Kiedy hazard staje się sposobem na życie [PSYCHOLOGIA]

Gry hazardowe są na tyle intrygujące, że od zawsze przyciągały tych, którzy pragnęli doświadczyć emocji i adrenaliny oraz sprawdzić, czy szczęście im sprzyja. Wiele osób gra dla przyjemności, jednak są także i tacy, którzy wchodzą do świata hazardu głębiej, narażając się na uzależnienia.

Fazy uzależnienia od hazardu

W tym artykule spróbowaliśmy przeanalizować, kiedy hazard przestaje być rozrywką, a się staje sposobem na życie. Uzależnienie od hazardu nie jest zjawiskiem, które pojawia się nagle. Zwykle proces ten jest dłuższy, niż mogłoby się wydawać, natomiast z uwagi na brak przywiązania wagi do pewnych zachowań, bagatelizuje problem. Uzależnienie zwykle przechodzi przez trzy fazy:

  • Fazę początkową — Na tym etapie gra w kasynie jest nadal postrzegana jako forma relaksu i rozrywki. Gracz bawi się sporadycznie, a pieniądze wydane na grę są traktowane jako wypadek przy pracy. Ilość zainwestowanych środków, nie jest zbyt duża, a ogranicza się do dosłownie kilku procent miesięcznych zarobków.
  • Fazę wzrostu — Tutaj pojawiają się pierwsze oznaki zagrożenia. Gra zaczyna coraz bardziej dominować w życiu codziennym. Osoba coraz więcej czasu spędza w kasynie, zwiększając stawki z pragnieniem osiągania większych wygranych.
  • Fazę uzależnienia — Ta faza jest już ostatnią. Gracz traci całkowitą kontrolę nad swoim zachowaniem. Gra staje się jedynym sposobem na zaspokojenie swoich potrzeb uzależnienia. Osoby często tracą kontrolę nad swoim życiem, zaczynają kłamać, manipulować i zaniedbywać swoje obowiązki.

Objawy uzależnienia od hazardu

Osoba, która staje się uzależniona, ma mnóstwo czasu, aby zaprzestać tej aktywności. Widocznych w jej zachowaniu może być dużo znaków, które będą jasno wskazywały, że coś jest z nią nie tak i powinna, jak najszybciej przeciąć sznurek i zablokować swoje konto na stronie kasyna online. Poniżej wymieniliśmy niektóre z objawów, których doświadczają osoby uzależnione od hazardu:

  • Obsesja na punkcie gier — Osoby, które wpadły w szpony uzależnienia od hazardu, stale myślą o kolejnych rundach i wysokich stawkach, a także o przyszłych nagrodach. Na nic się tutaj zdadzą free spiny bez depozytu oferowane przez kasyno czy inne bonusy, ponieważ dla uzależnionego zawsze będzie wszystkiego za mało.
  • Zwiększanie stawek — Bardzo często osoby, które są uzależnione, znajdują się w labiryncie, z którego ciężko się wydostać. Podnoszenie stawek to kolejny z objawów, który ma przywrócić gracza do początkowego stanu, ale jak wiemy, gry hazardowe są całkowicie losowe, więc ciężko móc przewidywać potencjalne wysokie wygrane w kolejnych rundach.
  • Niepokój i drażliwość — Hazardziści podobnie jak i narkomani, w przypadku zaprzestania gry, będą doświadczać objawów odstawienia, wśród których dominuje lęk, niepokój, bezsenność oraz w skrajnych przypadkach depresja.
  • Zaniedbywanie obowiązków — Z uwagi na całkowite pochłonięcie człowieka przez hazard, zaprzestaje on podejmowania jakichkolwiek wysiłków, ponieważ gra wydaje się najważniejsza. Przez to zachowanie cierpi nie tylko rodzina uzależnionego, ale również on sam poprzez tworzenie się zaległości.
  • Kłamstwa i sekrety — Osoby, które są uzależnione od hazardu, skrywają nawet przed najbliższymi grę w kasynie. Prowadzi to do utraty zachowania i pogarszania się relacji.
  • Utrata kontroli — Pomimo wielu negatywnych aspektów hazardu, niektóre osoby mogą czuć, że świat wymyka się spod ich kontroli. W takim przypadku od razu warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Skutki uzależnienia od hazardu

Uzależnienie od hazardu jest destrukcyjne nie tylko dla samej ofiary, ale również dla osób, które pozostają z nią w bliskich kontaktach. Jest to sytuacja podobna do tej, kiedy w jednym mieszkaniu znajduje się palacz, a wszystkie inne osoby nie palą papierosów. Dym jest szkodliwy dla wszystkich, podobnie jak tutaj zachowanie hazardzisty. Poniżej wymieniliśmy najczęściej występujące skutki kompulsywnego uprawiania hazardu.

Problemy finansowe

Co oczywiste, najpoważniej na uprawianiu hazardu ucierpi stan konta danej osoby. W końcu hazardzista musi mieć za co stawiać zakłady, a dopiero gdy jego fundusze wyczerpią się, prosi on o pożyczki osób, które są dla niego bliskie. Co najgorsze z uwagi na sympatię tych osób, prawdopodobnie pożyczą one mu swoje pieniądze, nie tylko narażając się na ich utratę, ale również osobę, która jest uzależniona, ponieważ może ona dalej spełniać się w tym, co jest dla niej chorobą.

Problemy zdrowotne

Problem z grami hazardowymi z pewnością nie pozostanie bez echa, a zdrowie zwłaszcza psychiczne ucierpi najbardziej. Wśród najczęściej pojawiających się problemów zdrowotnych można zaobserwować problemy z sercem, a z uwagi na totalny chaos w głowie, osoby uzależnione mogą próbować pozbawić się życia.

Zaniedbanie obowiązków

Uzależnienie od hazardu może skutkować zaniedbaniem obowiązków zawodowych, edukacyjnych i rodzinnych, co prowadzi do kłopotów w pracy, szkole czy domu.

Niszczenie relacji

Kłamstwa i manipulacje, które często towarzyszą uzależnieniu od hazardu, mogą zniszczyć relacje z rodziną i przyjaciółmi, prowadząc do izolacji i samotności

Problemy prawne

W desperackiej próbie zdobycia pieniędzy na gry hazardowe, niektóre osoby mogą zwrócić się ku działaniom nielegalnym, takim jak kradzież czy oszustwa.

Naruszenie reputacji

Uzależnienie od hazardu może prowadzić do utraty reputacji, co może wpływać na możliwości zatrudnienia i relacje społeczne.

Wniosek

Gry hazardowe stanowią doskonały sposób na zrelaksowanie się po ciężkim w dniu pracy oraz pozwalają skutecznie zabić czas. Natomiast ważne jest, aby grać w nie z głową. Jeżeli podejrzewasz, że nie poradzisz sobie z presją porażek, nawet nie rozpoczynaj gry, ponieważ nikt nie chce, abyś popadł w kłopoty. Inną możliwością, z jakiej możesz skorzystać, są gry demonstracyjne, które nie wymagają od Ciebie inwestowania własnych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge