Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim – niedrogo i pięknie!

Zaczynam tworzyć projekt aranżacji swojego domu. W tym artykule chcę podzielić się z Wami moimi inspiracjami oraz poradami odnośnie tego jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim. Całym sercem jestem za wprowadzaniem natury do wnętrz, oraz łączeniu jej z nowoczesnością. Idealnym odzwierciedleniem tego kierunku jest właśnie skandynawski wystrój.

kuchnia skandynawska

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Skandynawskie kuchnie wprowadzają do domu ciepło, rodzinny klimat i beztroską atmosferę. Niewymuszone, nieprzesadnie designerskie, nie naszpikowane kolorami. Pełne naturalnych mebli oraz dodatków, delikatnych kolorów ziemi oraz roślin. W tym artykule postaram się Wam przybliżyć temat odnośnie tego jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim. Podzielę się z Wami równie zdjęciami, którymi będę inspirować się podczas urządzania mojej skandynawskiej kuchni. Inspiracji w sieci jest tak wiele, że nie łatwo jest zdecydować się na ten jeden, konkretny wystrój. Od czego rozpocząć urządzanie i tworzenie pełnej aranżacji?

Sercem kuchni jest jest stół. Najbardziej podobają mi się drewniane stoły kuchenne, najlepiej te ręcznie rzeźbione z całych kawałków drewna. W skandynawskim stylu nie chodzi o to, aby wszystko było idealne. Natura “nie jest równa”, idealnie gładka i doszlifowana. Dlatego też elementy dekoracyjne z drewna czy drewniane meble wyznaczają kierunek moich aranżacji. Dodam również, że kupiony przeze mnie dom, to stary, drewniany domek. Idealny do przerobienia na skandynawską oazę spokoju. Zdecydowanie wolę mieszkać w domu drewnianym, aniżeli betonowym.

Skandynawski dom z elementami boho 1

Kolejny, niezwykle ważny element skandynawskiej kuchni to… podłoga! Oczywiście najlepiej z prawdziwego drewna, choć wiem, że nie każdy może sobie na taką pozwolić, gdyż jest to dosyć kosztowne rozwiązanie. W skandynawskich kuchniach zdecydowanie rządzi kolor biały, dlatego im jaśniejsza podłoga, tym lepiej. Warto wiedzieć, że aktualnie można dostać całkiem niezłe “podróbki” drewnianych podłóg, na przykład w formie winylowych paneli. Coraz modniejsze stają się również płytki ceramiczne imitujące drewno. Doskonałą imitacją podłogi jest również gres drewnopodobny. 

Plusem imitacji podłóg drewnianych jest niższa cena oraz w większości przypadków łatwiejsze ich czyszczenie oraz utrzymanie. Wad jako takich nie posiadają, oprócz tego, że nie są naturalne. Wybierając elementy do mieszkania czy domu starajmy się brać również pod uwagę… lotne związki organiczne oraz formaldehyd. Chemiczne substancje znajdują się w klejach, dywanach, podłogach i wielu, wielu innych elementach wykończenia wnętrz. Uwalniają się one do powietrza przez wiele lat i zatruwają powietrze. To kolejny powód do tego, aby skłaniać się ku naturze.

wystrój skandynawskiej kuchni

Jakie wybrać dodatki do skandynawskiej kuchni?

Właściwie to na wybranych przeze mnie zdjęciach można zauważyć trend, jaki panuje przy dekorowaniu skandynawskiej kuchni. Pełno w niej ozdobnych słoików, białej zastawy oraz drewnianych elementów takich jak deska do krojenia, chlebak czy akcesoria kuchenne. Bardzo często można spotkać również rośliny w szklanych wazonach lub drewnianych doniczkach. Idealnym “spojeniem” tych elementów są industrialne dodatki takie jak żyrandole czy lampy.

W kwestii ozdabiania ścian, bardzo często stosuje się oryginalne, ceramiczne białe płytki, albo ich imitacje (dużo bardziej ekonomiczne rozwiązanie). Co ciekawe, miłośnicy skandynawskich kuchni chcąc oddać ich klimat montują styropianowe belki na sufitach lub na ścianach, aby uzyskać efekt wiejskiego domku. Wspaniałą ozdobą ścian będą również makramy i łapacze snów w naturalnych kolorach.

Skoro już jestem przy kolorach, to warto wspomnieć o tym, jakie barwy rządzą w skandynawskiej kuchni. Zdecydowanie biel jest kolorem numer jeden, ale zaraz za nim będzie cała paleta kolorów ziemi, a także delikatne pastele jak miętowy czy baby blue. Dzięki nim kuchnia staje się niezwykle przyjazna i rodzinna. Ważne jest również, aby do kuchni wpadało jak najwięcej dziennego światła. 

biała kuchnia skandynawska

Mój projekt skandynawskiej kuchni

Przede mną sporo pracy, ponieważ kupiłam stary, drewniany dom i zamierzam go wyremontować. Oczywiście w całości . Pomysły czerpię z blogów, stron wnętrzarskich albo mojego ulubionego serwisu Homebook. Myślę, że znacie go dobrze. To platforma online, która ułatwia wyszukiwanie mebli, dekoracji i akcesoriów oraz jest źródłem wnętrzarskich inspiracji.

Jak na razie jestem na etapie tworzenia projektu wspólnie z architektem wnętrz, ale już teraz muszę zdecydować się na kierunek aranżacji. Poniżej zdjęcia, które przekonują mnie najbardziej, aczkolwiek cały czas trafiam na coś nowego i wcześniejsze pomysły detronizowane są przez nowe inspiracje. Na pewno podzielę się z Wami w momencie, kiedy będę miała już konkretny projekt

Dlaczego zdecydowałam się na urządzenie całego domu w skandynawskim stylu? Skandynawska filozofia “laggom” to szwedzka sztuka równowagi, czyli życie w zgodzie z naturą, unikanie skrajności, docenianie tego, co się ma, umiarkowanie, rezygnacja z wyścigu szczurów. I te wartości Szwedzi oraz mieszkańcy całej Skandynawii odzwierciedlają w swoich domach, co mi się szalenie podoba i jest dla mnie największą inspiracją. 

  wystroj skandynawskiej kuchni jak urządzić kuchnię w skandynawskim stylu kuchnia styl skandynawski aranżacja skandynawska kuchnia dodatki kuchnia styl skandynawski kuchnia skandynawska wystrój aranżacja skandynawskiej kuchni biała kuchnia skandynawska wystrój skandynawskiej kuchni kuchnia w stylu skandynawskim

Inspiracje odnośnie urządzania kuchni w stylu skandynawskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge