Jak prać kurtki zimowe – czego absolutnie nie można robić?

Zimową odzież, zanim ją założymy po wiosenno-letnim sezonie, zdecydowanie należy odświeżyć. W tym celu, najlepiej wyprać kurtkę puchową. Nie można jednak tego zrobić bez wcześniejszego zapoznania się z kilkoma, bardzo ważnymi zasadami związanymi z tym, jak prać kurtkę puchową.

kurtki damskie

Jak prać kurtki zimowe?

Puch, szczególnie puch naturalny, jest stosunkowo delikatnym materiałem. Właśnie z tego względu, należy się z nim umiejętnie obchodzić. O czym zatem koniecznie musimy pamiętać, kiedy planujemy odświeżyć naszą kurtkę zimową? Na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli chodzi o pranie kurtki puchowej? I przede wszystkim – czy jesteśmy w stanie samodzielnie wyprać kurtkę puchową w domu? Na te i wiele innych pytań związanych z tym, jak prać kurtkę zimową, znajdziecie odpowiedzi w naszym poniższym artykule. 

Pranie kurtek puchowych – najważniejsze informacje

Zanim przystąpimy do prania kurtek puchowych, należy wiedzieć, jak się do tego zabrać. Mamy zasadniczo dwie możliwości. Pierwszą z nich, jest wypranie kurtki puchowej w pralce automatycznej. To zdecydowanie najprostszy sposób na to, aby szybko i sprawnie odświeżyć naszą odzież zimową. Drugim sposobem, jest upranie kurtki puchowej ręcznie. W tym przypadku, musimy jednak liczyć się z tym, że proces ten będzie nie tylko długotrwały, ale też bardzo uciążliwy. Jak zatem prać kurtkę puchową? O czym należy pamiętać?

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest to, aby dokładnie zapoznać się z informacjami, które zamieszczone są na metce kurtki. Z pewnością okażą się one bardzo pomocne, jeśli chodzi o dopasowanie odpowiedniego sposobu prania naszej odzieży wierzchniej. Kurtki damskie puchowe są dość delikatne, a nieumiejętne włożenie ich do prania, może spowodować np. to, że puch, który się w nich znajduje, straci swoje właściwości termoizolacyjne i np. zbije się w kulki. Aby temu zapobiec, dobrze jest włożyć do pralki piłeczki do tenisa. Włożenie piłeczek tenisowych, z pewnością pomoże skutecznie rozbić puch, dzięki czemu, nie straci on swoich właściwości termoizolacyjnych oraz po wypraniu, nadal będzie estetycznie wyglądał.

damskie kurtki

Dobierz odpowiedni program do prania kurtek puchowych 

Jeśli zależy nam na tym, aby nie tylko wyprać kurtkę puchową ale też ją odpowiednio wyczyścić, najrozsądniej będzie oddać ją do pralni chemicznej. Tam, z pewnością zastosowane zostaną odpowiednie środki, które usuną uciążliwe plamy jak również sprawią, że nasza kurtka puchowa, będzie wyglądała dobrze. Jeśli jednak chcemy wykonać pranie kurtki zimowej w domu, warto zadbać o ustawienie odpowiedniego do tego celu programu w pralce automatycznej. Najlepszy będzie ten, który dedykowany jest dla delikatnych tkanin. Kurtki puchowe zawsze przed praniem odwracamy na lewą stronę i pierzemy w niskiej temperaturze. Dobrze jest też zadbać o odpowiedni detergent – zwykły proszek może się nie rozpuścić i w efekcie powstawać mogą nieestetyczne zacieki na kurtce. 

Suszenie kurtki puchowej – jak robić to dobrze?

Kolejną, bardzo ważną kwestią, o którą musimy zadbać, jest odpowiednie wysuszenie naszej kurtki. Kurtkę puchową suszymy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Pod żadnym pozorem nie suszymy jej w suszarce bębnowej – puch, nawet syntetyczny, jest zbyt delikatny i po prostu może ulec zniszczeniu. Mokrej kurtki nie suszymy też suszarką – ma ona wyschnąć w sposób naturalny. Ten proces jest czasochłonny, to prawda, ale jeśli zależy nam na tym, aby nasza kurtka zimowa po wypraniu jej nadal dobrze wyglądała, warto poczekać. Dzięki temu, bez trudu dobierzemy do niej dodatki, np. takie, jak https://answear.com/k/ona/akcesoria/plecaki. Odzież puchową należy dobrze i równomiernie rozwiesić – najlepiej na wieszaku. Pamiętając o tych prostych krokach, z całą pewnością uda nam się odpowiednio zarówno wyprać kurtkę, jak i odpowiednio przeprowadzić jej suszenie. 

pranie zimowej kurtki

źródło zdjęcia: avanti24.pl

Pranie odzieży puchowej – czego nie robić?

W przypadku prania tkanin delikatnych, a do takich zaliczają się kurtki puchowe, nie używamy wysokiej temperatury. Unikamy też tego, aby prać taką odzież w nieodpowiednich środkach. Warto zainwestować w zakup specjalnego środka do prania tkanin delikatnych, który po prostu ich nie zniszczy. Środki do prania puchu, bez najmniejszego problemu znajdziemy w każdej drogerii. Warto też sprawdzić, czy w ogóle posiadamy odpowiednią pralkę, w której będziemy mogli bezpiecznie wyprać nasze kurtki puchowe – chodzi przede wszystkim o program do prania delikatnych tkanin – w tym także wełny.

jak prać kurtkę zimową

źródło zdjęcia: 8a.pl

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge