Płytki podłogowe – rewolucja w aranżacji przestrzeni

Trendy wnętrzarskie zmieniają się z roku na rok. W kwestii podłóg, z pewnością pojawiło się wiele nowości. Coraz częściej odchodzimy od klasycznych podłóg drewnianych na rzecz innych rozwiązań. Jednym z tych bardziej praktycznych są piękne płytki podłogowe.

płytki podłogowe w salonie

źródło zdjęcia: maxfliz.pl

Płytki podłogowe – dlaczego warto?

Wybór podłogi ma wpływ na to codzienny komfort użytkowania. Ważne są zarówno kwestie wizualne, jaki względy praktyczne. Jednym z często wybieranych rozwiązań są płytki podłogowe. Już dawno płyta podłogowa wyszła jako materiał typowo “łazienkowy”. Aktualnie płytki wybierane są jako pokrycie całej powierzchni mieszkania czy domu albo znacznych ich części. Tym bardziej, że płytki stały się wspaniałą alternatywą dla podłóg drewnianych. Wszystko dzięki płytkom podłogowym, które doskonale imitują wygląd, a nawet fakturę drewna. 

Płytki podłogowe to jedno z najbardziej trwałych i niezawodnych rozwiązań. Są niezwykle odporne na zarysowania. Z ich powierzchni można bez problemu usuwać wszelkie zanieczyszczenia. Utrzymanie czystości takiej podłogi jest niezwykle proste i wygodne. Z pewnością będzie to istotne, gdy posiadamy małe dzieci. Jeżeli obawiamy się o twardość takiego podłoża, nie ma żadnych przeciwskazań, aby na płytkach leżały puchate dywany. Bardzo dobrym rozwiązaniem na ocieplenie podłogi z płytek jest zastosowanie ogrzewania podłogowego. Warto wybierać również płytki w ciepłych odcieniach, choć oczywiście każdy ma swoje wizje wnętrzarskie i płytki w chłodnych kolorach będą jak najbardziej w porządku.  

Płytki podłogowe wybierane są również przez osoby, które uwielbiają wnętrza minimalistyczne lub modernistyczne. Dzięki nim można wprowadzić efekt jednolitych pomieszczeń. Osoby, które korzystają z robotów sprzątających również będą mieć spore ułatwienie w myciu i czyszczeniu takich podłóg z płytek. Podłoga jest idealnie równa, często z jednego do drugiego pomieszczenia nie stosuje się żadnych progów, co również ułatwia utrzymanie pomieszczenia w czystości.

salon w płytkach

źródło zdjęcia: maxfliz.pl

Jak aranżować płytki w pomieszczeniach?

Wybierając płytki podłogowe warto wiedzieć, jakie są ich parametry związane z jakością tego materiału. Im lepszy wybierzemy, tym mniej problemów pojawi się w dalszej przyszłości. Najlepiej wybierać produkty z wysoką klasą odporności na ścieranie (co najmniej klasa IV) oraz dużą twardością (minimum 6 w skali Mohsa). Zwróćmy uwagę także na to, by powierzchnia płytek była antypoślizgowa. Niektóre płytki wymagają impregnacji. Czasem może pojawić się konieczność zabezpieczenia przed trwałymi zabrudzeniami i matowieniem. Warto dodać, że najdroższe płytki podłogowe to płytki kamienne. Produkuje się je z granitu, kwarcytu, trawertynu lub marmuru.

Podczas aranżowania płytek w domu czy mieszkaniu bardzo często stosuje się zasadę jednolitości. Wykańcza się wtedy podłogi w salonie tymi samy płytkami, co na balkonie lub na tarasie. Ten zabieg pozwoli na optyczne powiększenie przestrzeń. Dobrym trikiem na powiększenie przestrzenie jest zastosowanie płytek wielkoformatowych, zdecydowanie w jasnych kolorach. Oczywiście inny rodzaj płytek zastosujemy do salonu, a inny na taras. Pytki zewnętrzne muszą być mrozoodporne.  Warto również znać pojęcie płytek rektyfikowanych. Pozwalają one na wykonanie minimalnych spoin i umożliwiają ułożenie okładziny o jednolitym wyglądzie.

płytki podłogowe w jodełkę

źródło zdjęcia: maxfliz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge