Środki piorące do domu – czym się kierować podczas ich wyboru?

Chcesz, by odzież, dodatki i tekstylia zachowały swój wygląd i długi czas pozostały w świetnej kondycji? Jedną z najważniejszych kwestii jest prawidłowe ich pranie. Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, kupując środki piorące? Nie? W takim razie przeczytaj nasz artykuł, a wszystko stanie się jasne! Przekonaj się!

jak-wybrac-najlepszy-srodek-pioracy

Rodzaj tkanin

Różne tkaniny wymagają różnych środków piorących. Przykładowo bawełna jest zazwyczaj wytrzymała i może być prana w wyższych temperaturach, ale już jedwab i wełnę zaliczamy do delikatnych materiałów, które wymagają odpowiedniego podejścia – aby uniknąć uszkodzeń oraz utraty formy, sięgaj po środek piorący przeznaczony do prania tego typu tkanin (nie zapomnij też zapoznać się z instrukcją prania, szczególnie z dopuszczalną maksymalną temperaturą i wirowaniem).

W specjalnych płynach należy też prać odzież sportową (w tym przypadku zwróć też uwagę na to, czy można dolewać płyn do płukania, czy jest on raczej niewskazany) oraz odzież niemowlęcą.

Skład środków piorących

Stojąc przed decyzją, które detergenty wybrać – kapsułki do prania, płyn, proszek – zwróć uwagę na ich skład. Niektóre mogą zawierać składniki, które mogą być szkodliwe dla skóry, zwłaszcza dla osób z wrażliwą skórą lub alergiami. Czasami też drażniąco działają dodatki zapachowe i barwniki. Wybieraj więc jak najbardziej naturalne środki, jeśli chcesz uniknąć podrażnień.

Wpływ na środowisko

Wiele tradycyjnych środków piorących zawiera fosforany, które mogą źle oddziaływać na planetę. Coraz więcej producentów wprowadza do swojej standardowej oferty środki piorące przyjazne środowisku. Przykładem są płyny i kapsułki do prania pozbawione szkodliwych dla organizmu substancji chemicznych i składników pochodzenia zwierzęcego. Są też biodegradowalne i skuteczne nawet podczas prania w niskiej temperaturze.

Cena i wydajność

Ważnym czynnikiem jest też niewątpliwie cena środka piorącego. Miej świadomość, że najtańsze opcje nie zawsze są najbardziej ekonomiczne. Często warto zainwestować w nieco droższy produkt, który jest bardziej skoncentrowany i wydajny. Porównaj produkty różnych marek, sprawdź ich dozowanie i wybierz te, które mają najlepszy stosunek jakości do ceny.

Forma środka piorącego

Środki piorące są dostępne w różnych formach, o czym napomknęliśmy wyżej. Mowa o proszku do prania, płynie, kapsułkach oraz tabletkach. Proszki są zazwyczaj bardziej ekonomiczne i skuteczne w usuwaniu trudnych plam, jednak mogą pozostawiać resztki na ciemnych ubraniach. Płyny są zaś łatwiejsze do dozowania i zostawiają śladów, ale nie zawsze poradzą sobie ze wszystkimi rodzajami plam. Natomiast kapsułki i tabletki są wygodne, ponieważ eliminują potrzebę dozowania. Nierzadko też są droższe w porównaniu do innych form.

Pranie białych i kolorowych tkanin

Na koniec jeszcze jeden aspekt, który warto rozważyć przed zakupem środków piorących. Mianowicie chodzi o to, że detergenty do prania białych ubrań mają zupełnie inną formułę oraz skład aniżeli te przeznaczone do ubrań kolorowych czy ciemnych. Pierwsze mają utrzymać śnieżną biel, drugie zaś wyrazistość i nasycenie barw, a trzecie głęboką, intensywną czerń.

Podsumowując, wybór środka piorącego powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem tkanin, które planujesz prać, twoimi indywidualnymi potrzebami i preferencjami, a także troską o środowisko. Pamiętaj, że dobrze dobrany środek piorący to gwarancja długotrwałości i świeżości twoich ubrań. Wykorzystaj nasze wskazówki przy następnych zakupach! Powodzenia!

ile-proszku-do-prania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge