Nowoczesne żyrandole – jak dobrać lampę nie tylko do salonu?

Dobrze dobrana lampa potrafi zbudować bądź odmienić charakter wnętrza. Ma to olbrzymie znaczenie w reprezentacyjnych częściach domu lub mieszkania, a zwłaszcza w pięknym salonie, który często stanowi wizytówkę naszego miejsca do życia. Jak idealnie dobrać lampę?

nowoczesne-zyrandole-jak-dobrac-idealna-lampe-nie-tylko-do-salonu

Zazwyczaj najważniejszym elementem całego systemu oświetleniowego są lampy wiszące, a zwłaszcza znów modne żyrandole. Jak wybrać najciekawszy i czym się kierować podczas dobierania oprawy do salonu? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Żyrandol – ponadczasowy klasyk znów w trendach

Przez pewien czas żyrandole kojarzyły się z dawno minionymi czasami. W dobie powszechnego minimalizmu przestały być popularnym typem opraw oświetleniowych, trafiających do domowych wnętrz. Obecnie jednak możemy obserwować prawdziwy renesans tego typu okazałych lamp wiszących, które skutecznie przełamują monotonię ascetycznych przestrzeni mieszkalnych. Pojawiają się modele w rozmaitych formatach i wzorach, rozświetlające wnętrza i przykuwające wzrok, jak choćby te, które oferuje sklep z oświetleniem Azzardo.

Dobrze dopasowana do wnętrza lampa wisząca najczęściej pełni funkcję oświetlenia głównego lub strefowego, wydzielającego szczególnie reprezentacyjną przestrzeń w salonie. Zazwyczaj umieszcza się je nad zestawem mebli wypoczynkowych, by jeszcze lepiej wydzielić tę część pomieszczenia i stworzyć w niej elegancki kącik do rekreacji.
Do czego jeszcze przydają się takie oprawy? Nie zapominajmy o tym, że żyrandole nowoczesne to produkty o olbrzymim znaczeniu dekoracyjnym. Ciekawy design każdego rozwiązania sprawia, że lampy wiszące stanowią trzon dobrze zaplanowanej aranżacji.

lampa do salonu

źródło zdjęcia: azzardo.com.pl

Retro czy nowoczesna – efektowna lampa wisząca do salonu

Klasyczny żyrandol kojarzy się przede wszystkim z masywną, mosiężną konstrukcją i wieloma ramionami, na których umocowano źródła światła pod kloszami oraz kryształki, odbijające światło. Obecne trendy dają jednak znacznie więcej możliwości dla osób, pragnących wprowadzić do swoich wnętrz efektowną lampę wiszącą.

Oczywiście, pojawia się wiele konstrukcji nawiązujących do stylów retro, które warto wykorzystać w przestrzeniach klasycznych, art déco lub vintage. Nie oznacza to jednak, że w mieszkaniu minimalistycznym nie może pojawić się modny żyrandol. Pojawiają się bowiem także oprawy nowoczesne, o prostej i geometrycznej formie, które idealnie wpisują się w założenia przestrzeni skandynawskich lub nawet hi-tech.

Miłośnicy rozwiązań nietuzinkowych znajdą z kolei efektowne lampy designerskie, wykonane z nieoczywistych materiałów, jak surowe drewno lub tworzywa sztuczne. A jeśli pragnie się wprowadzić nieco industrialnego klimatu rodem z nowojorskich loftów, można pokusić się o niezmiernie popularne lampy pająki, których jedyną ozdobą są długie przewody z dekoracyjnymi żarówkami LED na końcach.

żyrandol do salonu

źródło zdjęcia: azzardo.com.pl

Jak wybrać żyrandol do pokoju dziennego?

Wybór lampy do modnego wnętrza to kwestia kluczowa. Powinna ona współgrać z innymi elementami systemu oświetleniowego oraz z całym wyposażeniem. Warto zadbać o spójność designu i kolorystyki, by nie doprowadzić do powstania efektu chaosu i zagracenia w salonie. Dodatkowe wskazówki na temat tego, jak kompleksowo zaplanować całe wnętrze, znajdziecie też na stronie: domyidealne.pl.

O czym jeszcze pamiętać, zanim wybierze się perfekcyjny żyrandol do salonu? Warto dokładnie sprawdzić jego wielkość. Zbyt duży produkt przytłoczy wnętrze. Za mały z kolei zginie w przestrzeni, przez co nie spełni roli praktycznej ani dekoracyjnej. Żyrandole należy wieszać w takim miejscu, by odpowiednio doświetlały wnętrze, a przy tym nie utrudniały przemieszczania się w salonie. Trzeba zatem zwrócić uwagę choćby na wysokość zawieszenia oprawy. W kąciku do rekreacji musi być on na tyle wysoko, by nikt nie zawadził o nią głową. Jeśli natomiast zawiesza się żyrandol nad stołem do rodzinnych posiłków, najlepiej umieścić go ok. 70 cm powyżej blatu.

Piękne oświetlenie w salonie – żyrandol w centrum uwagi

Żyrandole to stylowe lampy, dzięki którym wnętrze staje się bardziej eleganckie i przytulne. Zapewniają światło oraz dekorują całą przestrzeń, dlatego cieszą się tak wielką popularnością – łączą bowiem to, co piękne i pożyteczne. Dostępnych rozwiązań jest naprawdę wiele, więc każdy bez trudu znajdzie idealną lampę wiszącą do swojego wymarzonego pokoju dziennego lub każdego innego pomieszczenia, gdzie potrzebuje się efektownego oświetlenia.

lampa salon

źródło zdjęcia: azzardo.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge