Ślubna biżuteria – perły czy diamenty? [PORADNIK]

Ślub jest ceremonią, którą będziemy wspominać całe życie, dlatego przygotowujemy się do tej uroczystości wyjątkowo starannie. Wiele osób wybiera na tę okazję dodatki z diamentami, lub – w budżetowej wersji – z cyrkoniami. Wiele osób uważa jednak, że na uroczystość zaślubin nie ma nic lepszego niż kamienie zrodzone w łonie małży.

perłowa biżuteria ślubna

Sekrety piękna biżuterii z pereł

Wybierane od wieków jako ślubna biżuteria, perły symbolizują czystość, piękno, bogactwo, szczęście. Delikatnie opalizując, pięknie harmonizują z bielą sukni Panny Młodej, stanowiąc jej idealne dopełnienie. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę kupując te kamienie? 

Przede wszystkim powinniśmy powiedzieć jasno, że w tej biżuterii perły są elementem pierwszoplanowym i to ich jakość powinna być przedmiotem naszej troski. Istnieje kilka czynników wpływających na piękno tych klejnotów, z których najważniejszymi są połysk, kształt oraz czystość powierzchni. Nie bez powodu wymieniamy połysk na pierwszym miejscu, jest to bowiem najważniejszy wyznacznik piękna klejnotów zrodzonych w łonie małży. Jest pierwszym czynnikiem, na który zwracamy uwagę, to on przykuwa nasz wzrok i potrafi maskować drobne niedoskonałości tych kamieni. Wielu kupujących zdaje się o tym zapominać, a przecież połysk jest podstawowym atrybutem biżuterii – ona musi błyszczeć! Perły zaś potrafią błyszczeć tak, iż niemal można się w nich przejrzeć jak w lustrze. 

Dobry połysk jest również warunkiem niezbędnym zjawiska zwanego orientem charakteryzującego najpiękniejsze klejnoty z małży, które mienią się wówczas kilkoma różnymi barwami. Zjawisko to powstaje na skutek rozszczepienia światła przez kryształy aragonitu tworzące masę perłową i od wieków było cenione przez koneserów tych kamieni. Jednocześnie jest to zjawisko, którego nie udaje się podrobić w imitacjach – sztuczna biżuteria perły tego typu na pewno nie będzie w stanie zastąpić.

Różne gatunki pereł

W zależności od gatunku małży, w których powstają te klejnoty, wyróżniamy kilka ich gatunków. Najtańsze będą kamienie pochodzące z organizmów żyjących w wodach słodkich, droższe i piękniejsze te, które hodowane są w Morzach Południowych oraz wodach wokół Japonii. Każde mogą być bardziej lub mniej urodziwe, te najpiękniejsze łatwo jest znaleźć pośród morskich, a szczególnie hodowanych w zimnych morzach japońskich. Jednak niezależnie od tego skąd pochodzą, biżuteria z nich wykonana będzie zachwycać, jeśli tylko są wysokiej jakości.

perły na ślub

Inne kamienie

Mamy nadzieję, że podzielacie nasz entuzjazm i razem z nami przyznacie, że jako dodatek ślubny diamentowa biżuteria perłom nie dorówna. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pogodzić ze sobą jedne i drugie kamienie. Diamenty są dość często stosowane do ozdoby złotej biżuterii z perłami, na przykład w zapięciach naszyjników czy bransolet, kolczykach czy pierścionkach. Jednak niezależnie od tego jakie jeszcze kamienie zawiera biżuteria, perły będą zawsze pierwszoplanowe, to one przede wszystkim będą rzucać się w oczy i to im powinniśmy poświęcić największą uwagę.

Na koniec jeszcze mała uwaga odnośnie cen – wysokiej klasy kamienie szlachetne są niestety drogie, ale w tym przypadku jakość naprawdę przekłada się na zauważalne piękno. Naszym zdaniem nie warto jest tu szukać oszczędności – jeśli zdecydujemy się na wysokiej jakości perły, biżuteria ślubna na pewno na tym zyska. Oszczędności zaś przyniosą efekt mierny i są w zasadzie gwarancją tego iż zakupione dodatki będą po prostu przeciętne. Sprawdza się tu stara zasada mówiąca, iż kupując tanie rzeczy zazwyczaj przepłacamy najbardziej.

Życzę Wam sukcesów w poszukiwaniach najpiękniejszych dodatków do sukni ślubnej, cudownej uroczystości, a także udanego i długiego wspólnego życia!

naszyjnik i kolczyki ślubne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge