Sposoby na kaszel – domowe oraz preparaty apteczne

Wraz z końcem lata i nadejściem jesieni wzmaga się ilość infekcji między ludźmi, a już w szczególności między dziećmi. Warto więc znać skuteczne sposoby na kaszel oraz nauczyć się go rozróżniać. Jeden kaszel należy hamować, a inni wykrztusić. Jak je rozróżnić?

naturalne-sposoby-na-kaszel

Rodzaje kaszlu

Zacznijmy może od tego czymże jest kaszel. Każdy z nas przechodził ten objaw zapewne wiele razy. Kaszel to nic innego jak mimowolna reakcja skurczowa spowodowana podrażnieniem błony śluzowej górnych dróg oddechowych. W większości przypadków spowodowane to jest infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Czasem kaszlemy, gdy w drogach oddechowych pojawi się jakieś ciało obce, nawet kurz. Jednak nie jest to kaszel do leczenia, na jakim chciałabym się skupić w tym artykule. Najczęściej kaszel jest objawem choroby. Warto wiedzieć również to, jakie wyróżniamy rodzaje kaszlu. Każdy leczy się inaczej, i od dobrej diagnostyki zależy szybka poprawa stanu zdrowia.

Jakie są rodzaje kaszlu? Jeden z podziałów to kaszel ostry, kaszel przewlekły, kaszel alergiczny, kaszel wywołany infekcją górnych dróg oddechowych, kaszel produktywny inaczej kaszel mokry, kaszel nieproduktywny inaczej kaszel suchy. Inny podział to kaszel ostry, nagły kaszel – określa się nim kaszel trwający do 3 tygodni, kaszel podostry, przewlekający się – to kaszel, który utrzymuje się po wyleczeniu infekcji, do około 8 tygodni, kaszel przewlekły – długotrwały kaszel trwający ponad 8 tygodni.

Generalnie nie zawsze z każdym kaszlem trzeba od razu wybierać się do lekarza. W zależności od powagi sytuacji, możemy spróbować samodzielnie użyć domowych sposobów albo lekarstw bez recepty. Na kaszel dostępne są przeróżne medykamenty. Szeroki wybór kosmetyków z ceramidami znajdziecie na stronie https://www.apo-discounter.pl/kaszel-c-282. Oczywiście trzeba rozsądnie podejść do takiego samodzielnego leczenia. Wśród nich znajdziecie syropy na kaszel, cukierki, herbaty ziołowe i tabletki na kaszel, które pomogą uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Druga sprawa, leczenie zlecone przez lekarza można wspierać na przykład dodatkowo domowymi sposobami. 

sposoby na kaszel

Sposoby leczenia kaszlu

Kaszel suchy, drażniący, drapiący, nazywany jest kaszlem nieproduktywnym. W jego przypadku stosuje się leki przeciwkaszlowe, które zmniejszają częstość i natężenie kaszlu poprzez hamowanie odruchu kaszlowego (np. syropy z kodeiną). Do tego bardzo ważnym jest nawilżanie śluzówki. Można wesprzeć się tabletkami bez recepty na przykład popularne tabletki zawierające wyciąg z porostu islandzkiego. Ważne jest też picie dużej ilości płynów i zadbanie o wyższą wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Skuteczne są również takie sposoby domowe jak napar z siemienia lnianego, syrop z cebuli, inhalacje z soli fizjologicznej bądź syrop z majeranku. Można stosować również ziołowe płukanki z prawoślazu czy mięty. Niektórzy robią również samodzielnie w domowych warunkach syrop sosnowy, oczywiście można kupić również w aptece bez recepty. Babcie zawsze przy suchym kaszlu stosowały mleko z masłem i miodem.

Drugi rodzaj kaszlu, czyli nadproduktywny, to kaszel tak zwany mokry. W jego przypadku stosuje się leki rozrzedzające wydzielinę (mukolityki) i ułatwiające jej odkrztuszanie, a także działające przeciwzapalnie, hamujące nadprodukcję gęstej wydzieliny, a także tłumiące skurcz oskrzeli. I ważne, aby w przypadku nie stosować leków hamujących odruch kaszlu, gdyż to zatrzyma proces uwalniania wydzieliny z górnych dróg oddechowych. Aby wspomóc leczenie warto sięgnąć równocześnie po domowe sposoby takie jak syrop z cebuli, inhalacje czy oklepywanie. Dobre efekty dają również inhalacje z użyciem olejków eterycznych, które mają korzystny wpływ na rozrzedzenie wydzieliny, jak również rozszerzają drogi oddechowe. Takie działanie wykazuje m.in.: olejek eukaliptusowy, geraniowy, sosnowy, rozmarynowy. 

co na kaszel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge