Sierść szorstkowłosa u psa – jak ją pielęgnować? [PORADNIK]

Jak rozpoznać sierść szorstkowłosą i u jakich ras występuje? Jak odpowiednio zadbać o pielęgnację pupila? Na czym polega zabieg trymowania? Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania. Tym razem ciekawy poradnik dla właścicieli czworonogów.

Naszych czworonożnych przyjaciół traktujemy tak jak członków rodziny. Dbamy o ich zdrowie, poziom aktywności fizycznej i rozwój. Jednak duży odsetek właścicieli psów nie zwraca uwagi na kwestie pielęgnacyjne. Mamy problem głównie z rozróżnieniem rodzaju zwierzęcej sierści – to właśnie w zależności od typu włosa powinniśmy dobierać kosmetyki, szczotki i grzebienie.

W odróżnieniu od naszych ludzkich włosów, na szatę psa składają się: podszerstek – włos wzrastający blisko skóry, miękki, chroniący przed chłodem i wilgocią – oraz włos okrywowy. U niektórych ras psów występują oba typu włosów, natomiast ilość podszerstka czy ogólna długość sierści mogą się różnić. W tym artykule znajdziecie wskazówki przede wszystkim odnośnie pielęgnacji sierści szorstkowłosej.

 

  • Sierść szorstkowłosa – jak ją rozpoznać?

 

Sierść szorstkowłosą można rozpoznać z łatwością, a nawet strukturą porównać do naszych włosów wysokoporowatych. Szata szorstkowłosa jest dość cienka i chropowata, dlatego też nazywana jest drutowatą. Równocześnie jest jednak sprężysta i wytrzymała, ponieważ większość ras szorstkowłosych w przeszłości pomagała swoim właścicielom przy polowaniach. Miękki podszerstek oraz szorstka sierść miały za zadanie ochronić czworonoga przed często niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi.

Wśród ras szorstkowłosych wymienia się przede wszystkim: jack russell terriery, parson russell terriery, foksteriery, sznaucery, jamniki szorstkowłose, wyżły, charty.

 

  • Jak dbać o sierść szorstkowłosą?

 

Pielęgnacja sierści szorstkowłosej różni się od pielęgnacji włosa okrywowego występującego na przykład u ras yorkshire terrier czy shih-tzu. Podstawą zabiegów, prócz regularnych kąpieli, jest tak zwane trymowanie.

 

  • Jak często kąpać psa?

 

Przyjmuje się, że kąpiele czworonoga nie powinny się odbywać ani zbyt często, ani rzadko. Rasy szorstkowłose należy kąpać nie częściej niż raz w miesiącu. Najistotniejsze jest, aby stosować odpowiednie kosmetyki, czyli nie tylko te przeznaczone dla zwierząt, ale również odpowiednie do sierści szorstkowłosej – właściwy preparat zmniejsza łamliwość włosa i poprawia jego sprężystość. Na rynku (np. tutaj: https://www.wszystkodlazwierzat.pl/) dostępne są także szampony i odżywki zmniejszające linienie oraz nawilżające szatę. 

 

  • Czym jest trymowanie?

 

Trymowanie polega na wyrywaniu martwego włosa podszerstka. Zabieg jest w pełni bezpieczny dla psa i nie sprawia mu bólu – pod warunkiem że jest wykonywany poprawnie. Ogranicza natomiast uporczywe linienie – martwy włos wcześniej czy później i tak by samoistnie wypadł – oraz tworzy miejsce do wzrostu nowej sierści.

Zabieg trymowania możemy wykonywać samodzielnie w domu, na przykład za pomocą specjalnych nakładek – tak zwanych paluszków trymerskich – lub furminatorów. Profesjonalnym trymowaniem zajmie się groomer. W salonie groomerskich wykorzystywane są specjalistyczne nożyki trymerskie oraz kamienie trymerskie.

Uwaga: Jeżeli do tej pory nie przeprowadzaliśmy nigdy zabiegu trymowania, to pozostawmy ten element pielęgnacji profesjonalistom. Inaczej naszemu pupilowi może grozić nie tylko nierównomierny wzrost nowej sierści, ale również wyrywanie żywych włosów i ich plackowate przerzedzenie. Przyjmuje się, że pierwsze trymowanie można przeprowadzić w czwartym miesiącu życia szczeniaka.

 

  • Regularne szczotkowanie sierści

 

Kolejnym istotnym krokiem w pielęgnacji sierści szorstkowłosej jest jej szczotkowanie. Warto podkreślić, że regularna, a wręcz rutynowa pielęgnacja w przypadku ras szorstkowłosych nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Wystarczy, że codziennie przeczeszemy sierść pupila za pomocą grzebienia, szczotki z drucianym włosiem lub rękawicą z gumowymi wypustkami. Dzięki temu poprawimy krążenie krwi oraz ogólny wygląd sierści.

 

  • Odpowiednio zbilansowana dieta

 

Psy, tak jak ludzie, narażone są na niedobory pokarmowe. Nieodpowiednio zbilansowana dieta nie tylko prowadzi do pogorszenia zdrowia i kondycji pupila, ale również wywiera negatywny wpływ na stan jego sierści – niezależnie od rodzaju włosa. Warto więc świadomie wybierać karmy i analizować ich składy. Zwracajmy uwagę zwłaszcza na dużą zawartość mięsa – powinno ono występować na pierwszym miejscu w składzie – a także na obecność olejów roślinnych, witamin i minerałów. Przyjmijmy zasadę, że im prostszy skład, tym zmniejsza się ryzyko, że w będziemy karmić czworonoga chemicznymi dodatkami i wypełniaczami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge