Ogrzewanie podłogowe w pokoju dziecka – czy to się sprawdza?

Każdy rodzic wie, jak ważne jest zapewnienie optymalnych warunków w pokoju dziecięcym, by maluch był w pełni bezpieczny. Jednym z kluczowych elementów jest zadbanie o komfort cieplny. Do tego celu wykorzystuje się rozmaite urządzenia. 

ogrzewanie-podlogowe-w-pokoju-dziecka

Ogrzewanie podłogowe – nieco inne oblicze urządzeń grzewczych

Coraz częściej stawia się choćby na produkty powierzchniowe, a zwłaszcza praktyczne ogrzewanie podłogowe. Czy rzeczywiście jest to rozwiązanie korzystne i co je wyróżnia? O tym, jak ogrzewanie podłogowe sprawdza się w pokoju najmłodszych przeczytacie poniżej. 

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym rozwiązaniem grzewczym do domów były systemy centralnego ogrzewania z kotłem. W tym modelu w każdym pomieszczeniu montuje się grzejnik konwektorowe o odpowiedniej wielkości, by zapewnić przyjemne ciepło i komfort termiczny. Jak to działa? Piec nagrzewa wodę, krążącą w instalacji i grzejnikach, które następnie oddają ciepło do pomieszczenia. Ciepłe powietrze unosi się ku górze, a później stopniowo opada w stronę podłogi, gdzie ponownie jest ogrzewane.

To jednak nie jedyna opcja. Obecnie popularność zyskują również inne rozwiązania, choćby różne modele ogrzewania podłogowego. W ich przypadku nie dochodzi do opisanej powyżej cyrkulacji powietrza, gdyż we wnętrzu nie ma tylko jednego grzejnika. W tym modelu cała podłoga staje się powierzchnią grzewczą, uwalniającą równomiernie ciepło do pomieszczenia.

Ogrzewanie wodne i elektryczne – instalacje grzewcze powierzchniowe

Ogrzewanie powierzchniowe podłogowe może mieć dwie formy. Dużą popularnością cieszą się instalacje wodne. Pod podłogą układa się w nich system rurek, podłączonych do pompy ciepła lub kotła, które rozprowadzają w systemie ciepłą wodę, przekazującą ciepło do wierzchnich warstw podłogi, a później do wnętrza.

Istnieje też prostsze rozwiązanie. Zamiast rozbudowanej instalacji można położyć pod podłogą folie lub maty grzewcze, które oferuje np. sklep z grzejnikami Econovli. Wystarczy tylko podpiąć je do domowej instalacji elektrycznej, by skutecznie ogrzać pomieszczenie.

Ogrzewanie podłogowe w pokoju dziecka – dlaczego warto?

Choć ogrzewanie podłogowe cieszy się wciąż rosnącą popularnością i powoli staje się standardem w nowoczesnym budownictwie, czy rzeczywiście jest to dobra opcja do pokoju dziecka?

Wykorzystanie rozwiązań wodnych i elektrycznych w pomieszczeniu dla najmłodszych to sposób na stworzenie bezpiecznych i przyjemnych warunków dla maluchów, zwłaszcza tych dopiero uczących się chodzić lub uwielbiających spędzać czas na zabawie właśnie na podłodze. W tym przypadku bowiem ciepło płynie cały czas od przyjemnej w dotyku podłogi. Nie ma zatem obaw o to, że dziecko zmarznie, podczas siedzenia na podłodze przez długi czas.

Równocześnie ogrzewanie podłogowe to gwarancja optymalnego rozkładu temperatur. Najcieplej jest bowiem przy stopach, a nieco chłodniej przy głowie, co sprawia, że przebywanie w takim wnętrzu może być naprawdę przyjemne, nie prowadzi też do pojawiania się objawów nadmiernej ospałości i zmęczenia.

Powierzchniowe ogrzewanie stanowi korzystne rozwiązanie dla małych alergików. Nie prowadzi bowiem do pojawienia się zjawiska konwekcji, czyli wymuszonego ruchu powietrza i unoszenia się roztoczy. Dodatkowo nie trzeba zastanawiać się, co zrobić, by utrzymać wszystkie zakamarki grzejników w czystości, co bywa naprawdę sporym wyzwaniem.

Brak fizycznego grzejnika przynosi też inne korzyści. Pomieszczenie staje się znacznie ustawniejsze i można w nim zmieścić bez większego trudu wszystkie potrzebne meble, jak łóżeczko, półki na zabawki i szafy na ubrania, jak choćby praktyczne i stylowe wyposażenie od iHome24.pl.

W końcu usunięcie grzejników z pokoju dziecka zwiększa też bezpieczeństwo dla małych użytkowników. W jaki sposób? Nie ma ryzyka wystąpienia oparzeń skóry przy przypadkowym dotknięciu gorącej powierzchni kaloryfera, a także maluch nie uderzy się o ostre krawędzie i wystające elementy urządzenia podczas szalonej zabawy.

Ogrzewanie podłogowe w pokoju dla najmłodszych – funkcjonalność i wygoda

Urządzanie pokoju dziecka bywa wyzwaniem i zmusza rodziców do poszukiwania rozmaitych rozwiązań, które zapewnią im oraz ich pociechom komfort, wygodę i bezpieczeństwo. Warto zatem dokładnie przemyśleć dostępne opcje również w kwestii ogrzewania, by stworzyć dzięki temu idealne warunki do zabawy, wypoczynku i snu dla małych członków rodziny.

ogrzewanie podłogowe dziecko

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge