Stół do jadalni – kilka podpowiedzi, jak wybrać najlepszy

W miejscu, w którym spożywamy posiłki, spędzamy sporo czasu. Zaczynamy od porannej kawy i śniadania, a w ciągu dnia czy po pracy łapiemy chwilę spokoju przy obiedzie. Wieczornym przekąskom czasem towarzyszy lampka wina i być może długie, ciekawe rozmowy. 

4 a rozkladany-stol-do-jadalni-Leonardo

Nowoczesne stoły do jadalni – przykłady

Niezależnie od tego, czy mamy do tego celu do dyspozycji większe pomieszczenie, czy niewielki kącik, stół do jadalni z krzesłami zajmuje niezwykłe miejsce w naszej codzienności. Czy jednak duży stół jadalniany to taki must have? Wszystko zależy od tego, ile przestrzeni mamy do dyspozycji. Zupełnie inaczej podejdziemy do tej kwestii w mieszkaniu, gdzie mamy salon z aneksem kuchennym i niedużo miejsca na stół, a za innymi meblami rozglądać się będziemy w przypadku domu z osobną, przestronną jadalnią.

W architekturze wnętrz piękny wygląd powinien łączyć się z funkcjonalnością, a wszystkie elementy wyposażenia tworzyć harmonijną całość. Dlatego nowoczesny stół do jadalni wybieramy, kiedy reszta wnętrza również urządzona jest w takim stylu.

4 b stol-ze-szklanym-blatem-liverpool

Okrągły stół ze szklanym blatem Liverpool

Wybór stołu i krzeseł do małej jadalni nie jest zbyt szeroki, ale to nie problem. Niewielkie blaty i kompaktowe siedziska potrafią stworzyć przyjazne miejsce do miłego spędzania czasu. W niektórych przypadkach, kiedy mamy do dyspozycji niewielki kącik, świetnie sprawdzi się okrągły stół do jadalni, oczywiście z blatem o odpowiedniej średnicy. Taki mebel możemy wybrać na standardowych czterech nogach, ale również w opcjach na jednej nodze lub trójnogu. Także w materiałach mamy spory wybór – blaty zwykle są lakierowane, często w kolorze białym, czarnym lub naturalnego drewna.

Do jasnej i widnej przestrzeni można rozważyć zakup tego typu krzeseł – miękkich, tapicerowanych, w ciepłych stonowanych barwach – oraz stołu z drewnianym blatem na czterech nogach. Takie połączenie przywoła na myśl przytulny styl glamour.

Inaczej sprawa wygląda w mieszkaniach typu loft. Przy dużej przestrzeni stół musi być wyrazisty, by można go było dobrze wyeksponować, szczególnie przy pomocy odpowiedniego oświetlenia. Do takich wnętrz pasują masywne meble, jak na przykład stół z betonowym lub z marmurowym blatem i czarnymi metalowymi nogami. W sklepach coraz częściej można spotkać stoły na jednej nodze – zwykle składającej się z geometrycznych elementów. W takim meblu blat bywa szklany, by zaakcentować unikatowy design.

Stoły do jadalni – rozkładane

Ważną kwestią jest też to, czy stół i krzesła w jadalni będą używane w innych celach niż tylko spożywanie posiłków. W takich miejscach często też korzystamy z laptopa, wykonujemy różne prace ręczne, gramy w planszówki czy układamy puzzle, a dzieci odrabiają lekcje lub spełniają się plastycznie.

4 c stol-Roxby3Rozkładany stół Roxby 

Praktycznym rozwiązaniem jest w takim przypadku stół rozkładany, który pozwoli dopasować wielkość blatu do aktualnych potrzeb. Kiedy przyjdzie odpowiedni moment, wystarczy dołożyć jeden czy dwa dodatkowe segmenty ukryte zwykle pod blatem, a zyskamy o wiele większą przestrzeń roboczą. Oczywiście tego typu stół świetnie sprawdzi się także podczas domowych imprez czy świątecznych spotkań w rodzinnym gronie, kiedy liczba osób i potraw wykracza poza standardowe posiłki.

Stoły do jadalni – drewniane

Najbardziej klasyczne stoły do jadalni to jednak te wykonane z drewna. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by tak szlachetny materiał prezentował się w nowoczesny sposób i pasował do wielu różnych wnętrz. Elegancki dębowy blat można połączyć z nogami z tego samego materiału lub sięgnąć po elementy z metalu.

4 d okragly-stol-drewniany-Nicolas

Okrągły drewniany stół Nicolas – https://www.centrumkrzesel.pl/stol-nicolas/5863/p

Wybierając drewniane meble, mamy do dyspozycji tak naprawdę wiele barw – od jasnego jesionu czy chłodnego dębu sonoma, przez ciepły buk czy olchę, po te ciemne jak kasztan, orzech czy mahoń, przywodzące na myśl solidne, stare drewno. Zakup stołu do jadalni to ważna decyzja. Ze szczególną uwagą zadbajmy o to, by stworzyć sobie wyjątkową przestrzeń do spędzania miłych chwil każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge