Farby do włosów – jakie są ich rodzaje i które są najtrwalsze?

Farbowanie włosów to zabieg, który wykonuje na swoich włosach większość kobiet. Obecnie nawet nastolatki jeszcze przed zdobyciem pełnoletności wchodzą w świat koloryzacji włosów. Warto więc orientować się jakie są rodzaje farb do włosów i czym one się różnią oprócz ceny i wyglądu opakowania?

farby do włosów jaka wybrac

Farby do włosów a domowa koloryzacja

Włosy farbuję już od czasów bycia nastolatką. Zmiana swojego wizerunku na nowy zawsze wydaje się ekscytująca. Swój wygląd łatwo i szybko można zmienić między innymi właśnie za pomocą zmiany fryzury albo koloru włosów. Ewentualnie zmianę jednego i drugiego. I o ile do zmiany fryzury musimy udać się do salonu fryzjerskiego, tak farbowanie możemy wykonać nawet i samodzielnie w domowych warunkach. Farby do włosów przeznaczone do farbowania w domu są od wielu lat bardzo popularne. Kobiety i mężczyzn również przekonuje szybkość oraz łatwość wykonania zabiegu, oraz diametralnie niższy koszt od wykonania takiej koloryzacji w salonie fryzjerskim. Oczywiście każdy rodzaj farbowania, czy w domu, czy w salonie zawsze będzie mieć swoje plusy i minusy, to oczywiste.

Warto jednak dodać, że producenci farb do włosów praktycznie maksymalnie uprościli proces koloryzacji domowej. W opakowaniach farb znajdziemy wszystkie potrzebne gadżety do wykonania zabiegu (choć faktycznie, nie w każdym opakowaniu znajdziemy specjalny grzebyk do nakładania farby, warto o tym pamiętać). Jednak dzieje się tak zapewne dlatego, iż obecnie nakładanie farby do włosów przypomina… mycie włosów szamponem. Nakładamy mieszankę na włosy i po prostu wcieramy ją, niczym szampon. Farby z reguły świetnie rozprowadzają się po włosach, co daje możliwość równomiernej koloryzacji. Oczywiście zawsze lepiej i wygodniej, gdy w domu jednak to ktoś wykonała nam ten zabieg. Byłoby nam po prostu wygodniej, a farbę można nałożyć idealnie oraz dokładnie. Jednak nie każdy ma taką osobę chętną do wykonania takiej domowej koloryzacji, dlatego z powodzeniem może wykonać ją samodzielnie.

farby do wlosow rodzaje

Farby do włosów – jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?

Trwała farba do włosów jest koloryzacją porównywalną do… tatuażu. Cząsteczki farby trwale przenikają do włókna włosa. Tego typu koloryzacja jest jedną z najczęściej wybieranych z uwagi na swój długotrwały efekt. W większości przypadków farby do włosów mają w swoim składzie amoniak, chociaż można dostać również farby do włosów bez amoniaku. Jednak farby bez amoniaku mogą szybciej się zmywać i być nieco mniej trwałe, aniżeli te z amoniakiem. Z drugiej jednak są strony są one mniej agresywne dla włosów oraz skóry głowy. Sami więc musimy dokonać wyboru. Pamiętajmy, aby zawsze przed farbowaniem wykonać test alergiczny, aby sprawdzić, czy nie mamy uczulenia na preparat do farbowania. To bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa.

Półtrwała farba do włosów to koloryzacja tak zwana zmywalna. Pigmenty farby nie wnikają do włókna włosa, ale jakby go “otulają” i z czasem ulegają zmyciu. Większość takich półtrwałych farb jest bez amoniaku, posiadają również niskie stężenie oksydantu. Te farby uznawane są o wiele łagodniejsze aniżeli trwałe farby do włosów. Polecane szczególnie dla osób, które lubią eksperymentować ze swoim wyglądem. Pamiętajmy, że zmycie trwałej farby do włosów nie będzie możliwe. W tym przypadku również konieczne jest wykonanie testu alergicznego na dwie doby przed zabiegiem koloryzacji.

Naturalna farba do włosów czyli henna. To w pełni naturalny sposób zmiany koloru włosów, w pełni bezpieczny, polecany nawet dla kobiet w ciąży. Środkiem farbującym jest bezpieczna, sproszkowana roślina i pędy tropikalnej rośliny – lawsonii. Takie farbowanie nie tylko zmienia kolor włosów, ale również odżywia włosy. Proszek z lawsonii bogaty jest w składniki mineralne (potas, magnez, wapń) i witaminy A, B i D, które pielęgnują włosy, a także pogłębiają kolor. Henna zawiera też kwas oleinowy i linolowy. Minusem takiego farbowania może być dosyć ostry zapach mieszanki oraz konieczność trzymania jej na głowie przez kilka godzin. Henna również jest koloryzacją zmywalną, jednak kolor na włosach utrzymuje się kilka miesięcy.

farba do wlosow jaka dobrac

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge