O rekuperacji mówi się, że jest to inwestycja w przyszłość. W szczególności są tym systemem zainteresowane osoby budujące nowe domy, albo remontujący te już istniejące. Rekuperacja to rodzaj wentylacji, która dodatkowo pozwala na odzyskanie ciepła i posiada również funkcję oczyszczania powietrza.
Na czym polega rekuperacja?
Tak w skrócie, wentylacja mechaniczna, jaką właśnie jest rekuperacja, dostarcza odpowiednie ilości przefiltrowanego powietrza do budynku, a przy tym odzyskuje znaczną część energii cieplnej z powietrza wywiewanego. To nowoczesna forma wentylowania, która zapobiega takim problemom jak wilgoć w pomieszczeniach. Co ciekawe, zapewnia ona dostęp do świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien. Rekuperator to urządzenie, które wprawia powietrze w ruch. Potrafi ono uciekające ciepłe powietrze oczyścić i z powrotem zawrócić do domu. Pozwala to na duże oszczędności związane z ogrzewaniem domu. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie rekuperatora w swoich domach.
Czym różni się wentylacja centralna oraz wentylacji grawitacyjnej? Powietrze w tej drugiej jest jedynie wyprowadzane z pomieszczeń, a gdy chcemy mieć świeże powietrze, koniecznie jest wietrzenie domu. Ciepło z domu ucieka kominami bezpowrotnie. Otwieranie okien powoduje kolejne straty ciepła, a jesienią i zimą dodatkowo wpuszczamy do swojego domu bardzo szkodliwy smog. Jeżeli nie posiadamy w domu oczyszczacza powietrza, to zbadany specjalnym urządzeniem poziom zanieczyszczeń mógłby nas przyprawić o “ból głowy”. Rekuperator zaś to maszyna, która operuje dwoma strumieniami powietrza. Jeden strumień tworzony jest przez powietrze wyprowadzane z wewnątrz, a drugi strumień jest stworzony przez świeże i przefiltrowane powietrze napływające z zewnątrz budynku.
Ponadto nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zła wentylacja może stać się przyczyną… zmęczenia domowników. Dlaczego? Ponieważ podczas snu, kiedy się regenerujemy i odpoczywamy, poziom dwutlenku węgla może osiągnąć poziom 2500-3000 PPM, a to z kolei powoduje niewyspanie, brak energii. Systemy rekuperacyjne posiadają możliwość rozbudowania systemu sterowania o czujniki dwutlenku węgla, a tym samym utrzymanie stężenia CO2 poniżej poziomu dopuszczalnego (1000 PPM wg. ASHRAE), co bezpośrednio przełoży się na poprawę jakości wypoczynku i komfortu życia.
Obecnie rekuperacja stosowana jest w duchu budowy domów energooszczędnych. Świadomość ludzi idzie cały czas w stronę ekologii, chętnie stosuje się nowoczesne rozwiązania pozwalające na duże oszczędności związane z eksploatacją domu. Dzięki zastosowaniu rekuperacji oszczędzamy nie tylko na rachunkach, ale i zakupie wszelkich urządzeń grzewczych, które mogą posiadać o połowę mniejsze rozmiary.
Czy istnieją jakieś wady rekuperacji? Jak każdy ma dwie strony, i ten system posiada kilka minusów. Jednym z nich może być… zbytnio wysuszone powietrze w domu. Rekuperacja chroni przed wilgocią, ale efektem tego jest emisja dosyć suchego powietrza. Dla osób szczególnie wrażliwych może to oznaczać podrażnienie gardła albo oczu. Jednak istnieje wyjście z tej sytuacji. Z pewnością pomocne okażą się domowe nawilżacze powietrza. Co ciekawe, istnieją również, montowane na kanale nawiewnym rekuperatora, profesjonalne systemy nawilżania powietrza. Inne wady to stosunkowo wysoki koszt montażu jak na jednorazową opłatę oraz ewentualne awarie rekuperatorów, za które po okresie gwarancji trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Niemniej jednak tych minusów jest zdecydowanie mniej, aniżeli plusów, dlatego praktycznie wszystko przemawia za korzyściami wynikającymi z montażu systemu rekuperacji.
Ile kosztuje zastosowanie rekuperacji?
Oczywiście nie można podać tutaj jednej ceny, albowiem wszystko zależy od mocy i jakości urządzenia. Cena rekuperatorów waha się od 7 000 do 25 000 złotych, a koszt całkowitego systemu wentylacyjnego z montażem to wydatek pomiędzy 17 a 35 tysięcy złotych. Ta wyższa cena dotyczy już sprzętów z dodatkowymi opcjami, dlatego lepiej się nią nie sugerować. Jakie jeszcze koszty wchodzą w ramach montażu centralnej wentylacji? Rekuperatory pobierają energię każdego dnia, na szczęście w przekroju rocznym nie jest to duży wydatek, za prąd zapłacimy w przybliżeniu ok. 150-250 złotych na rok. Niedrogie są również filtry, które wymienia się co około 3 miesiące, a kosztują około 50 – 100 zł.
Na czym polega oszczędność w ogrzewaniu, która dzięki rekuperatorowi jest w stanie osiągnąć wskaźnik do 50%? Dom z rekuperacją może mieć nawet ponad 50% mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż taki sam dom z wentylacją grawitacyjną (czyli dobrze nam znane “kratki” w ścianach). Znając swoje rachunki za ogrzewanie, łatwo można policzyć zyski oraz same oszczędności. Montaż centralnej wentylacji to zdecydowanie inwestycja na przyszłość, która z biegiem czasu zacznie się zwracać, a kwoty rachunków spadną automatycznie po instalacji rekuperatora. Korzystne ceny rekuperatorów z pewnością znajdziemy m.in wśród ofert z Allegro.
Jak rekuperacja chroni przed smogiem?
Rekuperatory powietrza działają jak potężne oczyszczacze powietrza. W domu z rekuperacją można oddychać swobodnie, gdyż filtry w rekuperatorze zatrzymują większość zanieczyszczeń z powietrza nawiewanego. Stanowią naszą tarczę, broniąc drogi oddechowe i cały organizm przed zgubnym wpływem smogu. I co ważne, dom nie musi być wietrzony przez otwieranie okien, co wprowadziłoby do wewnątrz duże ilości zanieczyszczonego powietrza. Domowe oczyszczacze, które stawia się w pomieszczeniach nigdy nie osiągną takiego poziomu i mocy oczyszczania powietrza, jaką jest w stanie wykonać rekuperator. Warto wiedzieć, iż osoby szczególnie dbające o czyste powietrze mogą zaopatrzyć się w filtry o zaawansowanej technologii, które wyjątkowo skutecznie zatrzymują smog, kurz, pył. W miejscowościach szczególnie narażonych na działanie smogu powinno się stosować filtry o wyższej klasie filtracji (F7). Posiadając rekuperatory nie musimy więc martwić się już o zdrowie nasze i domowników, ponieważ rekuperator zadba o to, abyśmy na co dzień oddychali czystym, rześkim powietrzem.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Piękne wspomnienia z dzieciństwa są bezcenne. Warto wracać d...
Kupowanie nowych marynarek stało się ostatnio moim nałogiem....
W mojej łazience okno jest dosyć nietypowe, ponieważ podziel...
Joasia says
Ciekawy artykuł- sama planuję założenie rekuperacji w domu i szukam teraz informacji – świadoma jestem kosztów, tego, że może być lekko wysuszone powietrze, ale jeszcze interesuje mnie jak z “głośnością” takiego urządzenia ? Szukam tez informacji od osób, które mają ten system – na co zwrócić uwagę przy wyborze ?