Perfumy z ambrą – dlaczego są takie hipnotyzujące? [SPRAWDŹ]

W świecie perfum występują między innymi takie, które dosłownie hipnotyzują zapachem. Tajemnicą składników tego typu perfum z pewnością jest ambra. Czym jest ten egzotyczny dodatek? Jak się go pozyskuje? Gdzie znaleźć wyselekcjonowane perfumy pod kątem obecności ambry w swoim składzie?

perfumy z ambrą

Perfumy z ambrą

Jaki jest zapach ambry? Ambra kojarzy nam się z zapachem orientu. To kombinacja aromatu słodkiego drzewa, przypraw i miodu. Co ciekawe, ambra nie tylko dodaje charakteru perfumom, ale również zwiększa ich trwałość. Wiele osób potwierdza, że perfumy z ambrą dłużej się utrzymują, a zapach jest głęboki, oryginalny. Bardzo często ambrowe perfumy należą do tych luksusowych, produktów z wyższej półki. Osoby, które odkryły takie zapachy, często gustują już potem tylko w tego typu perfumach. Trudno jest po takim zakochaniu się w ambrowych perfumach, wrócić potem do na przykład lekkich, owocowych zapachów.

Lista – perfumy z ambrą

Mówi się nawet w ten sposób, że zapach ten jest “bursztynowy”. Dlaczego? Ambra lub inaczej jantar to skamieniała żywica wymarłych sosen, których wiek szacuje się od 50 do 300 milionów lat. W miejscu uszkodzenia kory sosna wydziela płyn, który zastygając chronił drzewo i w ten sposób powstała żywica. Stricte ta oryginalna żywica nie jest używana do produkcji perfum, ale zapach najbardziej ją przypominający. Perfumiarze odtwarzają ten zapach, komponując go z innych składników zapachowych. W poszukiwaniu zapachu najbardziej zbliżonego do oryginalnej ambry wykorzystuje się brązową żywicę z rośliny Labdanum Cistus ladanifer oraz Cistus creticus, ewentualnie fasoli tonka, pochodzącej z drzewa tonkowca wonnego. Dla udoskonalenia kompozycji dodaje się szczyptę wanilii, migdałów, tytoniu i benzoiny.

perfumy ambra

Jakie perfumy zawierają ambrę?

Ciekawostką jest fakt, że często perfumy z ambrą to perfumy z grupy unisex. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni lubują się w ciężkich, mocnych, wyrazistych zapach. Kobietom na pewno nie raz zdarzyło się zafascynować jakimś zapachem przeznaczonym dla mężczyzn, które z reguły są dosyć “szorstkie”, a czasem też słodkie, pociągające, hipnotyzujące. Perfumy z ambrą możecie znaleźć też w specjalnych wyszukiwarkach zapachów jak na przykład strona Fragrantica.

Kolejna ciekawostka to fakt, że producenci luksusowych samochodów, którzy mają swoje marki perfum, często dodają do nich właśnie aromat ambry. Przykłady takich perfum to na przykład męskie perfumy Bentley “Beyond The Collection Wild Vetiver” czy Mercedes-Benz “Man Private”. Ambrowe perfumy to również te, które inspirowane są kultowym już Bondem, a są to perfumy Bond No. 9 “Lafayette Street”. Dla kobiet perfumy z ambrą będące jednymi z tych najbardziej popularnych to między innymi Yves Saint Laurent “Libre”, Chloé perfumy zarówno “Lumineuse” jak i te o nazwie “Ambre”.

Podsumowując, perfumy z ambrą z pewnością należą do tych zapachów, wobec których nie można przejść obojętnie. Kojarzą się one z luksusem, z czymś oryginalnym, niszowym, wyjątkowym. Pachną egzotyką, czasem nawet mogą kojarzyć się z czymś zakazanym, tajemniczym, niedozwolonym. Perfumy z ambrą są niesamowicie uwodzicielskie. Z pewnością warto sprawdzić na sobie, czy takie zapachy nam odpowiadają, czy pasują do naszych zmysłów. Jeśli tak, zaprośmy perfumy z ambrą do swojego świata.

ambra perfumy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge