Kraków czy Warszawa: co lepiej zwiedzić? [PORADNIK]

Jeśli wybierasz się wkrótce do Polski, ale nie wiesz, które z tych dwóch ważnych miast odwiedzić? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i co mają do dla turystów zaoferowania oba miasta. Kraków i Warszawa to dwa największe miasta w Polsce, więc zastanawiając się, które zwiedzić najpierw, to najlepsza odpowiedź na to pytanie powinna brzmieć – oba.

warszawa z drona

źródło: flypix.pl

Gdzie lepiej wyjechać?

Zwłaszcza że odległość między nimi nie jest duża i łatwo można przemierzyć tę trasę na przykład pociągiem. Jeśli jednak czas na zwiedzanie Polski jest krótki, warto skupić się na poznaniu jednego z tych miast nieco lepiej. Oba miasta mają do zaproponowania wiele, jeśli chodzi o atrakcję, architekturę, ofertę gastronomiczną, czy historię z nimi związaną, ale jeśli nie dysponujesz czasem lub budżetem, to przytoczone atrakcje obu miast pozwolą podjąć decyzję.

Atrakcje: Co zobaczyć w Krakowie, a co w Warszawie?

Aby porównać oba miasta, należy wziąć pod uwagę, co można w nich robić. Kraków i Warszawa oferują szeroki wybór atrakcji i miejsc do zwiedzania. Kraków jednak, wydaje się miejscem, gdzie panuje bardziej przychylna atmosfera i jest też mniejszy, a wszystkie drogi prowadzą do krakowskiego Rynku z ciekawymi atrakcjami. Warszawa zaś to miasto z zabytkową starówką, ale też wieloma nowoczesnymi budynkami.

Kraków nie został tak samo mocno zniszczony, jak stolica kraju, więc jest tam dużo nietkniętych wojną kamienic i historycznych budynków. Można w nim zamieszkać w zabytkowej kamienicy lub w domu niedaleko centrum. Spędzając noc w stolicy Małopolski, warto przejrzeć ofertę na Krakow domy do wynajęcia, gdzie z wyprzedzeniem można zarezerwować nocleg w przystępnej cenie. Warszawa wygląda zupełnie inaczej. Była doszczętnie zniszczona, więc po odbudowie znaleźć tam można wiele renowacji, które zostały wykonane zgodnie z oryginalnym projektem. Tam szybciej znajdzie się nocleg w bardziej nowoczesnych budynkach. Jeśli natomiast turystę bardziej interesują muzea i galerie sztuki, to Warszawa jest tu zdecydowanym liderem. W Krakowie zaś można liczyć na bardziej zróżnicowaną ofertę, która obejmuje rezerwaty przyrody, muzea historyczne i średniowieczne pałace.

Atrakcje w Krakowie

W Krakowie i okolicach jest wiele do zobaczenia i zrobienia, a obowiązkowe atrakcje to:

 •       Kopalnie Soli w Wieliczce
 •       Obóz koncentracyjny Auschwitz
 •       Zakopane i Tatry
 •       Słynna fabryka Schindlera
 •       Wawel
 •       Dzielnica żydowska w Krakowie
 •       Stary Rynek, wpisany na polską listę dziedzictwa kulturowego UNESCO

Atrakcje w Warszawie

Jeśli odwiedzisz to miasto, koniecznie odwiedź następujące miejsca:

 •       Muzeum Powstania Warszawskiego
 •       Centrum Nauki Kopernik
 •       Muzeum POLIN
 •       Muzeum Fryderyka Chopina
 •       Muzeum Narodowe w Warszawie
 •       Pałac i ogrody w Łazienkach
 •       Pałac w Wilanowie

Kraków vs. Warszawa Co jest tańsze?

Tak naprawdę oba miasta są w podobnym przedziale cenowym, jeśli chodzi o zakwaterowanie, atrakcje, czy jedzenie w restauracjach. Stolica kraju jest finansowym i gospodarczym centrum, więc siłą rzeczy usługi, transport i żywność są tu nieco droższe. Kraków jest może trochę tańszy, ale ceny w okresie letnim też ulegają podwyższeniu. W Warszawie stawki są raczej takie same przez cały rok.

źródło zdjęcia: droneinwarsaw.com

Architektura w Krakowie vs Architektura w Warszawie

W obu miastach turysta znajdzie piękne historyczne centrum, ale wyraźnie te centra się od siebie różnią. Warszawa, zniszczona po II wojnie światowej to architektura sowieckiego realizmu, a budynki w stolicy to dzieło projektantów i architektów tamtego czasu. Warszawa to obecnie aglomeracja z 1,8 miliona mieszkańców, która ma znacznie bardziej nowoczesny wygląd, gdzie można znaleźć imponujące drapacze chmur, luksusowe butiki, szerokie bulwary i drogie restauracje.

Kraków nie ucierpiał z powodu zniszczeń wojennych w takim samym stopniu jak Warszawa, więc jego budynki wyglądały tak samo, jak dawniej. Można tu obejrzeć zabytkowe budynki i średniowieczne place, gotyckie budowle i brukowane uliczki. Większość atrakcji zlokalizowana jest w centrum miasta, wraz z Rynkiem, który jest największym średniowiecznym placem w Europie, co nadaje miastu bajkowego uroku i klimatu.

 

Oferta gastronomiczna w miastach

W obu miastach znajdziesz ciekawą ofertę gastronomiczną. Kraków jest miastem, które stara się zachować tradycyjną kuchnię i oferuje szerszy wybór tradycyjnych polskich potraw. Wokół Rynku znaleźć można setki restauracji, kawiarni i barów we wszystkich przedziałach cenowych. Warszawa jest inna, tu znaleźć można dużą różnorodność dań, co będzie gratką dla tych, którzy nie przepadają za tradycyjną kuchnią polską. Nie oznacza to, że takiego jedzenia w Warszawie nie ma.  

Życie nocne: Kraków kontra Warszawa

Zarówno w Krakowie, jak i w Warszawie znajdziesz miasta z uwodzicielskim życiem nocnym; Oba miejsca są pełne tradycyjnych polskich barów. Staropolski mit głosi: „… na krakowskim Starym Mieście jest więcej barów na metr kwadratowy niż w jakimkolwiek innym mieście w Europie”, co po części może być prawdą. Znaleźć tu można urokliwe puby, tawerny. Warszawa jest znacznie większym miastem niż Kraków, więc jej oferta życia nocnego charakteryzuje się różnorodnością.

Transport i mobilność w obu miastach

Transport jest dobrze rozwinięty w obu miastach. Działa w nich dobrze zaprojektowany system transportu publicznego, który obejmuje autobusy i tramwaje. Na obrzeżach są zlokalizowane lotniska. Wylatując z Polski sprawdź, co możesz wywieźć z tego kraju. Dobrze działa również system kolejowy. Warszawa jest lepiej skomunikowana z pozostałymi miastami w Polsce, co częściowo wynika też z centralnego położenia miasta.

Zwiedzając Kraków i zwiedzając Warszawę, wybierz zgodnie z planami podróży

Łatwo zauważyć, że oba miasta mają do zaproponowania zupełnie inne walory. Podejmując ostateczną decyzję, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jeśli chcesz zrobić ładne zdjęcia, zwiedzać historyczne miejsca, doświadczyć tradycyjnego życia nocnego i kuchni lub chcesz dowiedzieć się więcej o trudach narodu żydowskiego podczas II wojny światowej, to zdecydowanie lepiej będzie zwiedzić Kraków. Jeśli turystę bardziej interesuje zwiedzanie odnowionego centrum miasta, kosmopolityczne życie nocne, czy historia Polski w okresie II wojny światowej to lepszym wyborem będzie Warszawa. Niezależnie od ostatecznego wyboru, warto zwiedzić oba miasta, bo mają bardzo wiele do zaoferowania.

krakowski rynek z drona

źródło zdjęcia: DRONE QUEST

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge