Remont mojego 70-letniego domu na wsi – o co pytacie najczęściej?

Rozpoczynając remont starej, drewnianej chaty na wsi nie sądziłam, że wzbudzi on tak duże zainteresowanie. Owszem, metamorfoza jest ogromna, a wnętrza zaprojektowane są nowocześnie. Codziennie dostaję od Was dużo wiadomości z pytaniami dotyczącymi remontu. O co pytacie najczęściej?

stara chata metamorfoza

rok temu i dziś, remont starego domu na wsi

Remont starego domu na wsi

Równo rok temu, w marcu 2020 r. zakupiłam hektar ziemi z zabudowaniami w postaci drewnianego domu z 1949 roku, oraz wielką stodołą i oborą dla zwierząt. Ponieważ nie lubię typowych rozwiązań, postanowiłam wyremontować ten stary domek, zamiast burzyć i stawiać od nowa. Bez wiedzy budowlanej, ale z konkretną wizją i celem. I udało się! Minął rok, a ja właśnie przeprowadziłam się do wymarzonego “M”. Kosztowało mnie to sporo pracy nad ogarnięciem całego tego przedsięwzięcia, ale warto było. Mam taki dom, jakiego nie ma nikt, choć oczywiście nie to było moim celem. Dom całkowicie odzwierciedla moją wizję, mój styl bycia i życia. Zakładając na Facebooku grupę odnośnie remontu tego domu, nie spodziewałam się, że teraz będzie miała ona już prawie 30 tysięcy członków. Codziennie dostaje sporo wiadomości związanych z remontem starego domu na wsi, dlatego postanowiłam zrobić taki zbiorczy artykuł, w którym odpowiem na te często powtarzające się zapytania. Wiele ciekawostek znajdziecie również w Google, wpisując np. “remont starego domu na wsi blog”.

Dom urządzony jest w stylu można by rzecz rustykalno-nowoczesnym. Kocham takie skrajności! Z jednej strony ekskluzywne lampy ze złotem, ale przyczepione do starej, 70-letniej belki. Łazienka wyłożona marmurowym gresem, ale ozdobiona drewnianymi dodatkami nawiązującymi do sielskiego klimatu domku na wsi. Wszelkie meble, takiej jak stół czy komody również są w stylu rustykalnym. Kocham minimalistyczne obrazy i w domu będą ich całe galerie, szczególnie w salonie. W domu będzie dużo dodatków w kolorach naturalnych takich jak np. dywan z juty czy zasłony białe z jaśniutkim beżem. Powoli odsłaniam Wam kadry po metamorfozie. Z kolei prace nad elewacją ruszą w kwietniu. Elewacja będzie w kolorze… baby-blue. Remont starego drewnianego domu na wsi to ogromne wyzwanie, ale i ogromna satysfakcja.

remont starego domu drewnianego blog

remont starego domu na wsi, marzec 2020 r., początek remontu

Remont kuchni w starym domu na wsi

Wybierając kuchnię do mojego domu pewna byłam tego, że będzie ona w kolorze białym. Jakie były moje priorytety? Przede wszystkim maksymalnie jasno i przestronnie oraz maksymalna ilość dziennego światła. Od początku wiedziałam, że zostawię oryginalne belki na suficie. Wiedziałam, że chcę do kuchni piękny, dębowy stół oraz naturalną, dębową podłogę. Tylko i wyłącznie kolory ziemi, skandynawskie połączenia, ewentualnie delikatne pastele.

Choć miałam początkowo robić kuchnię na wymiar u stolarza, to po pojawieniu się pewnych komplikacji postawiłam na kuchnię z IKEA. Koszt takiej kuchni to łącznie około 11.000 zł bez AGD. Sprzęt AGD około 10.000 zł, z polskiej firmy Amica. Jeśli chodzi o fronty IKEA to ich nazwa to BODBBYN, a laminowany blat wraz z panelem ściennym to model to SÄLJAN. Dlaczego postawiłam na laminowane blaty kuchenne? Ponieważ blaty laminowane mają gładką, nieporowatą powierzchnię, która nie absorbuje zabrudzeń. Nawet silnie barwiące produkty, takie jak buraki, czerwone wino czy kawa, nie pozostawią na laminacie żadnego śladu. Mnie to przekonuje.

metamorfoza kuchni w starym domu

remont starego drewnianego domu na wsi, kuchnia po remoncie

Wielkie okna w starym domu drewnianym

Kupując stary, drewniany dom na wsi wiedziałam od początku, że chcę zamienić małe okienka na wielkie, okazałe okna i drzwi balkonowe ze szprosami. Mówili “taki mały domek, a takie wielkie okna, to niemożliwe!”, mówili “ten domek stracił klimat i swój urok małej chatki”. Mówili. Robię ten remont po swojemu i zgodnie ze swoimi marzeniami. Drewniane stare domy mają ogromny potencjał, tylko trzeba go zauważyć, a potem wykorzystać, dać tym budynkom nowe, drugie życie.

Koszt okien to 12.000 zł za wszystko (możecie dostać zwrot części tych kosztów, wystarczy złożyć wniosek o dofinansowanie remontu starego domu na wsi w ramach programu “Czyste Powietrze”), włącznie okna na strychu w szczytach oraz oknem w ganku. Cena moim zdaniem niewygórowana za takie piękne “szkło”. Te okna zrobiły cały klimat w domu, dzięki nim przez cały dzień od samego rana do zachodu słońca dom skąpany jest w świetle dziennym. Światło to życie, to pozytywne myślenie, to dobre samopoczucie. Im więcej go w domu, tym lepiej!

okna ze szprosami

wstawianie gigant okien w moim domku, sierpień 2020 r., remont starego domu na wsi blog

Ogrzewanie w starym drewnianym domu

W ramach trendu eko nie ujrzycie u mnie pieca kaflowego (chyba, że pojawi się kiedyś dekoracyjnie i do sporadycznego odpalania zimą, dla klimatu), wszystko u mnie działa na prąd. Włącznie z ogrzewaniem. W całym domu są folie grzewcze TERMOFOL, a w łazience maty grzewcze. W każdym pomieszczeniu mam odrębny termoregulator, aby zarządzać zużyciem prądu. Mogę kontrolować temperaturę z poziomu aplikacji na telefonie. To wszystko jest niesamowicie wygodne i świetnie sprawdza się w takim niedużym (80 m2), drewnianym domku. W przyszłości planuję mieć instalację fotowoltaiczną (na gruncie), aby nie musieć w ogóle płacić za prąd. Kosz takiej instalacji wraz z montażem to około 8.000 zł. Warto złożyć wniosek o dofinansowanie remontu starego domu na wsi w ramach programu “Czyste Powietrze”.

ogrzewanie podlogowe termofol opinie

ogrzewanie podłogowe TERMOFOL, remont starego domu na wsi blog

Comments

  1. avatarPatipats says

    Świetny wpis😊 sama stoję przed remontem starego domku na wsi i powiem szczerze że nie wiem od czego zacząć 😟
    Czy na samym początku korzystała Pani z pomocy architekta?
    Widzę że rozbudowała Pani domek- jak to wygląda od strony formalnej (pozwolenia)?
    I ostatnie pytanie remont tego domku to koszt rzędu?? Nie chodzi mi o wyłączenie wnętrz ale sama budowlankę, wymianę okien, dach, ogrzewanie itp😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge