Kim jest i czym się zajmuje Visual merchandiser w sklepie odzieżowym?

Visual Merchandising, nazywany też w skrócie VM, to nic innego jak sztuka planowania ekspozycji w sposób, który przyciągnie klienta i uwydatni zalety produktu. To oznacza, że w pracy z VM jest miejsce i na kreatywność, i na strategiczne oraz analityczne myślenie!

Jeśli chcesz rozwijać się zawodowo właśnie w tym kierunku, dobrym wyborem na początek będzie zawód Visual Merchandisera, znanego również jako Dekorator.

Visual Merchandiser – co to za stanowisko?

Zdarzyło Ci się wejść kiedyś do sklepu odzieżowego tylko dlatego, że Twój wzrok przykuła ciekawa witryna sklepowa albo wystrój? Najprawdopodobniej była to zasługa właśnie Visual Merchandisera. To on dba o ekspozycję towarów w sklepie odzieżowym, łącząc kreatywne myślenie z wiedzą na temat handlu oraz trendów i strategią marki.

Do obowiązków Visual Merchandisera należą więc:

  • projektowanie witryn
  • aranżacja salonu na podstawie strategii sprzedażowej
  • wdrażanie nowych standardów Visual Merchandisingu,
  • szkolenie zespołu w zakresie VM,
  • na stanowisku seniorskim organizacja pracy zespołu VM.

Jak zostać Visual Merchandiserem?

Dobrą wiadomością jest to, że aby zostać Visual Merchandiserem nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego ani skończonych studiów. Dużym atutem i częstym wymogiem jest natomiast znajomość trendów – w przypadku sklepu odzieżowego zarówno tych wnętrzarskich, jak i modowych. Niezbędna będzie Ci też, tak jak wspominaliśmy, kreatywność połączona z myśleniem strategicznym. Obie te umiejętności możesz rozwijać i udoskonalać już podczas samej pracy!

Praca w salonie opiera się na teamworku, dlatego przydatne będą również umiejętności interpersonalne. Komunikatywność, otwartość i umiejętność pracy w zespole to pożądane cechy u Visual Merchandisera!

Gdzie szukać pracy jako Visual Merchandiser?

VM to prężnie rozwijający się obszar w sprzedaży. Dlatego mnóstwo salonów odzieżowych poszukuje osób, które są już specjalistami lub chcą zdobyć doświadczenie jako Dekoratorzy. Dzięki temu stanowisku masz szansę na świetny rozwój i karierę znanych markach modowych, np. Sinsay, Reserved czy Cropp. Wystarczy trochę determinacji, ambicja i chęć do nauki!

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge