecie

Wykorzystaj dzienne światło

Robienie zdjęć portretowych w świetle dziennych przyniesie nam najlepsze efekty. Dlatego dobrze jest sobie zorganizować przestrzeń do fotografowania właśnie w miejscu, gdzie możemy robić zdjęcia portretowe przy oknie. Dzienne światło potrafi zdziałać naprawdę wiele!

fotografia portretowa dzienne swiatlo

Baw się filtrami

Coraz więcej osób “od Instagrama” zachęca do wrzucania zdjęć po obrobieniu w zupełnie innych aplikacjach, niż Instagram. Różne nakładki kolorystyczne potrafią wydobyć cuda na zdjęciach! Szczególnie jest to zauważalne na zdjęciach portretowych.

filtry do zdjec portretowych

Jak zrobić zdjęcia portretowe? Już wiecie!

Comments

  1. avatarGniewko Ogiński says

    Cenne wskazówki, zwłaszcza, jeśli ktoś dopiero zaczyna orientować się w tym temacie 🙂 Najważniejsze to jednak nie dać się zwariować i podchodzić do tego “wpasowywania się” z dystansem. Gonitwa za idealnym instagramowym kontem czasami burzy poczucie własnej wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge