Kobiece dylematy, gdzie nie łatwo podjąć trudną decyzję

Z jakimi dylematami muszą borykać się kobiety? W życiu bywają różne sytuacje, kiedy to musimy podejmować mniej lub bardziej ryzykowne decyzje. Z pewnością należy do nich decyzja związana ze swoim zdrowiem oraz przyjmowaniem różnych medykamentów.

Antykoncepcja awaryjna. Co warto wiedzieć na temat tabletki dzień po?

Artykuł zlecony przez firmę zewnętrznąNiechciana ciąża to dla wielu kobiet najgorszy możliwy scenariusz. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że na skutek braku zabezpieczenia lub jego nieskuteczności podczas niedawnego stosunku seksualnego mogło dojść do zapłodnienia, lekarz może przepisać pacjentce antykoncepcję awaryjną. Jest to środek, którego zadaniem jest zatrzymanie lub całkowita blokada procesu owulacji. Dzięki temu niemożliwe jest skuteczne zapłodnienie komórki jajowej przez plemniki. Co warto wiedzieć na temat antykoncepcji awaryjnej? W jaki sposób otrzymać na nią receptę?

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Artykuł zlecony przez firmę zewnętrzną. Antykoncepcja awaryjna jest preparatem hormonalnym, który w sytuacjach nadzwyczajnych można zastosować do zapobiegania ciąży już po odbyciu stosunku seksualnego. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że preparaty tego typu charakteryzują się bardzo silnym działaniem, dlatego pod żadnym pozorem nie powinno się stosować ich w regularny sposób. Są to środki, które przyjmuje się wyłącznie w awaryjnych sytuacjach – jak sama ich nazwa wskazuje. Antykoncepcją tego typu – tak zwana tabletka dzień po – może zostać zastosowana w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie, że stosowana metoda antykoncepcji mogła okazać się nieskuteczna bądź też doszło do niezabezpieczonego stosunku seksualnego.

Pomimo tego że antykoncepcja awaryjna stosowana jest już po odbyciu stosunku, to jednak nie działa na zasadzie środka wczesnoporonnego. Rezultatem jej przyjęcia jest wydzielenie do kobiecego organizmu dużej dawki hormonów, które mają za zadanie zablokowanie owulacji. Niektóre dostępne na rynku tabletki dzień po zmieniają także konsystencję śluzu, co utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Aby antykoncepcja awaryjna okazała się skuteczna, bardzo ważne, by przyjąć ją w najwcześniejszym możliwym czasie. Pomimo tego że dostępne na rynku tabletki dzień po można przyjąć nawet w ciągu 72 lub 120 godzin od współżycia, to jednak specjaliści zgodnie twierdzą, że najbardziej skuteczne okazują się w pierwszej dobie po stosunku.

Czy tabletka dzień po jest w 100% skuteczna? 

Nie wszystkie kobiety zdają sobie sprawę z tego, że przyjęcie tabletek dzień po ma za zadanie przede wszystkim zatrzymać proces uwalniania komórki jajowej. Jeśli doszło już do prawidłowej owulacji, w której trakcie przydarzył się niezabezpieczony stosunek seksualny, istnieje ryzyko, że antykoncepcja awaryjna na niewiele się zda. Jeśli jeszcze przed przyjęciem tabletki doszło do skutecznego zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka, środek w żaden sposób nie zagraża ciąży. Trzeba także pamiętać o tym, że nawet w przypadku prawidłowego przyjęcia antykoncepcji awaryjnej we właściwym czasie, zawsze istnieje ryzyko ciąży. Pomimo tego efektywność działania tabletek dzień po ocenia się bardzo wysoko. Jest ona tym większa, im szybciej zostaną przyjęte pigułki.

Uwaga, po zażyciu tabletki mogą wystąpić skutki uboczne. Między innymi bóle brzucha, głowy czy mdłości. Jeśli w ciągu godziny od wzięcia tabletki zwymiotowałyśmy, wówczas konieczne będzie zażycie kolejnej pigułki dzień po. Do tego pamiętajmy, że jeśli przez dłuższy czas będziemy czuły się źle, to powinnyśmy skontaktować się z lekarzem. 

Kiedy można zastosować antykoncepcję awaryjną?

Antykoncepcja awaryjna przyda się tym wszystkim kobietom, które przypuszczają, że ostatni stosunek płciowy mógł doprowadzić do zapłodnienia – choćby na skutek nieskuteczności używanej do tej pory metody antykoncepcji bądź też jej braku. Zdarza się, że podczas kontaktu seksualnego dojdzie do uszkodzenia prezerwatywy, bądź też kobieta przeoczy dawkę stosowanej na co dzień hormonalnej antykoncepcji.

Niezależnie od powodów, dla których kobieta chce przyjąć antykoncepcję awaryjną, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że powinna ona służyć wyłącznie jako opcja ratunkowa. Z racji tego, że wydziela bardzo dużą ilość hormonów, nie można traktować jej jako regularnej metody na zapobieganie niechcianej ciąży. Na dłuższą metę może bowiem wykazywać negatywny wpływ na cały organizm pacjentki.

Aby antykoncepcja awaryjna była dla kobiety bezpieczna, powinna być stosowana bezwzględnie zgodnie z zaleceniami lekarza, a także informacjami zamieszczonymi w ulotce przez producenta. Antykoncepcja awaryjna te środki, które przeznaczone są do stosowania u kobiet w wieku rozrodczym, które nie chcą być w ciąży i aktualnie w niej nie są. Pigułka dzień po nie powinna być przyjmowana przez kobiety nadwrażliwe na którykolwiek jej składnik.

Jak otrzymać i zrealizować e-receptę na antykoncepcję awaryjną?

Pomimo tego że antykoncepcja awaryjna to środek, który w wielu sytuacjach może okazać się ostatnią deską ratunku, to jednak w Polsce nie można kupić jej bez recepty. Tak samo jak w przypadku regularnej antykoncepcji hormonalnej, tak i w przypadku tabletki dzień po, pacjentka powinna posiadać wystawioną przez lekarza, ważną receptę. Trzeba pamiętać o tym, że zgodnie z prawem receptę na tabletkę dzień po może wystawić każdy specjalista – nie tylko ginekolog. 

Niewątpliwie jest to sporo udogodnienie, jednak kobiety często napotykają na problem z koniecznością długiego oczekiwania na wizytę u specjalisty. W takiej sytuacji warto rozważyć możliwość skorzystania ze zdalnych konsultacji lekarskich online. Lekarz na podstawie wywiadu medycznego, który zazwyczaj przybiera formę formularza, może przepisać pacjentce potrzebny preparat, jeśli uzna to za zasadne.

Sama realizacja wystawionej e-recepty jest bardzo łatwa i szybka. Kobiety, które uzyskały receptę elektroniczną na antykoncepcję awaryjną, mogą zrealizować ją w dowolnej, wybranej przez siebie aptece. Z racji tego, że w różnych punktach aptecznych dostępność poszczególnych leków może się różnić, warto wcześniej zadzwonić do konkretnej apteki z zapytaniem, czy lek dostępny jest na miejscu.

Pacjentka w celu realizacji e-recepty powinna podać farmaceucie czterocyfrowy kod, który otrzyma sms-em na swój numer telefonu bądź też za pośrednictwem poczty elektronicznej. Aby potwierdzić swoje dane osobiste, podaje również swój PESEL. Warto podkreślić, że kobieta nie musi realizować swojej recepty osobiście – może zrobić to za nią każda inna osoba, która posiada dane upoważniające do realizacji dokumentu.

Pomimo sporych kontrowersji, jakie budzi tabletka dzień po, jedno jest pewne – często stanowi ostatnią deskę ratunku dla kobiet, które nie chcą być w ciąży. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge