Cegła rozbiórkowa – jak ją wykorzystać we wnętrzu? [REALIZACJE]

W kwestii wnętrz coraz bardziej dążymy do indywidualnych, niesztampowych rozwiązań. Wiem coś na ten temat, ponieważ sama jestem jeszcze na etapie 70-letniego drewnianego domu. Również z potrzeby “czegoś więcej”. Retro cegła z rozbiórek jest teraz wręcz rozchwytywana, nie dziwne, skoro daje on tak piękny efekt!

cegła z rozbiórki

realizacja – retrocegla.pl

Cegła rozbiórkowa – za co ją kochamy?

W ostatnich latach jest wręcz boom na to co ma “duszę”, co jest retro, vintage i posiada “ząb czasu”. Ludzie wręcz “rzucili się” na działki ze starymi domami do remontu lub renowacji, albo kupują do swoich mieszkań rzeczy, które są po rozbiórkach starych stodół lub murowanych budynków. Jednym słowem ludzie chcą mieć rzeczy oryginalne, unikalne, niespotykane. Rzeczy, które nie są produkowane na masową skalę, których nie stworzyła fabryka w ilościach milionów sztuk. I stąd właśnie tak duża popularność cegły rozbiórkowej, która na wiele sposobów wykorzystywana jest we wnętrzach (na elewacjach również).

Ogromny wybór cegły rozbiórkowej – retrocegla.pl

Jak pozyskuje się taką retro cegłę? Czy to są oryginalne cegły sprzed dziesiątek lat? Tak! W przypadku cegieł pochodzących ze sklepu retrocegla.pl cegły zostały wyprodukowane z surowca pochodzącego z rozbiórki historycznych zabudowań powstałych przed 1930 rokiem. Jest to więc cegła z rozbiórki absolutnie unikatowa, wiekowa i zahartowana “czasem”. Dostajecie więc co, co posiada już swoją historię, a wy możecie nadać jej nowy bieg.

sciana z cegły rozbiórkowej

Wykorzystywanie takich starych surowców z rozbiórek ma swoje plusy. Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że jak coś przetrwało te 50, 100 czy 150 lat, to przetrwa kolejne dziesiątki lat. Nie jest tajemnicą, że teraz już nie jesteśmy w stanie stworzyć takiej cegły, jaką wypalono te prawie 100 lat. Mamy już inne surowce, inne technologie, inne narzędzia. Świat jest już trochę skażony nowoczesnością, surowce naturalne również. 

Osoby, które produkują taką cegłę albo już ją wykorzystali w swoich wnętrzach jednogłośnie twierdzą, że cegła z rozbiórki jest solidna, trwała i odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, przez wiele lat nie trzeba nic z nimi robić, ponieważ płytki ceglane niezwykle długo zachowują swoje pierwotne właściwości. Cegła z rozbiórki pięknie załamuje też naturalne światło i daje tym samym ciekawy trójwymiarowy efekt na ścianie.

ściana z cegły rozbiórkowej

realizacja – retrocegla.pl

Jak wykorzystać cegłę rozbiórkową we wnętrzach?

Popularnym zabiegiem wnętrzarskim jest ozdobienie jednej, wybranej ściany płytkami z cegły. Z reguły nie robi się ich więcej, aby nie zaciemnić zbytnio pomieszczenia. Taka ściana staje się pięknym elementem dekoracyjnym domu lub mieszkania, nadaje mu charakter i staje się oryginalnym tłem dla mebli czy sprzętów. Ceglana ściana często jest również umieszczana w przestrzeni kuchennej między szafkami a blatem. Kuchnia z taką ozdobną ścianą staje się wyjątkowo klimatyczna. Ściana ceglana umieszczana jest również np. w korytarzach albo w łazience. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie chcemy, aby było ciekawie i oryginalnie.

Cegła z rozbiórki może być wykorzystana nie tylko wewnątrz domu, ale również na zewnątrz. Cegły z retrocegla.pl mogą być montowane na elewacje zewnętrzne, cokoły, ogrodzenia oraz wszelkie inne powierzchnie zewnętrzne, które chcemy ozdobić cegłą na elewacje. Muszę przyznać, że elewacje z użyciem cegły rozbiórkowej robią na mnie ogromne wrażenie. W połączeniu z delikatnym oświetleniem i ciekawymi elementami domu wygląda to naprawdę zachwycająco, cegła ociepla wizerunek domu i jest o wiele przyjemniejsza w odbiorze aniżeli beton.

Taka nowo wyprodukowana cegła nigdy nie będzie tak unikalna i oryginalna jak stara, 100-letnia cegła z rozbiórek. Niedoskonałości, które posiada tego typu cegła dekoracyjna pozwalają uzyskać bardzo ciekawy, niebanalny efekt we wnętrzach. Oglądając aranżacje albo elewacje z użyciem cegły z rozbiórki można wręcz stwierdzić, że nowa cegła jest trochę… nudna? Równa, identyczna, bez charakteru. Oczywiście co kto lubi, ale ja gdybym miała robić coś z takiej cegły, to tylko z cegły rozbiórkowej.

ściana z cegły starej

realizacja – retrocegla.pl

elewacja z cegły rozbiórkowej

realizacja – retrocegla.pl

W sklepie retro-cegly.pl możemy kupić nie tylko samą cegłę z rozbiórki, lecz także specjalistyczne grunty do różnego rodzaju podłoża, najwyższej jakości klej, gruboziarniste fugi przypominające starą zaprawę, impregnat chroniący przed wodą oraz np.  tłuszczem w kuchni. Co najważniejsze kupując „komplet„ w postaci płytek z cegły i chemii montażowej otrzymujemy aż 5 lat gwarancji i pewność, że wszystko do siebie pasuje.

ściana w kuchni z cegły

realizacja – retrocegla.pl

Cegłę z rozbiórki kupisz na stronie retro-cegly.pl

Comments

  1. avatarMarika says

    Cegła przepiękna w zaprezentowanych aranżacjach. Nigdy obok takiej ściany ceglanej nie mogłam przejść obojętnie stąd też zrodził się pomysł by taką ścianę mieć w salonie. Znalazłam doskonałe innowatorskie rozwiązanie jakim są płytki mineralne Elastolith, które wykonywane są ręczne w manufakturze. Płytki kładzie się szybko i pożądanym efektem można cieszyć się w mig, a efekt równie doskonały jak przy zastosowaniu prawdziwej cegły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge