Skandynawski styl we wnętrzach – czy nadal jest modny?

Kiedy stoimy przed wyborem stylu urządzenia naszych wnętrz, zastanawiamy się jaki obrać kierunek. Wiele osób wybiera bardzo bezpieczną i dobrze nam znana opcję jaką jest styl skandynawski. Pytanie tylko czy ten trend jest nadal modny. a może stał się już wnętrzarskim przeżytkiem?

biała kuchnia skandynawska

Skandynawski styl we wnętrzach – czy nadal jest w modzie?

Pamiętam czas, kiedy panowało wręcz szaleństwo na styl skandynawski. Wszyscy masowo urządzali wnętrza na biało, szaro i beżowo, a w pomieszczeniach królowała IKEA. Czy tak jest do dziś? Aktualnie we wnętrzach nieco się zmieniło. Nadal modne są wnętrza jasne, w odcieniach beżów, kremów i brązów. Jednak zmieniła się stylistyka oraz forma dodatków. W projektach wnętrzarskich zauważa się skierowanie w stronę minimalistycznego designu. Docenia się minimalistyczne elementy sztuki we wnętrzach oraz oryginalne kształty mebli wypoczynkowych. Tak modne białe szafki kuchenne wypierają szafki np. ozdabiane lamelami, coraz częściej również decydujemy się na fronty kuchenne w jakimś kolorze. Wybór najczęściej pada na odcienie pastelowe, albo mocne, ciemne, kontrastowe. Obecne krzesła skandynawskie to już nie plastikowe plecionki, ale duże krzesła na drewnianych nogach, gięte. Bardzo modne są również, szczególnie w salonach duże krzesła ratanowe, na które kładziemy duże, bawełniane poduchy. Z kolei stoły to już nie koniecznie te imitujące wielki kawał drewna, ale minimalistyczne okrągłe stoły drewniane.

Co zmieniło się w świecie podłóg? Jeszcze do niedawna modne były głównie podłogi drewniane, mocno nawiązujące do skandynawskich domków. Obecnie trendy w świecie podłóg kierują się bardziej w stronę podłóg jednolitych, jeszcze bardziej minimalistycznych. Generalnie mam wrażenie, że to właśnie ten designerski minimalizm stał się największym wyznacznikiem tego, co jest obecnie modne we wnętrzach. Skandynawskie wnętrza są bardzo przestronne, jednak z racji dużej ilości dodatków było w nim trochę chaosu. Mnoga ilość poduszek, pledów, wazonów, dużych kwiatów w doniczkach, makram, dekoracji z naturalnego drewna sprawiały, że w takich pomieszczeniach jest przytulnie, ale nie panował w nich idealny porządek. Z kolei obecna moda promuje właśnie taki uporządkowany minimalizm. Rezygnuje się już na przykład z dużej ilości dywanów, chodniczków na rzecz jednej, jednolitej podłogi.

aranżacja skandynawskiej kuchni

Nowoczesne wydanie stylu skandynawskiego

W nowoczesnym stylu skandynawskim dominuje elegancki minimalizm. W nie obstawiamy się już mnogą ilością tekstyliów, a stawiamy raczej na wykorzystanie niewielkiej liczby, ale za to naprawdę wysokiej klasy mebli. Dużą wagę przykłada się też do uzyskania efektu harmonijnych wnętrz, m.in. pod względem kolorystyki, przestrzeni. To właśnie harmonia jest mottem naczelnym nowoczesnych skandynawskiego stylu w wersji nowoczesnej. Harmonia ta widoczna jest w każdym elemencie wnętrzarskim. Nadal jednak skandynawski styl związany jest z naturą i nawiązaniem do naturalności. W skandynawskich wnętrzach nie ujrzymy neonowych dodatków, wzorzystych dywanów czy zbyt wielu sztucznych ozdób. 

Zapomnijmy jednak już o niedbale rzuconych poduszkach i pledach, dziesiątkach dywaników. Nowością jest jednak wprowadzanie pewnych intensywnych odcieni, które jednak nadal powiązane są z kolorami natury. Modne będą odcienie morelowego pomarańczowego, ale też ciepłej zieleni (np. szałwiowej) i zszarzałego błękitu. Można je wprowadzić na przykład na zasadzie pomalowania jednej ze ścian na kolor szałwii, co zrobi nam wspaniałe tło dla designerskich mebli czy dodatków. To w zasadzie najbardziej istotne różnice związane z nowoczesnym stylem skandynawskim. Nadal jest to przewodni kierunek podczas urządzania wnętrz w polskich domach. 

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge