Odkurzacze – jakie są ich rodzaje? Który najlepiej wybrać?

Odkurzacz to jeden z najczęściej używanych sprzętów w naszych domach. Z reguły korzystamy z niego codziennie lub co kilka dni, w zależności od potrzeb. Warto wiedzieć jakie mamy obecnie rodzaje odkurzaczy do wyboru i jakie one mogą mieć właściwości.

jak szybko sprzątać

Jakie są rodzaje odkurzaczy?

Jeżeli bliżej zainteresujemy się tematem odkurzaczy, to możemy mocno zdziwić się ich różnorodnością. Kiedyś z reguły mieliśmy do wyboru głównie odkurzacze tak zwane “zakurzacze”. Mówiło się o nich, że jedną stroną wciągają kurz, a drugą stroną go wypuszczają. I jak sobie przypomnę takie sprzęty tego typu, to tak faktycznie było. Co ciekawe, bardzo dużo osób używa jeszcze takiego odkurzacza starszego typu i na pewno jeszcze przez wiele lat będzie on popularny w naszych domach. Na szczęście na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej nowości, które nie tylko ułatwiają sprzątaniem, ale i pozytywnie wpływają na powietrze oraz skutecznie zbierają nieczystości z podłóg.

Obecnie coraz częściej w odkurzaczach wykorzystuje się filtracje wodną, która skutecznie zatrzymuje wszelkie zabrudzenia i nie pozwala na ich wydostanie się ponowne z odkurzacza. Inne systemy, jakie wykorzystuje się aktualnie w odkurzaczach to również… sztuczna inteligencja. Ona również jest bardzo pomocna w sprzątaniu, i to bez naszego udziału. Jakiego rodzaje odkurzacze mam do wyboru?

Odkurzacze workowe czyli te najbardziej popularne, najbardziej znane. Systemy worków mogą być jednorazowe, albo wielorazowe, które pierze się po każdym opróżnieniu. Tego typu odkurzacze są dosyć lekkie, ogólnodostępne, mogą mieć nawet bardzo małe gabaryty oraz niską cenę (można je kupić nawet od około 100 zł). Minusy? Często nazywane są “zakurzaczami” z tego względu, że jednak razem z gorącym powietrzem ten kurz ponownie wydostaje się na zewnątrz. Odkurzaniu takim odkurzaczem często towarzyszy specyficzny zapach kurzu. O czymś to świadczy. Większe drobinki oczywiście pozostają w worku, ale jednak te mniejsze oraz roztocza mogą się wydobywać ponownie na zewnątrz. 

Odkurzacze wodne wykorzystują filtrację wodną do zatrzymywania wszelkich nieczystości. Kurz, roztocza oraz inne nieczystości z odkurzania zostają dosłownie zatopione w wodzie i tym samym nie przedostają się na zewnątrz. Nie dziwne więc, że odkurzacze wodne są tak często polecane dla alergików. Minusem takich odkurzaczy może być ich waga, z reguły są one dosyć ciężkie. Ceny również są o wiele wyższe, aniżeli odkurzaczy workowych. Niemniej jednak warto inwestować w taki odkurzacz, ponieważ daje on nam pewność, że nieczystości nie wydostaną się poza odkurzacz, tym samym nasze sprzątanie ma zamierzony efekt. 

najlepsze odkurzacze

Odkurzacze pionowe dzielą się na przewodowe i bezprzewodowe. Najbardziej praktyczne są te bezprzewodowe, ponieważ są niezwykle wygodne w użyciu. Bateria takie odkurzacza starcza mniej więcej na 40 – 80 min pracy (w trybie turbo trochę krócej). Takie odkurzacze można kupić również z opcją mopowania, co daje dodatkowe korzyści. Ceny są bardzo różne, można kupić taki odkurzacz za 400 zł albo za 2400 zł (przykład takiego odkurzacza to może być model odkurzacza pionowego ROBOROCK H7). Duże znaczenie ma moc ssania, dodatkowe opcja oraz marka odkurzacza. 

Odkurzacze piorące to kombajny, które potrafią naprawdę wiele! Umożliwiają one czyszczenie powierzchni metodą ekstrakcji, czyli rozpuszczają brud za pomocą środka czyszczącego. Nadają się do prania dywanów i tapicerek oraz czyszczenia twardych powierzchni. Dodatkowo bardzo skutecznie mogą zbierać sierść, mogą również zbierać rozlane płyny. Z reguły mają bardzo duże pojemniki na kurz i zanieczyszczenia od 5 do 10 litrów. Czasem mogą dosyć głośno pracować, niemniej jednak są to bardzo przydatne urządzenia. Warto kupować takie o największej mocy ssania, wtedy będzie najwięcej pożytku z takiego odkurzacza.

odkurzacz piorący

Roboty sprzątające to zdecydowanie jedna z najnowszych generacji odkurzaczy. Dzięki sztucznej inteligencji potrafią one samodzielnie sprzątać, bez naszego udziału. Można je kupić już nawet za mniej niż 1000 zł (przykładowo model Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 1C). Roboty sprzątające są na tyle mądre, że rozróżniają różne powierzchnie, wiedzą, kiedy są na podłodze, a kiedy na dywanie, zgrabnie omijają meble oraz inne przeszkody. Posiadają całą serię nowoczesnych rozwiązań, przykładem może być model iRobot Rumba s9+. Puszczamy taki sprzęt przed wyjściem z domu i po przyjściu mamy czyste podłogi. To naprawdę rewelacyjna pomoc w sprzątaniu. 

robot sprzątający najlepszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge