Masz na telefonie tysiąc zdjęć? Poznaj sposoby na ich segregację!

Nasze telefony gromadzą miesiącami setki nowych zdjęć. I tak naprawdę to rzadko kiedy robimy ich segregację, a zaczynamy myśleć o ich zgraniu gdy zapycha się nam telefon. A wystarczy poznać kilka szybkich sposobów na porządkowanie zdjęć, kilka ciekawych aplikacji i kilka ciekawych sposobów.

jak organizować zdjęcia

Jak porządkować zdjęcia?

Na moim telefonie ilość zdjęć zwiększa się z prędkością światła. Fotografia to część mojej pracy, to raz. A dwa – mam synka i robienie Julkowi zdjęć oraz nagrań video to “must have” każdego dnia. Kiedyś straciłam wszystkie materiały z telefonu tylko dlatego, że zapchał mi się iPhone. Powód? Brak regularnego porządkowania i przesyłania zdjęć na inny dysk. Od tamtej pory nauczyłam się, że zdjęcia trzeba na bieżąco organizować, że nie można doprowadzić do momentu, w którym na telefonie skończy się miejsce. Przekażę Wam kilka sposobów na to jak uporządkować zdjęcia

Przede wszystkim po jakiejkolwiek sesji, zawsze kasuję niepotrzebne ujęcia. Zawsze robimy dużo zdjęć, bo… możemy, bo nie liczymy klatek w kliszy jak kiedyś. Jednak z całej serii wybieramy z reguły kilka tych najlepszych. Na bieżąco usuwajmy nieudane lub niepotrzebne już nam ujęcia, bo zajmują one większość naszej cennej pamięci w telefonie. Musimy sobie wyrobić taki zdrowy nawyk kasowania tych fotografii i to już wielki krok do tego, aby nasze zdjęcia były wstępnie uporządkowane.

Kolejny krok to wyrobienie w sobie rytuału, aby co miesiąc zgrywać z telefonu zdjęcia na inny rodzaj pamięci, najlepiej komputer i dysk przenośny. Gdy nie mamy czasu, już sama segregacja na miesiące będzie krokiem milowym w porządkowaniu naszych zdjęć. Jeżeli mamy więcej czasu, warto pogrupować zdjęcia i wybrać kilka większych okazji do osobnych folderów typu “urodziny mamy”, “wyjazd na Mazury” i “zakończenie szkoły”. Co jeszcze możemy zrobić w kierunku porządkowania naszych fotografii. U mnie zdjęcia znajdują się dla bezpieczeństwa zarówno na laptopie, jak i na dysku przenośnym.

organizacja zdjęć

źródło zdjęcia: niebalaganka.pl

Program do katalogowania zdjęć

Jakie są najbardziej popularne programy do katalogowania zdjęć? Z Internetu możemy pobrać bezpłatne narzędzia, takie jak Picasa oraz Ashampoo Photo Commander.  Ten pierwszy jest zdecydowanie najbardziej znany i najbardziej popularny. Ludzie pokochali Picasę za prostotę obsługi oraz łatwość porządkowania zdjęć w tym programie. Właściwie to po przegraniu zdjęć one same się już w tym narzędziu porządkują. Program automatycznie wyszukuje zdjęcia zapisane na dysku i pozwala na ich katalogowanie, opisanie, nagranie, czy też archiwizowanie. 

Z kolei bardzo fajną funkcja w takich programach, na przykład w Photoscape jest to, że możemy masowo zmieniać nazwy zdjęć. W edytorze możemy zmieniać rozmiary fotografii, ich jasność, kontrast czy kolory oraz dodawać śmieszne ramki. Narzędzie umożliwia również łączenie kilku zdjęć w jedno.

jak działa picasa

Drukowanie zdjęć – jakie są sposoby?

I na koniec warto nasze fotograficzne perełki przenosić na papier. W obecnych czasach to jest proste jak zrobienie kanapki z masłem. Aplikacje do tworzenia foto książek albo drukowania zdjęć prosto z telefonu dostępne są na wyciągnięcie ręki. Możemy nawet w wolnej chwili zamówić sobie super profesjonalnie wydaną foto książkę z jakiegoś ważnego wydarzenia np. chrzcin dziecka albo wyjazdu na wakacje. Możemy robić sobie albumy rocznicowe albo związane z jakimś etapem w naszym życiu. Najważniejsze, że to wszystko możemy robić z poziomu telefonu. Nie trzeba już włączać laptopa, zgrywać specjalne programy na komputer. 

Powiem Wam z doświadczenia, że tworzenie takich foto książek zaczyna być z czasem wręcz.. hobby! Kolekcjonowane foto książek, przeglądanie ich od czasu do czasu, to ogromna przyjemność! I z pewnością o wiele przyjemniej jest siąść z pyszną kawą do takiej książki, aniżeli patrzeć w telefon. Mało kto siada z telefonem i przegląda stare zdjęcia, bo jest ich po prostu za dużo i docieranie do fotografii z przed kilku lat nie jest już często możliwe. Co innego, kiedy na naszych półkach są takie foto książki. To jest wartość bezcenna, korzystajmy z tych możliwości.

jak zrobic foto ksiazkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge