Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – co to jest?

Sezon wakacyjny zbliża się coraz bardziej do nas. Wiele osób już teraz dokonuje rezerwacji swoich wyjazdów, a z tym związane są również kwestie ubezpieczenia. Dziś powiem Wam nieco więcej o tym czy jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Europejska-Karta-Ubezpieczenia-Zdrowotnego-co to jest

źródło zdjęcia: zdrowie.gazeta.pl

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – co to jest?

Wyjazdy na wakacje to bardzo często wyjazdy do wielu europejskich krajów. Każdy wyjazd związany jest z pewnym ryzykiem pod kątem jakichś uszczerbków naszego zdrowia. Oczywiście nie należy rezygnować z wyjazdów w obawie o nie, ale należy się odpowiednio ubezpieczyć. Dzięki temu w jakichś przypadkach nagłych będzie można bezpłatnie skorzystać z pomocy lekarskiej w zagranicznym kraju, bez obawy o ogromne koszty skorzystania z pomocy medycznej. Aby mieć możliwość takiego bezpłatnego “serwisu medycznego” warto wyrobić sobie dokument taki jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Dlaczego dokument taki jak EKUZ wydawany jest bezpłatnie? Ponieważ wydawana jest ona przez NFZ, na podstawie złożonego wcześniej wniosku i jest częścią całego systemu medycznego, w którym uczestniczymy. Czy bez tej karty podczas zagranicznego wyjazdu nie otrzymamy pomocy medycznej? Otrzymamy, jednak kiedy posiadamy EKUZ to proces weryfikacji pacjenta jest o wiele szybszy, a to przyspiesza moment otrzymania pomocy medycznej. W wielu sytuacjach może to być dla nas bardzo ważne, a posiadanie karty EKUZ jest oznaką naszej wiarygodności, poza tym łatwo będzie znaleźć nas w całym systemie i tym samym zostać zakwalifikowanym do otrzymania medycznego wsparcia. 

Karta EKUZ wydawana jest odrębnie dla każdej osoby, również i dla dzieci. Więcej o kartach EKUZ dla dzieci poczytamy tutaj https://ekuz.com.pl/ekuz-dla-dziecka/. Wnioski można złożyć przez Internet, bez wychodzenia z domu. Data ważności takiej karty może trwać do 5 lat, ale istnieją różne przypadki i różne daty ważności. Przykładowo osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy otrzymują kartę EKUZ, która ważna jest tylko 2 miesiące. Osoby zatrudnione, prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, osoby pobierające zasiłek lub rentę otrzymują tę kartę na maksymalnie 18 miesięcy. A co z osobami, które chcą skorzystać z państwowej opieki medycznej, a nie posiadają karty EKUZ? Jeśli ktoś nie posiada karty, będzie musiał pokryć koszty leczenia z własnej kieszeni. Na podstawie rachunków NFZ zwróci koszty leczenia po powrocie.

ekuz

źródło zdjęcia: rx.edu.pl

Dlaczego warto mieć kartę EKUZ?

O tym jak bardzo ta karta jest przydatna przekonała się chyba każda osoba, która poza granicami naszego kraju musiała skorzystać z pomocy medycznej. Aby otrzymać kartę, należy złożyć wniosek wraz z dokumentami. Można go wysłać pocztą, przekazać faksem lub przesłać e-mailem (muszą tam znaleźć się skany wszystkich dokumentów, w tym wypełnionego i podpisanego wniosku o wydanie EKUZ). W większości przypadków karta będzie wystawiona w ciągu trzech dni, a następnie odesłana listem poleconym. Szczegółowe informacje może znaleźć na przykład tutaj Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (Kraków na ekuz.com.pl).

Co przysługuje nam dzięki karcie EKUZ:

  • karta obowiązuje we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii
  • z kartą EKUZ pacjent ma takie same przywileje, ale i obowiązki jak mieszkańcy państwa, w którym przebywa
  • pomoc ambulatoryjna, jak i hospitalizacja w razie zachorowania na Covid-19 zalicza się więc do działań refundowanych w ramach EKUZ
  • Karta EKUZ jest podstawowym, minimalnym zabezpieczeniem, a pełną ochronę zapewnia wyłącznie polisa turystyczna
  • Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne
  • Karta EKUZ zapewnia tylko niezbędne świadczenia medyczne w takim zakresie, w jakim dany kraj zapewnia je swoim obywatelom

Na koniec tylko dodam, że aby mieć dostęp do wszystkich placówek medycznych za granicą, w tym do prywatnych to konieczne jest wykupienie polisy turystycznej. Szczególnie jeśli podróżujemy na małe wyspy czy egzotyczne miejsca, gdzie praktycznie swoich zasięgiem NFZ już nie sięga, a gdzie funkcjonuje tylko prywatna służba zdrowia. Możemy skorzystać z niej, ale konieczna jest polista turystyczna.

ekuz co to jest

źródło zdjęcia: zyciepabianic.pl

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge