Jak odnowić stary dom drewniany? 20 niesamowitych aranżacji!

 

Remontując swój stary, 70-letni drewniany dom starałam się nie tylko korzystać z moich pomysłów czy doświadczenia projektantki, ale również podpatrzeć jak robią to inni. Trafiłam na wiele przepięknych metamorfoz domów, które robią ogromne wrażenie. Zobaczcie jak można pięknie odnowić stary dom.

rustykalny wystrój

źródło zdjęcia: canadianloghomes.com

Jak odnowić stary dom drewniany?

Stare, drewniane domy są jak wino, im starsze, tym lepsze. To chyba najlepszy argument dla tych, którzy twierdzą, że lepiej budować od nowa, aniżeli remontować to, co ma już “dziesiąt” lat. Oczywiście mam tutaj na myśli domy, które faktycznie mają potencjał do remontu. Część starych domów faktycznie albo nie nadaje się już do zaadaptowania, albo koszty remontu mogą okazać się wyjątkowo wysokie. W szczególności może dotyczyć to domów wpisanych do rejestru zabytków, gdzie istnieje szereg restrykcji związanych z odnowieniem budynku.

Remontowanie starego domu to wspaniała przygoda. Jedni starają się jak najlepiej odwzorować klimat dawnych lat, a inni starają się łączyć nowoczesność z tradycją. W ten sposób powstają przepiękne, rustykalne wnętrza, pełne domowego ciepła, drewnianych elementów i sielskich dekoracji. Oglądanie innych wnętrz jest wspaniałą inspiracją zanim zaczniemy urządzać swój dom, zanim zaczniemy kupować i aranżować meble, jak wyeksponować stare drewniane elementy domu. Niektórzy starają się pozostawić cały dom w drewnie, a inni pozostawiają tylko część drewnianych ścian oraz belki na suficie.

Stare drewno w wielu przypadkach nie wymaga wielkich zabiegów, aby ukazać swoje piękne. Przykładowo w moim domu oryginalne belki na suficie oraz jedna cała ściana zostały tylko oczyszczone specjalną szczotką oraz papierem ściernym i zaimpregnowane naturalnym olejem. Dzięki tym drewnianym elementom pozostaję charakter domu oraz jego korzenie. Odnawianie starego domu drewnianego może okazać się wspaniałą przygodą.

dom rustykalny

źródło zdjęcia: magzhouse.com

Jak urządzić dom w stylu rustykalnym?

Z pewnością warto zwrócić uwagę na meble z duszą, meble, które zostały odnowione albo przeszły proces renowacji. Idealnie sprawdzą się stoły z odzyskanego drewna, drewniane krzesła oraz stylowe komody. Świetnie nadają się również lustra w mocnych, drewnianych ramach, często z nieobrobionego materiału. Centrum takiego domu może okazać się miejsce z… kominkiem. Jeżeli nie można było zachować starego pieca (tak jak to było w przypadku mojego domu), zawsze można kupić gotowy, piękny piec kaflowy. Nawet jeśli będzie się w nim rzadko palić, obecność takiego “mebla” dodaje klimatu.

Inspiracją do urządzenia rustykalnego domu lub mieszkania może być styl “modern farmhouse”. Największą inspiracją dla tego trendu jest miłość do sielskich wnętrz, do wiejskiej tradycji, ale wszystko w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami. W większości rustykalnych domów stawia się również na możliwe duże okna, najlepiej ze szprosami. Dzięki nim można w pełni delektować się widokiem przyrody oraz odpoczywać patrząc na zieleń. W sieci istnieje wiele technicznych poradników odnośnie tego jak odnowić stary dom drewniany z zewnątrz, warto z nich skorzystać.

dom w drewnie

źródło zdjęcia: quora.com

modern farmhouse dom

źródło zdjęcia: unidcr.com

sielski salon

źródło zdjęcia: diegobianki.com

salon w stylu rustykalnym

źródło zdjęcia: inspiredecors.info

mieszkanie styl rustykalny

jak odnowić stary drewniany domek, źródło zdjęcia: mojemieszkaniemarzen.pl

łazienka drewniana

jak odnowić stary drewniany domek, źródło zdjęcia: elementarzprojektanta.pl

jak urządzić rustykalne mieszkanie

źródło zdjęcia: mojemieszkaniemarzen.pl

nowoczesna stodoła

 jak odnowić stary drewniany dom z zewnątrz, źródło zdjęcia: houzz.com

rustykalna kuchnia

jak odnowić stary drewniany domek na działce, źródło zdjęcia: werandacountry.pl

rustykalny salon

jak odnowić stary drewniany domek na działce, źródło zdjęcia: perler-design.pl

 

dom stary jak urządzić salon

źródło zdjęcia: zabialymplotkiem.pl

rustykalna łazienka

źródło zdjęcia: czasnawnetrze.pl

aranżacja starego domu

źródło zdjęcia: pinterest.com

aranżacja boho salonu

źródło zdjęcia: pinterest.com

 

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge