Urlop macierzyński i dodatkowa praca – czy to możliwe?

Każda kobieta, która ma urodzić, myśli o przyszłości swojego dziecka. Dlatego ważne jest, aby zorganizować urlop macierzyński bez błędów w celu generowania dochodów. W Polsce istnieje szereg niuansów, które należy wziąć pod uwagę przy składaniu dokumentów.

zasady urlopu macierzyńskiego

Prawo pracy

Zawsze jednak potrzebne będą dodatkowe prace. Przecież matce i jej dziecku przydadzą się te pieniądze! Niektórzy grają w kasynach, gdzie można otrzymać aktualne bonusy bez depozytu. Wszystko jest w twoich rękach! Zanim złożysz wniosek, musisz wiedzieć, jakiej pomocy możesz oczekiwać od państwa lub organizacji. To zależy od tego, jaką masz umowę o pracę:

Umowa zawarta na czas nieokreślony. Często to właśnie ona jest najbardziej korzystna dla kobiet, które mają zamiar przejść na macierzyństwo. Nie można ich zwolnić przed porodem. Praca będzie przechowywana przez cały okres.

Okres próbny, który upływa po 3 miesiącu ciąży. Umowa jest przedłużona do dnia porodu, co oznacza, że automatycznie będziesz miała prawo do wszystkich świadczeń. Umowa o pracę zawarta jest na okres krótszy niż jeden miesiąc. Nie jest on odnawialny. Nie ma znaczenia, kiedy szef zostanie poinformowany.

Najtrudniejszym przypadkiem jest sytuacja, gdy umowa zostaje rozwiązana i dopiero wtedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży. Wtedy ma 7 dni na wycofanie wypowiedzenia. Od tego wszystkiego zależą przyszłe korzyści. Dlatego tak ważna jest znajomość subtelności prawnych.

Rodzaje urlopów macierzyńskich

Zatem, gdy kobieta zdecyduje się już na umowę o pracę, trzeba dokładnie ustalić, jaki urlop macierzyński będzie jej przysługiwał. A jest ich kilka:

 • Macierzyński. Przewidziane dla matek po urodzeniu pierwszego dziecka (20 tygodni);
 • Dodatkowy macierzyński. Przyznany na dodatkowe 6 tygodni;
 • Urlop rodzicielski. Urlop dla obojga rodziców (26 tygodni);
 • Zwykły urlop, do którego dolicza się 2 lata bezpłatnego urlopu macierzyńskiego.

Wszystko to dotyczy tylko narodzin 1. dziecka. Urlop ulega wydłużeniu, gdy nie jest to pierwszy poród.

urlop-macierzynski-a-umowa-zlecenie

Co możesz zrobić?

Teraz, gdy nadeszły długo oczekiwane wakacje, pojawia się logiczne pytanie: co można robić w wolnym czasie? Wiadomo, że nie jest to dużo, ale mimo wszystko nie chce się siedzieć z założonymi rękami, gdy jest możliwość uzyskania dodatkowego dochodu. Często matki szukają dodatkowego zarobku w internecie. Nie muszą chodzić do pracy, gdy muszą opiekować się dzieckiem. Oto tylko kilka przykładów sposobów na pracę zdalną podczas urlopu:

 • Copywriting. Wymaga pisania tekstów na określony temat. Odpowiedni dla tych, którzy potrafią wyrażać swoje myśli nie tylko werbalnie, ale i na papierze;
 • Web Design. Aby zostać skutecznym projektantem stron internetowych, trzeba mieć pewne umiejętności w tworzeniu stron internetowych. Za dobrze zaprojektowaną stronę internetową pracodawca jest skłonny zapłacić dobre pieniądze;
 • Fotografia i wideo. Dobrze radzisz sobie z aparatem fotograficznym? Następnie wykonaj wiele pięknych zdjęć. Albo nakręcić filmik, który chce klient;
 • Zarządzanie. Mama będzie musiała zarządzać zespołem z daleka. Wadą tej pracy jest brak możliwości stałego nadzoru nad podwładnymi. W końcu trzeba będzie pilnować także dziecka!
 • Reklama i marketing. Musisz zadbać o to, aby towary i usługi były popularne i cieszyły się popytem. To jest dla tych, którzy myślą nieszablonowo i mają dobre zrozumienie tego, co jest wymagane przez klientów;
 • Prywatne lekcje. Jeśli matka jest nauczycielką lub wychowawczynią, może kontynuować pracę w tej dziedzinie. Wskazane jest, aby przed macierzyństwem znaleźć przynajmniej kilku studentów. Po urodzeniu dziecka można kontynuować z nimi zajęcia. To zresztą sprawia, że może ona pracować jako nauczycielka w tym samym czasie, kiedy przebywa na urlopie macierzyńskim.
 • Doradztwo. Jeśli mama lubi rozmawiać z ludźmi, może im opowiadać o cechach i zaletach produktów lub usług. Za tę nieskomplikowaną pracę można dostać dobre pieniądze.

A to tylko niektóre z miejsc pracy. Każdy fachowiec może znaleźć pracę, która mu odpowiada. Wszystko czego potrzebujesz to chęci, komputer i internet!

Wniosek

Urlop macierzyński w Polsce, podobnie jak w innych krajach, ma swoją specyfikę. Dlatego należy się do niego dobrze przygotować, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Wskazane jest, aby pomyśleć o dodatkowej pracy. Może być warta kilkaset lub tysiąc złotych. Można jednak robić coś więcej niż tylko freelancing. Dla miłośników hazardu są dziś możliwości. Na przykład w casino 10 euro bez depozytu za samą rejestrację można dostać jako bonus. Nie trać więc swojej szansy!

wniosek o urlop macierzyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge