Moje ulubione dezodoranty i antyperspiranty – zestawienie

Ogólnie nazywany dezodorant to kosmetyk, którego używamy na co dzień. Warto więc wiedzieć, które z nich są dla nas bezpieczne, jakie mają różne właściwości oraz jakie są rodzaje dezodorantów czy antyperspirantów. Ostatnio jest ich na sklepowych półkach zatrzęsienie!

antyprespirant

źródło zdjęcia: kosmopedia.org

Rodzaje dezodorantów i antyperspirantów

Dlaczego wybór odpowiedniego zbiorczo nazwijmy dezodorantu jest taki ważny? Ponieważ jest to produkt, którego nakładamy na skórę codziennie. Dzień w dzień. Musi więc być dobrany idealnie, zarówno działaniem, jak i składem. Wszak ostatnio coraz częściej mówiło się o szkodliwym aluminium, dlatego wielu producentów nagle w tym samym momencie wypuściło na rynek wersje swoich produktów bez aluminium. To dla tych, którzy interesują się składami kosmetyków i są świadomi tego, czego używają. Dezodoranty są naprawdę różne i możemy cieszyć się dużym wyborem tego typu kosmetyków.

Dezodorant dzielą się na dezodoranty i antyperspiranty, ponieważ… nie każdy dezodorant jest antyperspirantem. Na czym polega różnica? Dezodorant nie zatrzymuje pocenia, a jego głównym zadaniem jest maskowanie pocenia poprzez wydzielanie przyjemnego zapachu. Wykazują one kilkugodzinne działanie. Wielu osobom taka ochrona wystarcza. Niestety dezodoranty nie są wystarczającą ochroną dla osób, które borykają się z nadmiernym poceniem. Antyperspirant poza funkcją zapachową oraz przeciwbakteryjną zawiera w sobie substancje, które zatrzymują wydzielanie potu w naszym organizmie. Dlatego też w większości antyperspirantów znajduje się skuteczny składnik taki jak chlorek glinu (INCI: Aluminium Chloride). Reaguje on z wodą oraz białkami w kanalikach gruczołów potowych i czasowo (nawet do 5 dni!) uniemożliwia, wydostawanie się potu tworząc warstwę żelu na skórze. Warto wiedzieć, że te prawdziwe, oryginalne antyperspiranty stosuje się tylko raz na kilka dni.

Trzecią grupą dezodorantów i antyperspirantów razem wziętych są naturalne dezodoranty i antyperspiranty. I tym samym jest to właśnie ta grupa produktów, której ja używam na co dzień. Wydaje mi się, że na co dzień jest świadomą konsumentką i czytam składy kosmetyków, których używam często i na co dzień. Co do tych rzadziej używanych jest mniej konserwatywna. Wracając do tematu, u mnie na półce znajdują się głównie takie produkty jak właśnie naturalny antyperspirant i dezodorant. Jednym ze składników czynnych, które działają na hamowanie potu jest na przykład… soda, która jest bezpieczna dla naszego ciała i organizmu.

źródło zdjęcia: trustedcosmetics.pl

Moje ulubione dezodoranty i antyperspiranty

Po testach różnych produktów z grupy tych naturalnych jedno jest pewne – nie można oczekiwać, że ten naturalny dezodorant poradzi są np. w mocno stresującej sytuacji i będzie w 100% radził sobie z potem. W tych bardziej ekstremalnych sytuacjach naturalny produkt może okazać się zbyt mało skuteczny. Za to do normalnego, codziennego użytkowania dla osoby bez problemów z poceniem taki naturalny dezodorant czy antyperspirant będzie wystarczający. Jedną z substancji, które zapobiegają poceniu się jest naturalny kryształ ałunu, inne to biała i zielona glinka, soda oczyszczona, skrobia ziemniaczana, olej kokosowy, sok z cytryny lub limonki, skrobia z maranty trzcinowej, skrobia kukurydziana.

I osobiście ja celuje właśnie w produkty zawierające naturalne składniki aktywne. Warto poczytać o szkodliwym działaniu aluminium, choć oczywiście wybór należy do każdego. Ja polecam kierować się bardziej w stronę natury, ale jak wspominałam, nie dla każdego te naturalne produkty okażą się skuteczne i wystarczające. 

dezodoranty rodzaje

źródło zdjęcia: wydarzenia.interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge