Praca tymczasowa? Sprawdź, ile zapłacisz za ubezpieczenie

Praca tymczasowa to doskonały sposób na zarobek. Po powrocie do Polski nawet niewielkie kwoty w euro czy walutach skandynawskich stają się małą fortuną. Z kolei wyjazd turystyczny za granicę może okazać się najlepszym urlopem w życiu.

ubezpieczenie-na-wyjazd-do-pracy-tymczasowej-za-granice

Jednak w obu przypadkach warto się ubezpieczyć! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obejmuje jedynie podstawowe świadczenia. Wszystko ponad nie należy opłacić samodzielnie. Z poniższego artykułu można poznać najważniejsze informacje o ubezpieczeniach pracy tymczasowej i wyjazdów za granicę.

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu wyjazdu za granicę?

Wymarzony wyjazd może przynieść niekoniecznie pożądane wydarzenia. Choroba po spożyciu egzotycznej potrawy, opóźniony lot, skradziony bagaż. Odpowiednie ubezpieczenie turystyczne pomoże uchronić się przed skutkami takich niespodzianek. Co dokładnie powinno ono zawierać?

  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – pomoże pokryć koszty szkód, jakie turysta ewentualnie wyrządzi innym
  • koszty leczenia – dzięki niemu można zapłacić nawet za kosztowne zabiegi. Powinno ono wynosić co najmniej 30 000 euro dla turystyki w Europie. Z kolei osoby udające się poza Europę narażone są na tropikalne choroby. Zatem powinny ubezpieczyć się nawet na 60 000 euro.
  • klauzulę alkoholową – obejmuje ona odszkodowanie za szkody, jakie wyrządzone zostały pod wpływem alkoholu
  • assistance – dzięki tej usłudze możliwy jest transport chorego turysty do Polski. Ponadto jego rodzina może zostać przetransportowana do kraju, w którym ich krewny trafił do szpitala
  • koszty ratownictwa medycznego

Dokładny koszt ubezpieczenia zależy oczywiście od jego zakresu. Tak więc należy przede wszystkim ustalić priorytety. Jeśli nie można wykupić całego pakietu, należy zastanowić się, z czego zrezygnować. To wszystko wpływa na ubezpieczenie wyjazdu za granicę i kwotę, jaką przyjdzie nam zapłacić. 

praca tymczasowa za granica jak sie ubezpieczyc

Praca tymczasowa za granicą – jak się ubezpieczyć?

Praca tymczasowa w danym kraju skutkuje ubezpieczeniem się w tamtejszym publicznym systemie ubezpieczeń zdrowotnych. Wystarczy sam fakt podpisania legalnej umowy o pracę. jednak mimo wszystko warto w takim przypadku rozważyć ubezpieczenie się! Pomoże to uchronić się od wielotysięcznych kosztów leczenia. Za granicą nawet w publicznych placówkach za wiele świadczeń płaci się z własnej kieszeni. Dotyczy to także osób, które zdecydowały się na wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Korzystają one z leczenia na identycznych warunkach, co obywatele danego kraju.

Ubezpieczenie pracy tymczasowej powinni rozważyć przede wszystkim pracownicy wykonujący ryzykowne zawody. Jako przykłady można podać pracowników budowlanych czy elektryków. Jednak nie tylko pracownicy fizyczni powinni się ubezpieczać. Kosztami leczenia może zostać obciążony także pracownik umysłowy. Wystarczy, że w drodze do biura potrąci go pirat drogowy. W takiej sytuacji również może się okazać, że szpital wystawi mu duży rachunek.

Więcej informacji o ubezpieczeniu pracy tymczasowej można uzyskać pod adresem https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ubezpieczenie-na-wyjazd-do-pracy-tymczasowej-za-granice.

praca tymczasowa za granica ubezpieczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge