Kalendarz adwentowy – gdzie można znaleźć najciekawsze?

Listopad to miesiąc, kiedy zaczynamy oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia. Coraz bardziej popularnym gadżetem związanym z odliczaniem dni jest kalendarz adwentowy. Obecnie można znaleźć przeróżne odmiany takiego kalendarza. Jakie są te najciekawsze?

kalendarz adwentowy 2021

Kalendarz adwentowy na 2021

Choć pojęcie kalendarza adwentowego z pewnością nie jest nam obce, to nie każdy z nas zna pochodzenie tego zwyczaju odliczania dni do Świąt Bożego Narodzenia. Historia kalendarza adwentowego zaczęła się od małego chłopca o imieniu Gerhard Lang. Zadawał mamie chyba jedno z najczęściej zadawanych przez dzieci pytań w grudniu czyli ile dni zostało do świąt. Te ciągłe pytania natchnęły mamę do stworzenia zarysu adwentowego kalendarza. Kobieta wzięła kartkę papieru, narysowała arkusz z liczbami od 1 do 24, po czym przy każdej z liczb przyszyła… biszkopta.

Chłopiec codziennie skreślał liczbę oraz zjadał ciastko, tym sposobem umilając sobie czas oczekiwania na pierwszą gwiazdkę. Kiedy Gerhard stał się dorosłym mężczyzną, został drukarzem, a około 1930 roku zaczął produkować kalendarze adwentowe z czekoladkami. To naprawdę niezwykła historia, dzięki której mamy teraz w sklepach do wyboru nie tylko kalendarze z czekoladkami, ale również inne jego rodzaje. Pomysłowość w tej kwestii jest naprawdę duża.

I o ile kiedyś zabawa w kalendarz adwentowy dotyczyła głównie dzieci, tak w obecnych czasach w tą świąteczną odliczankę chętnie bawią się również dorośli. Z roku na rok powstaje wiele odmian kalendarza adwentowego, część z nich nastawiona głównie na dorosłych Klientów. Modne stało się również prezentowanie innym takiego kalendarza. Czasem nawet w pracy zdarza się, że szef w ramach podziękowania ofiarowuje swoim pracownikom dorosłą wersję takiego kalendarza. Inni podarowują taki kalendarz np. mamie albo babci. Wszystko dzięki temu, że w sklepach mamy duży wybór kalendarzy adwentowych.

kalendarz adwentowy kosmetyczny

źródło zdjęcia: stylecaster.com

Jakie są rodzaje kalendarza adwentowego?

Oprócz klasycznych kalendarzy z czekoladkami, ostatnio niezwykle popularne stały się kalendarze adwentowe z… kosmetykami. Oczywiście głównymi odbiorcami takich produktów są kobiety. Z reguły kobiety same kupują sobie taki kalendarz i codziennie odkrywają nowy kosmetyk do testowania. Muszę przyznać, że miałam kiedyś taki kalendarz (dostałam go od marki kosmetycznej) i codzienne otwieranie okienek dawało dużo radości, choć kosmetyki same w sobie ze Świętami Bożego Narodzenia nie wiele mają wspólnego. 

Bardziej uniwersalne i coraz bardziej popularne stają się kalendarze adwentowe z herbatami. Taka forma może być ciekawym prezentem zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny, bez względu na wiek. Sama chętnie kupiłabym sobie tego rodzaju herbacianą odliczankę albo podarowała komuś. Picie herbaty podczas chwili odpoczynku i spokoju nastraja nas do przemyśleń, a tu już bliżej nam do Świąt Bożego Narodzenia, który jest również czasem refleksji, zmian i podsumowania całego roku. W sklepach można również znaleźć takie kalendarze z kawami.

Popularne są również kalendarze adwentowe z… alkoholem. Widziałam wersję z piwem, winem oraz różnymi smakami prosecco w mini buteleczkach, z whiskey, z rumem. Do wyboru do koloru. Owszem, może wygląda to ciekawie, ale czy… codzienne spożywanie alkoholu w imię odliczania dni do Świąt Bożego Narodzenia nie mija się z celem? Wydaje mi się, że czasem po prostu ktoś upatruje w tym biznes, a ludzie czasem, może nawet bezmyślnie idą w takie rozrywki, głębiej się nad nimi nie zastanawiając. 

Odbiorcami kalendarzy adwentowych są jednak z reguły ci najmłodsi i to dla nich tworzy się wiele różnych odmian tej formy zabawy. Bardzo popularny stał się w ostatnich czasach kalendarz adwentowy lego. W okienkach z reguły znajdują się mini zabawki albo figurki. Widziałam kiedyś reakcję dzieciaków na taki kalendarz i muszę przyznać, że maluchami taka forma odliczania daje dużo radości. I to się już dobrze zgrywa z czasem Świąt Bożego Narodzenia, który to właśnie jest czasem radosnego oczekiwania.

Co ciekawe, promuje się również modę na ręczne wykonywanie takiego kalendarza adwentowego. Wtedy możemy w pełni spersonalizować go pod daną osobę. Okazuje się, że taki kalendarz DIY wcale nie jest trudny do stworzenia, liczy się pomysł, a tych w Internecie nie brakuje. Wystarczy poszukać, zainspirować się i spróbować samodzielnie stworzyć taki adwentowy kalendarz. Może będzie wymagało to czasu i pracy, ale satysfakcja będzie z pewnością o wiele większa, aniżeli z zakupu gotowca. 

adwentowy kalendarz

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge