Ekspres do kawy – który zrobi najlepszą kawę? [PORADNIK]

Kawa to nasze paliwo, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie poranka albo przerwy w pracy. Dobry ekspres do kawy jest  na wagę złota, dlatego warto wiedzieć jakie są rodzaje ekspresów do kawy, jakie mogą one posiadać funkcje i które z nich robią najlepszą kawę.

ekspres do kawy

Jaki wybrać ekspres do kawy?

Wiele z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez dobrej kawy. Muszę przyznać, że ja również sobie tego nie wyobrażam (chociaż teraz mam aktualnie chwilowy detoks kawowy i zrobiłam sobie małą przerwę od kawy). Jednak to bardzo przyjemne uzależnienie i na pewno nie zrezygnuję z kawy. Dobra kawa to oczywiście pojęcie mocno subiektywne, ponieważ każdy z nas ma swoje ulubione przepisy na idealną kawę. Ile osób mam wrażenie, tyle pomysłów na najlepszą kawę. Niemnie jednak nie można zaprzeczyć temu, że wiele zależy od dobrego ekspresu do kawy. Oczywiście są osoby, ekspresy do kawy są zbędne i dla nich najlepsza kawa będzie zaparzana w kawiarce. Dla innych wystarcza w zupełności kawa rozpuszczalna i to również jest jak najbardziej zrozumiałe. Istnieją jeszcze proste ekspresy przelewowe albo ekspresy przelewowe kolbowe. Zdecydowana większość docenia głęboki smak kawy z ekspresu. Jaki wybrać ekspres do kawy?

Na pewno warto zacząć od tego, jaka kawa należy do naszych ulubionych, czy lubimy wersje kawy z mlekiem. Tutaj z góry zaznaczę, że nawet jeśli nie lubimy kaw typu latte machiato, to jednak mnóstwo osób je uwielbia i fajnie mieć możliwość zrobienia takiej kawy dla naszych gości. Wszak zrobienie herbaty czy kawy to podstawa każdej gościny w polskim domu. Warto więc kupując ekspres pomyśleć nie tylko o swoich preferencjach, ale również o wykorzystaniu sprzętu do robienia kawy dla innych osób odwiedzających nasz dom. Dlatego też wybierając ekspres warto wybierać taki, który oferuje wiele funkcji personalizacji kawy Tym bardziej, że nasze upodobania również mogą zmieniać się z czasem. Nie jedna osoba przestawiła się z picia małej czarnej na duże kawy pełne mleka. Warto przeczytać ten poradnik o tym jaki warto wybrać ekspres do kawy

Jakie funkcje mają ekspresy do kawy?

Decydując się na wybór ekspresu warto poznać wszelkie możliwe funkcje takiego sprzętu. Dzięki temu będziemy w pełni świadomi tego, jakich możliwości można oczekiwać, co mogą zaproponować nam producenci. Poza tym poznamy różne rodzaje ekspresów, bo  może tak naprawdę najbardziej zainteresują nas np. ekspresy kolbowe. Jedno jest pewne, kawa z każdego ekspresu smakuje nieco inaczej. 

Bardzo istotną funkcją w ekspresach jest funkcja zmiany mocy napoju kawowego. Przykładowo w moim ekspresie mam aż 5 opcji sterowania mocą kawy. Dzięki temu po jakimś czasie wybrałam już swoją ulubioną moc kawy i ta regulacja mocy kawy okazała się niezwykle przydatna do stworzenia idealnej kawy. Moi goście lubią różne kawy, jedni słabe, więc robiłam im na jedno ziarenko mocy, a inni lubią mocne kawy i wtedy nie żałowałam mocy w kawie. Także taka regulacja to dla mnie, jako kawosza niezwykle ważna funkcja w ekspresie. Zwracajcie uwagę, czy wybierany przez Was sprzęt posiada takie funkcje.

Kolejna funkcja, o której już wcześniej wspominałam to możliwość wyboru różnego rodzaju kaw. W taką opcję wyposażone są prawie wszystkie ekspresy automatyczne, jednak różnią się ilością dostępnych wersji kawy albo sposobem ich przygotowania (na przykład w niektórych ekspresach do przygotowania Latte Machiato musimy sami spienić sobie mleko, a większość ekspresów automatycznie to mleko spienia). 

Wybierając ekspres do kawy warto też zwrócić uwagę na swój… styl życia. Jeżeli jesteśmy zabiegani to zdecydowanie warto wybierać taki sprzęt, który do minimum ogranicza wszelkie kwestie związane z czyszczeniem sprzętu. Mój ekspres samodzielnie czyści wszystkie elementy, ma funkcje czyszczenia oraz płukania spieniacza oraz czyszczenia całego ekspresu. Jednym elementem, który muszę myć samodzielnie to tacka, którą codziennie wyjmuje i myję. To wszystko. Mleko pobiera bezpośrednio z butelki, więc odchodzi mi mycie specjalnego pojemnika na mleko. 

ktory ekspres robi najlepsza kawe

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge