Tablica manipulacyjna – co to jest i dlaczego warto dać ją dziecku

Mój synek ma aktualnie rok i cztery miesiące. I choć zabawek wydawałoby się, że są tysiące, to nie każda z nich jest tak samo rozwojowa. Jedną z najwartościowszych zabawek dla dziecka w tym wieku jest tablica manipulacyjna. Dzieciaki kochają spędzać czas przy niej, mogą rozwijać różne zdolności manualne oraz logiczne myślenie.

tablica manipulacyjna najlepsza

nasza tablica manipulacyjna ze sklepu raczkujemy.pl

Moja opinia o tablicy manipulacyjnej

Dziecku nie jest potrzebna góra plastikowych zabawek. Owszem, ja również należę do tych mam, które dają dziecku może trochę za dużo zabawek. Po prostu zależy mi, aby odszukać jego preferencje. Jestem mamą pierwszego dziecka i cały czas się uczę. Różnorakie, plastikowe i grające zabawki zaczynają wypierać u mnie zabawki drewniane albo zabawki stricte sensoryczne. Takie właśnie jak tablica manipulacyjna. Kładą one ogromny nacisk na samodzielność, indywidualność i swobodne poznawanie otaczającego świata. Dziecko nie musi martwić się, że coś zepsuje czy urwie. Jeśli tak się stanie, trudno. Każda taka sytuacja to kolejny element poznawania świata przez maluszka.

ZOBACZ W SKLEPIE: piękne i bezpieczne zabawki manipulacyjne dla dzieci

Nasza drewniana tablica manipulacyjna jest dokładnie wyszlifowana, jej kąty zaokrąglone, a wszystkie elementy dokładnie przymocowane w trosce o bezpieczeństwo maluszków korzystających z produktu. Z tyłu jest gładka – nic nie odstaje. Istnieje możliwość przymocowania jej do ściany za pomocą wbudowanych elementów. To bardzo ważne! Kupujcie tablice manipulacyjne tylko z zaufanych miejsc, takich jak właśnie raczkujemy.pl. Dziecko może mieć różne pomysły w kwestii korzystania z tablicy, a kupowanie takiej zabawki z nieznanego lub niezaufanego źródła nie jest najlepszym pomysłem.

opinia o tablicy manipulacyjnej

nasza tablica manipulacyjna ze sklepu sklep.raczkujemy.pl

Tablica manipulacyjna – dlaczego warto?

Tablica manipulacyjna to świetny sposób na zrealizowanie marzeń dziecka o grzebaniu w kontaktach, zamkach, kalkulatorach, światełkach, śrubkach, sznureczkach, kluczach do domu, pilotach i tych wszystkich magicznych rzeczach, które zazwyczaj dzieci niesamowicie fascynują, a których zabrania się dziecku dawać do zabawy. Te wszystkie elementy są bezpiecznie przytwierdzone do tablicy, więc dziecko może robić z nimi wszystko to, na co ma ochotę. To tak jakby dać maluchowi coś, co na co dzień często jest zakazane.

Dodatkowo świetnie rozwija się mała motoryka, motoryka małych rączek. W przyszłości może mieć to spory wpływ na umiejętność pisania, poprawnego trzymania kredek czy ołówka. Jednym słowem taka tablica manipulacyjna to inwestycja w przyszłość naszego dziecka. I przy okazji zabawka, która na dłużej zajmie naszego malucha. Rozwija kreatywność oraz zafunduje dziecku wiele doznań sensorycznych. O wiele więcej, aniżeli większość plastikowych zabawek, które często szybko lądują w kącie.

tablica manipulacyjna dla chłopca

nasza tablica manipulacyjna ze sklepu sklep.raczkujemy.pl

Tablica manipulacyjna – ile kosztuje?

Ceny tablic manipulacyjnych są bardzo różne. Średnio jest to koszt pomiędzy 300 zł a 400 zł. Czy to dużo? Moim zdaniem lepiej zainwestować w jedną, porządną zabawkę, aniżeli w kilka plastikowych bubli, które za chwilę przestaną być atrakcyjne. Poza tym zawsze lepiej, aby dziecko obcowało z naturalnymi zabawkami, a nie z plastikiem niewiadomego pochodzenia.

W tym temacie polecam Wam poznać bliżej świat zabawek Montessori. Do zabawy wykorzystuje się przy tej metodzie rodzaje przedmiotów, do których dzieci wielokrotnie wracają, np drewniane klocki, koraliki, sznureczki, patyczki. Zabawki Montessori zachęcają dziecko do aktywności, ćwiczenia motoryki czy kreatywnego myślenia, nie wykonują nic za dziecko. Czyli nic grającego i nic świecącego nie kwalifikuje się.

tablica manipulacyjna misio

nasza tablica manipulacyjna ze sklepu sklep.raczkujemy.pl

Przeplatanka – doskonałe uzupełnienie tablicy manipulacyjnej

W parze z tablicą manipulacyjną warto dołączyć mały, ale niesamowicie rozwojowy gadżet, jakim jest tak zwana przeplatanka. Przeplatanie odbywa się z wykorzystaniem drewnianej igiełki dołączanej do zabawki. Dzięki temu, dziecko ćwiczy poprawny chwyt. Odpowiedni trening motoryki małej to klucz do sukcesu w nauce pisania. Przewlekanie igły przez dziurki wymaga dokładnej koordynacji pracy obu rąk. Ponadto, zabawa drewnianą przeplatanką w kształcie misia pozwala na powtórzenie sobie pojęć ,,tył” i ,,przód” oraz ,,lewo” i ,,prawo”.

ZOBACZ W SKLEPIE: piękne nawlekanki

Nasza drewniana przeplatanka w kształcie misia zawiera 13 oczek, przez które maluszek ma za zadanie przepleść sznureczek o długości 1m. Ta prosta czynność tworzy efekt ,,ubierania” misia. Przeplatanka z drewna jest świetnie wyprofilowana, dzięki czemu idealnie układa się w rączkach dziecka. Julian spędza z misiem sporo czasu, ćwicząc swoje rączki. Mimo tego, że ma dopiero roczek i 4 miesiące, świetnie radzi sobie już z przeplataniem.   

nawlekanka dla dziecka przeplatanka dla dziecka

Kupujcie tablice manipulacyjne oraz zabawki dla dzieci tylko z zaufanych miejsc, takich jak właśnie raczkujemy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge