Wszystko o nowych receptach on-line – warto to wiedzieć!

E-recepty nie są nowym zjawiskiem. Mamy wrażenie, że jest jeszcze wiele osób, które nie do końca wiedzą, na czym one polegają. W sieci możemy także natknąć się na mnóstwo mitów na ten właśnie temat. Chcielibyśmy tego zaprzestać. W związku z powyższym pragniemy rozwiać raz na zawsze wszelkie wątpliwości.

źródło zdjęcia: telepolis.pl

Czym jest recepta online oraz w jaki sposób możemy ją zrealizować w aptece?

Czy wiesz, że e-recepty są z nami już od 8 stycznia 2020 roku? Wówczas zostały one wprowadzone do oficjalnego użytku na terenie całego naszego kraju. Mówiono wówczas o tym, że tradycyjne recepty po prostu znikną. Jak to wygląda w rzeczywistości? Wciąż możemy się spotkać z receptami tradycyjnymi. Wielu lekarzy nie odeszło od ręcznie wypisywanych recept. Nic także nie wskazuje na to, aby od recept tradycyjnych się całkowicie odseparować. Raczej na rynku medycznym mamy do czynienia z jednym i drugim rodzajem recept

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy jednak nieco bardzo pochylić się nad receptami online. Odejście od papierowej wersji skutkuje tym, że zdecydowanie z większą łatwością można wystawić receptę, jednocześnie bez kontaktu fizycznego z lekarzem. Jest to bardzo ważne, a już szczególnie teraz, gdy mamy wciąż pandemię koronawirusa i przychodnie, które działają w dalszym ciągu „na pół gwizdka”. Powiedzmy sobie, czym jest e-recepta online, kto może ją wystawić oraz w końcu jak dokładnie się ją realizuje. 

Chcemy zaznaczyć, że recepta online się nie różni niczym specjalnym od tradycyjnych recept, które są wystawiane przez lekarza podczas stacjonarnej wizyty. Kiedy lekarz nam wystawia nowoczesną elektroniczną recept, to otrzymujemy od razu na swój telefon wiadomość SMS ze specjalnym kodem. Kod ten składa się zawsze z czterech cyfr. Z tym właśnie kodem udajemy się do apteki. W aptece już finalizujemy zakup przypisanych nam lekarstw. 

Do realizacji internetowej recepty jest potrzebne podanie kodu, o którym już wspomnieliśmy, ale nie tylko. Co jest jeszcze konieczne? Jest to nasz numer PESEL. Pamiętajmy o tym, że każda internetowa recepta jest ważna przez okres trzydziestu dni od dnia, w którym została wystawiona. Jeśli zapisane nam zostały antybiotyki, to ten czas jest skrócony do siedmiu dni. Bardzo ważne jest to, że o 1 stycznia 2020 roku absolutnie każda apteka w Polsce jest zobowiązana do obsługi systemu internetowych recept. Nie może mieć miejsce sytuacja, w której jakaś stacjonarna apteka odmawia nam zrealizowania recepty elektronicznej. 

jak działa erecepta

Kto może legalnie wystawić receptę elektroniczną?

Recepty online są wystawiane oczywiście przez lekarzy. W tym są również lekarze, którzy udzielają porad lekarskich w sieci. Najczęściej się to odbywa przez specjalne platformy, które zostały stworzone właśnie do konsultacji lekarskich. Konsultacje lekarskie mogą się odbywać na różne sposoby. Może to być wideo rozmowa, a także rozmowa telefoniczna. Po rozpoznaniu konkretnego przypadku i postawieniu lekarskiej diagnozy lekarz wystawia elektroniczną receptę. Więcej informacji można zdobyć tutaj: https://e-recepta.net.

Jeśli dany pacjent się nie boryka ze zdrowotnym problemem, który wymaga bezpośredniej konsultacji, a jego stan zdrowia nie uległ w żadnym wypadku pogorszeniu, to może skorzystać także ze specjalnego systemu wystawiania recept online przez wykwalifikowanych oraz doświadczonych lekarzy. Wówczas wszystko się odbywa na podstawie konkretnego formularza. Takie praktyki mają zastosowanie przy kontynuowaniu leków przyjmowanych na stałe oraz także w razie potrzeby skorzystania z awaryjnej antykoncepcji. 

W takowej sytuacji internetowa konsultacja polega na niczym innym jak na udzieleniu najważniejszych informacji o stanie zdrowia pacjenta, jego historii leczenia oraz także przyjmowanych lekarstw. Pacjent także wskazuje, jakich konkretnie leków, w jakiej dawce oraz także ilości potrzebuje. Na sam koniec podaje swoje dane osobowe. Co mamy na myśli mówiąc dane osobowe? Imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, adres mailowy, jak i numer telefonu.

O tym, czy dana recepta online zostanie w ogóle wystawiona, decyduje sam lekarz. Bardzo ważne jest to, że najczęściej nie ma najmniejszej szansy na otrzymanie recepty na leki odurzające oraz na leki psychotropowe. Aby taki rodzaj lekarstw zapisać, to muszą zostać przeprowadzone badania lekarskie. 

Jakie można wymienić zalety recepty internetowej?

Internetowe recepty są w pewnym sensie odpowiedzią na znacznie rosnące tempo naszego życia. Do tego dochodzi także niezaprzeczalny rozwój zaawansowanych technologii. W dobie pandemii koronawirusa nasze życie odwróciło się o sto osiemdziesiąt stopni. Pacjenci przyzwyczaili się już do załatwiania mnóstwa spraw w sieci. Tym samym przyzwyczaili się już do korzystania z porad lekarskich wirtualnych. Uda się wówczas wszystko załatwić szybko i bezproblemowo, a na dodatek unikamy kontaktu bezpośredniego z osobami, które są chore i mogą nas zarazić jakimś wirusem. 

Recepty online sprawdzają się także przy wszelkich kontynuacjach leczenia. Sprawdzają się także przy tabletkach dzień po. Nie trzeba w takiej sytuacji udawać się do lekarza na kosztowną prywatną wizytę, a możemy skorzystać z szybkiej i taniej usługi w sieci

Skoro można sobie ułatwiać nasze życie, to dlaczego mielibyśmy z tego nie korzystać. Cieszymy się jak najbardziej z tego, że jest taka możliwość. Na samą myśl, że mamy dzwonić do przychodni, to już opadamy z sił. Dostanie się na wolny termin, także graniczy z cudem. 

W niektórych przypadkach czas odgrywa najważniejszą rolę. Mówimy tutaj o poważnych dolegliwościach, ale także o wspomnianej już antykoncepcji awaryjnej. Im szybciej kobieta zażyje tabletkę po, tym jest większe prawdopodobieństwo, że do niechcianej ciąży nie dojdzie. 

Cieszymy się, że w naszym kraju został wprowadzony system internetowych recept. Jest to wygodniejsze rozwiązanie, a poza tym niesie za sobą wiele różnych innych korzyści. Dopiero po skorzystaniu z internetowej recepty, zauważymy wszelkie różnice oraz ogólny postęp. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge